1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Din experienta mea am ajuns la concluzia ca acest model sta bine la consum la viteze mari. La viteze mici nu exceleaza dar la viteze mari scoate consum foarte bun.
     
  2. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Si eu sunt de aceasi parere, daca mergi legal si pe drumuri europene/nationale, scoti in jur de 5%, daca maresti viteza cu vreo 20-30km /h, scoti cam 5.5%
     
  3. Bogdanandreea 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4/b8 1968cm 2010
    Salut,
    Eu am un consum foarte mare in afara localitatii. CB-ul imi arata 4,5/5.0 L/100 km dar in realitate calculatia in km si motorina consumata imi da un consum de 8,5/9.0 L/100 km/ la mers normal de 130 km/h. Oare care sa fie problema ? Masina este un udi A4/B8 2.0 TDI 170 cp an 2010.
     
  4. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    In poza ai doua consumuri. Cel de sus e consumul mediu, cel de jos instant (pe cel instant nu are sens sa il luam in calcul, eu am reusit sa ajung la 3.8 instant la viteza de 100km/h pe drum drept dar sigur nu s-ar fi mentinut atat prea mult). Tu ai o problema daca ai un consum real asa mare, vezi daca te ajuta o diagnoza.
     
  5. Bogdan123

    Bogdan123 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Mioveni - Argeș - ROMÂNIA
    Masina:
    Audi A4 B9.5, cod motor DTPA, an 2021
    Salut!
    Mai antai trebuie sa recalibrezi BC cu vag-com ca sa arate consumul real si apoi sa faci o diagnoza amanuntita a motorului. Cu siguranta ceva nu este in regula la 9l/100 consum..
     
  6. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Bucuresti - Arad - 6.1%, liber diminieata
    Arad - Venezia - 5.9 tot asa liber dimineata autostrada si maxim 50 de km de drum national,
    Padova- Rimini -5.1% dimineata liber, constant 130kmh, motorina Eni diesel + de pe langa Padova, placebo sau nu, scumpa da foarte buna, a fost prima data cand am vazut compensari la injectoare in VCDS la relanti pe 0.0x
    Rimini - Budapesta - 5.7 doar autostrada , nu foarte liber, pe zi.
    Budapesta vreo 30 de km, 8.7% ora de varf 5-6 seara.
    Budapesta -Arad 5.9% seara tarziu , coada la vama.
    Cluj -bucuresti - 6%, bara la bara aprope toata valea oltului in rest neasteptat de liber pentru o zi de duminica. Prin Arad si Cluj in jur de 7% dar nu foarte multi km...nu mai in Bucuresti nu o scot sub 10%.
    pentru restul nu le mai tin minte... ca idee pe autostrazile "adevarate" nu tentative gen A1, am observat un consum mai mic cam cu un litru . Motorina doar efixs, mol evo neo, eni diesel + si 15 l omv sprint diesel.
    Mie mi se pare ca se comporta exemplar la capitolul consum , cand e tinut constant in jur de 2300 rpm in treptele 5 si 6.
     
  7. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Ai scos valori foarte bune :icon_thumright: tot la fel si in cazul meu scot un consum ok daca la drum lung o tin in a 6-a cu 140 deci tot undeva la 2300rpm.
    P.S mi se pare un gest de curaj pe unde ai plecat cu ea :)
     
    dexter1 apreciază asta.
  8. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Constanta-Bucuresti, fara ploaie, fara vant, pe timp de zi, 3 oameni in masina, cu aer conditionat pornit, cruise control la 130 km/h toata autostrada, consum 5.3%. Resetat consumul la intrarea le autostrada, mi se pare un consum foarte bun. Nu stiu daca am suspensie sport sau normala, poate ajuta faptul ca e mai joasa.
     
  9. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    @Clauu , deci e cam clar, daca si la tine e la fel, consumul e minim si uzura minima in jur de 2300 rpm la 130-140kmh. Curaj da, nesabuinta nu, doar de asta am cumparat-o :D, oricum are acum 172k km reali,cumparata la 141k , revizii la timp, chiar si mai devreme in ultima perioada, uleiul schimbat inainte de plecare. Nu-ti mai face griji,masina merge ,isi face treaba. Si pe mine m-a incurajat rotita ( si-i multumesc, a avut dreptate).
    Eu sincer nici nu am simtit drumul de la Faget incolo, nici macar nu m-am simtit obosit , as fi condus si fara opriri daca aveam un rezervor mai mare :) Revenind la consum, am calculat bonurile :) 720 lei, 95 euro si 12.000 de forinti, cam 1300 lei in total pentru 4178 km, tot acolo ieseam daca mergeam cu avionul+tren+autobuze/autocare prin statiuni samd, doua persoane la dus si 3 la intors cu portbagajul plin .Deci nu e panica ,bucurati-va de masini,conduceti-le cu grija si cu o viteza cat mai constanta!
     
    Geo_Cosmin apreciază asta.
  10. Bogdan123

    Bogdan123 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Mioveni - Argeș - ROMÂNIA
    Masina:
    Audi A4 B9.5, cod motor DTPA, an 2021
    Dupa ce m-am "jucat" sa zic asa cu valorile din hartile de injectie ( avans, presiune rampa, egr, boost, etc ) cred ca am ajuns la un punct de unde nu mai pot scadea consumul. Am in jur de 5% mixt, la un mers destul de sportiv.
     
  11. sergiu_88 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 143 CP, CAGA, 2011, sedan
    Pai cam asa consuma si fara sa umbli la nici o setare :)
     
    ilky apreciază asta.
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu nu stiu de cand mersul cu 130km/h pe pilot automat in autostrada a devenit "mers sportiv".
    Voi chiar v-ati luat masini si aveti pretentia sa va consume cat un scuter ? Chiar nu inteleg de ce va bateti capul sa umblati la diversi parametri ai masinii pentru 0.5l economie.
     
  13. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Eu am la 140 consum de 5,6.
     
  14. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Si eu la inceput ii tot cautam nod in papura pana m-am convins de-a lungul timpului ca sunt mult prea multi factori ce pot influenta in + sau - consumul chiar pe aceleasi rute cu trafic asemanator. De ex azi ct-medgidia pot sa scot 5% iar maine sa am 6% in acelasi regim de mers cu viteze de 140 pe autostrada, 50-60 in sat/oras si 100 pe celelalte portiuni de drumuri. Concluzia.. motorina sa fie ca de restul ne ocupam noi :)
     
  15. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    E un consum normal Clauu, si 5% si 6 % si chiar peste 10% in trafic " bara la bara". Eu de exemplu am scos duminica 5.5% cu viteza medie de 78kmh , pe ruta Targu Jiu- Bucuresti in conditii optime de trafic, nu foarte aglomerat si mers destul de constant cu 140 pe A1 . In Bucuresti, tot sub 10% foarte rar, mai ales acum cand de abia a reinceput scoala :D. Am avut si 12.6% pe o distanta de 5 km :D
     
  16. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    Revin si spun, cand postati consumurile, mentionati si jantele + anvelopele, FWD sau AWD, cutie auto/manuala. Nu de alta, dar se sperie alti colegi care scot alte consumuri. Eu de exemplu cu Quattro (masina mai grea cu 170 kg), CGLC 177 cai si 245/40/18, manuala, pe autostrada la 140 km/h am in jur de 7-7.5 L/100km, si nu cred sa am probleme pe la injectie, avand in vedere ca la relantiu am 0,5-0,6 l/h. Consum mediu in Constanta ~ 8 L/100km.
     
  17. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Exact, contează foarte mulți factori chiar dacă e și acelasi traseu poate sa difere de la o zi la alta. Consumul e în jur de 6% și la mine pe ruta Constanta-Pitesti ținută la turația de 2300 cum se zice ca ar fi cea perfecta, motorul e 2.0 CJCB, roti 225/50/17.
     
  18. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Corect, ai dreptate,imi cer scuze. Un cumul de factori pot determina o variatie semnificativa a consumului. Anvelope 225//55 R16, cutie manuala, tractiune fata, 2/3 persoane in masina, putine bagaje, eu de obicei cam asa merg.Apropo eu la relanti am 0.7 constant fara consumatori, doar uneori scade la 0.6. Cu consumatori nu urca peste 0.9 decat daca pun clima pe maxim si atunci dupa cateva minute tot revine sub 1%.
    Toate cele bune!
     
  19. alecs.ro

    alecs.ro Bronze Member

    Înscris:
    11 Mai 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4,B8 2011 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic LLA
    Cu 5 persoane in masina,anvelope 245/35/19 consum in afara am de 6,5-7% iar in oras cum a zis si colegul de mai sus urca si peste 10% :)
     
  20. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    De curiozitate am facut un test de la plin la plin si mi-a iesit un consum de 7.3%(exact cat aveam in bord :) ) in conditiile in care am facut 500km extern (mers destul de neortodox) si 257km in oras;AC-ul pornit tot timpul,jante pe 16.
    Am parcurs 757km si am alimentat cu 55l de motorina.
    O fi bine,o fi rau,noi sa fim sanatosi :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta