1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Salut,

    Si eu la A4 Avant 2.0 TDI 143 am consum in oras 10-12. Depinde cat stau la semafoare si restu. Ideea e ca daca ajunge sa se incalzeasca sa intre start/stop-ul si sa pot sa merg mai multi km fara opriri (slabe sanse in Bucuresti) scade undeva la 7-8.

    Mie mi se pare un consum acceptabil pentru 1600kg si motor de 2l.

    Spor
     
  2. Lucianleo 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b8, 2.0 tdi 88kw, 2010
    Salut,

    Posesor nou de 2.0 TDI 120cp.
    In Bucuresti 9-10 pentru 5-6km zilnic (dimineta 8.30 seara 18.30). Mers continuu peste 15 km in Bucuresti, intra start/stop: 7.6 - 8.2.

    Afara - e85 - 400km viteza medie 80km/h (cruise control la 120 in afara localitatii si 60-70 in localitati): consum 5.1.

    /Lucian
     
  3. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    Salut! Am si eu o intrebare. Cat aveti consumul la relanti cu AC oprit? Eu am 0.8-0.9 l/h si mi se pare cam mult si stiu ca acest consum creste cand este o problema la injectoare. Ce parere aveti?
     
  4. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Eu am 0.6 cu AC oprit ...
     
  5. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    tot 0.8-0.9 l/h si eu, dar poate conteaza puterea, ca 2.0 poti sa ai de 143 sau de 170...

    george, nu-ti ia tot cam 9-10 prin oras?
     
  6. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Ba da, cam asta e consumul in oras .. intre 9 si 10%. Cine spune ca scoate mai putin se cam minte singur ... sau isi omoara turbina si DPFul
     
  7. Lucianleo 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b8, 2.0 tdi 88kw, 2010
    tot 0.8-0.9 la relanti cu motor de 120cp.
    scade pe la 0.7 dupa ce merg jumatate 1 ora prin oras si in sfarsit apa ajunge la 90.
     
  8. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    Deci sa inteleg ca la fel e la majoritatea. Consumul in mers e unu rezonabil, nu asta ar fii problema, ma gandeam sa nu fie o problema cu injectoarele. In mers am un consum de 9.6 resetat de vreo 800 de km si mers exclusiv in Bucuresti.
     
  9. auwissto 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2012
    2.0TDI, 143, Multitronic, 10.000km

    -10l/100km in oras cu Start/Stop mai mult dezactivat
    -0.9-1l/h la relanti (0.6l/h la relanti pentru un Golf 1.2TSI 3.000km :) )
     
  10. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    eu sunt si quattro, deci asta imi adauga un pic de consum in mers fata de tractiunea normala, doar fata. am scos media de 9 prin Buc acum primavara, fara AC pornit. in timpul verii cam 10-11 e mai aproape de adevar din cauza aerului, in timpul iernii mai friguroase cam 10.

    injectoarele daca vrei sa stai linistit, se pot verifica prin interfata/laptop la o intalnire ceva, nu are sens sa te stresezi prin diverse efecte inchipuite.
     
  11. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    In Timisoara A4 2.0 TDI, Multitronic, consumul in trafic in jur de 10 - 10,5. Daca e chiar lejer traficul, asa ca sambata dimineata la 8, poti sa scoti si un 8 - 8,5. :) La un trafic cat de cat normal dintr-un oras mare nu cred ca ai cum sa scoti sub 9,5 cu acest motor. In exterior consumul este extraordinar, pe Timisoara - Deva si retur am avut in jur de 5,5 consumul, in conditiile in care la intoarcere am fost 4 oameni si portbagajul plin.
     
  12. strumfyspm Guest

    Revin si eu cu consum la A4 B8 2.0TDI 143CP

    Focsani-Onesti-Brasov-Sibiu-Arad-Nadlac : 6.4l/100Km mers 50-160;
    Ungaria traversata pilot130Km/h: 6.0l/100Km;
    Austria traversata pilot 130km/h: 5.6l/100Km;
    Germania intre 80 km/h si peste 130 km/h : 6.2l/100Km;
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mar 2013
  13. ajaccio 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 Tdi 2008
    La mine se invarte in jurul a 6%.Calculul il fac de la plin la plin, dar majoritatea kilometrilor sunt realizati extraurban.
     
  14. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    Eu fac zilnic 110 km extraurban si cel mai mic consum a fost de 5.7% pe pilot automat.
    In oras deja e alta poveste,imi ia cam 10-11% depinde de trafic si de cum o conduc :)
    Cu un plic fac undeva la 850 de km circuland si in afara si in oras.
    Inca nu am facut mai mult de 120 de km intr-o zi ca sa vad un consum cum trebuie dar peste 2 saptamani vin inspre Romania,cam 2400 de km si atunci voi vedea consumul.Pana acum sunt foarte multumit de consumul care il am.
     
  15. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    Am si eu o intrebare la voi: ce consum instant la relantiu aveti ? asta cu motorul la 90 de grade si fara AC pornit sau alti consumatori.
    Motorul este de 2.0 tdi cod motor CAGA, cutie manuala. Eu am pe vag 0.9-0,8 fara consumatori si motorul cald la 90 grade. Mi se pare cam maricel.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mai 2013
  16. cyberlex 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2012
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 B9 2016 2.0 TDI (DETA) 190 CP
    Cu aceeasi motorizare computerul de bord imi afiseaza 0,7-0,8, iar cu AC pornit intre 0,9 - 1,2 in functie de temperatura.
    Sunt si eu curios care ar fi un consum normal la relanti pentru motorul asta.
     
  17. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    2.0 TDI CAGA 143 cp 6 trepte consumul este 0.6, 0.7, 0.8 ... in functie de ce mai e aprins ... si 0.9 - 1.2 cu clima data drumu
    Consum cu AC 2400km ~6.3
    Consum fara AC ~300km ~5.7
    Incarcarea era de 4 persoane + bagaj

    Sper sa va ajute
     
  18. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    2,0 tdi CAGC 88kw 2011 variant
    6,7l/% consum mediu pe bord (1000km)
    extern tm-cta plus aprox 250 km prin oras in cta
     
  19. vetx 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2012
    Locație:
    oarta de jos
    Masina:
    a4 b8 avant 2.0 tdi
    am observat un consum mai mare cu aprox 0,5litri la 100km de cand am pus gumele de vara pe masina..probabil datorita latimii mai mari
     
  20. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Eu am trecut de la 16'' la 17'' la incaltaminte si de la evacuare simpla la una dubla si parca am acelasi consum ca anul trecut ...
    Sa vedem dupa resoftare si jante pe 18 daca va fi la fel :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta