1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia de viteze manuala la A4 B8 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de tur4alx, 22 Aug 2012.

1. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 2005 TDI - -2.7 BPP / 3.0 BMK-
    Timoneria aia se mai si uzeaza de-a lungul timpului, necesitand reglaj in functie de uzura.

2. DjD 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CGLC quattro, 2014
    De ceva timp am sesizat ca la schimbarea vitezelor exista (pt scurt timp) o pierdere de putere, de exemplu din treapta a 2 la 3000rpm schimb in treapta a 3-a unde motorul ar avea vreo 2000rpm, masina ezita pentru scurt timp dupa care accelereaza.
    Ambreiajul nu pare sa patineze, masina nu se tureaza in gol ca sa zic asa; volanta nu am auzit sa bata. Am pus si testerul si nu am nici o eroare.

3. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Las-o asa si urmareste in continuare. Cand se accentueaza fenomenul faci alte investigatii. Nu pare sa fie un simptom al cutiei de viteze manuale.

4. Amboo

Amboo 1st Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4 B8 CAHA 2010 Quattro
    Sper sa nu gresesc si daca-mi amintesc bine, citind despre rescrierea softului de la calculatorul motorului (stage 1) cineva a amintut exact de piederea puterii la o anumita turatie. Deci ar fi o chestie de soft.

5. DjD 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CGLC quattro, 2014
    Nu vreau sa intru in off-topic, dar ca sa clarific, daca nu schimb treapta si accelerez nu exista pierderi de putere in orice treapta as fi si la orice turatie. Acea scurta pierdere de putere apare doar la schimbarea treptelor.

6. Doro 1st Gear Member

Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Avant
    Bună seara,
    Imi poate spune cineva daca ulei cutie cod: G 052 532 A2 e coret pentru cutie manuală, tractiune fata cod cutie NSX serie sasiu: WAUZZZ8K8DA170465 iar 4 litri sunt suficienți ? Vă mulțumesc .

7. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 2005 TDI - -2.7 BPP / 3.0 BMK-
    E in regula si uleiul si cantitatea.

Doro apreciază asta.
  8. Doro 1st Gear Member

Locație:
    Craiova
    Masina: