1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia Manuala de viteze si/sau Ambreiaj la A3 8P - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paul_e88, 22 Oct 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La masina ta se potrivesc amandoua de aceea este obligatoriu intai sa demontam si pe urma sa cumparam exact cu ce avem pe masina.
     
  2. Madan 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a3,1.9 tdi,2005
    Salutare, dețin un a3 2004 1.9 105 cp(140 remapat). Acum 2 săptămâni am schimbat kit ul ambreiaj cu volanta ,am pus Sachs masa dubla...nu știu de ce am găsit instalat valeo masa simpla. Problema este următoarea: în mers când vreau să scot din viteza agata, trebuie să fac pedale succesive ca să iasă din viteza ușor. Menționez că am schimbat si cilindru ambreiaj, pompa ambreiaj, nu am jocuri in cabluri ..am făcut aerisire profi..si nimic. Ce sa fie ?
     
  3. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    Salut,
    Am masina din semnatura si vreau sa pun o intrebare referitoare la volanta. De vreo 5000km merg cu un sunet la relanti (un sunet neregulat, nu are treaba cu turatia motorului, suna mai mult a supapa de aer :| ) si din ce mi s-a spus la service ar fi volanta. E ok daca merg cu ea asa? Nu tremura, iar dupa 20 de minute de mers, dispare "clampanitul" si la relanti. Daca calc ambreiajul se diminueaza putin.

    Am cumparat masina in Octombrie 2015, si cel de la care am cumparat-o mi-a zis ca a schimbat kit-ul de ambreiaj, din ce se pare, fara volanta. Daca e sa schimb volanta, recomandati sa schimb tot kit-ul? Am gasit kit la 1550 (Luk) pe epiesa.ro si doar volanta 1100 (Luk). Dar daca mai pot merge cu ea asa, as schimba mai tarziu tot kit-ul, si nu doar volanta acum.

    Merci.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poti sa mergi cu ea pana o tremura rau la plecarea de pe loc si numai suporti psihic bataia la ralanti. :) Pana atunci, poti merge linistit cu ea asa.
     
  5. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    Super
    M-ai scutit (momentan) de vreo 1100+300 manopera :D .

    Merci!
     
  6. amotida 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 sportback 2.0 TDI Quattro, 170 PS, S-line, 2010, Cod motor CBBB
    Salutare. Mi-am propus inlocuirea uleiului din cutia manuala a masinii. Nu, nu am intentia sa schimb eu insumi uleiul, voi apela la un service auto, nu la reprezentanta ci la unul oarecare la care am mai facut diverse pana acum. Insa problema mea este in alta parte... Mai precis, nu sunt absolut sigur daca uleiul de care mi-au zis la service este si cel corect! Nesiguranta aceasta este tot de ei provocata deoarece cand ma dusesem la ei pentru acest lucru era cat pe ce sa-mi bage un ulei gresit (tot ulei oe audi pe care-l aveau acolo) daca nu eram eu atent. Mi-am dat seama ca ceva e posibil sa nu fie in regula in momentul cand mi-au zis pretul per litru, deoarece mi se paruse prea mic, caci in prealabil cautasem si eu preturi pe un site de piese online, dupa nr VIN, unde mi se dadeau mai multe tipuri de ulei acolo, toate insa cu un pret mult mai mare decat ce-mi comunicase mecanicul.
    In sfarsit, l-am luat deci pe mecanic la mai multe intrebari si, dupa ce a cautat mai mult prin computerul lui acolo, intr-un final, mi-a zis ca uleiul pt cutia mea (transmisie manuala in 6 trepte pentru tractiune integrala 02Q 300 012 KX) este G 052171A2. Dat fiind insa ca mi-a creat acea nesiguranta initiala de care vorbeam, nu am facut comanda, gandindu-ma sa caut pe forum mai bine sprijinul colegilor care se pricep si care eventual au acces la programele etka etc.
    Astfel ca, rog pe cei mai avizati dintre voi, sa-mi confirmati (ori sa-mi infirmati) daca codul de ulei de mai sus este cel corect.
    VIN-ul masinii mele este: WAUZZZ8P6AA148746
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, e bun codul uleiului. Pretul pentru 1l este aprox. 32 euro.
     
    amotida apreciază asta.
  8. chris21 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3 19TDI 2008
    Salut. Detin un audi A3 2008, 1.9 TDI, 190.000 km, am inlocuit kitul de ambreiaj cu un valeo masa simpla, dupa aceasta operatie se aude o bataie, cei de la service au zis ca e in cutie, ca s-a facut un joc la grupul conic si noul ambreiaj nu preia socul la fel de bine ca cel anterior. Eu nu ma pricep in domeniul asta si m-ar interesa daca se poate sa fie asa cum zic cei de la service sau am fost "aburit".
    Voi ce pareri aveti? Merci!
     
  9. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Ce socuri sa preia ambreiajul ? Volanta preia socurile ... dupa parerea mea este abureala
     
  10. chris21 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3 19TDI 2008
    Volanta, am precizat ca nu ma pricep...
     
  11. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Dupa parerea lor ce trebuie sa faci, sa o lasi asa ca este normal ? Mergi la ei sa rezolve problema.
     
  12. chris21 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3 19TDI 2008
    Am fost la ei dupa ce am auzit zgomotul respectiv, mi-au dat diagnosticul asta si au zis ca ei nu am umblat la cutie.
     
  13. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Inainte, cu ambreiajul vechi, facea catusi de putin acest zgomot ?
     
  14. chris21 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3 19TDI 2008
    eu nu l-am auzit...
     
  15. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    De la ambreiaj este 100%, nu prea are voie cutia sa scoata zgomotele alea. Ce cod are cutia ? Il gasesti pe stickerul din portbagaj.
     
  16. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Ajung aici cu o problema mai urâta.
    Cutia mea LNY are probleme. Inițial a picat un rulment pe dreapta. Acum zgomotul cu care ma chinui de 6-7k km se pare ca e din cutie.
    Masina face ca un autobuz vechi la frana de motor, un zgomot foarte ciudat, un huruit accentuat in frana de motor dar mai
    Accentuat cand franez.

    Mecanicii au urcat masina pe elevator au accelerat cat era sus iar zgomotul provine din cutie.

    E oare o problema izolata la 78k km ?
    Am vorbit la Brasov sa fac cutia, ar fi vorba de un rulment.
    Sa ma astept pe viitor la astfel de probleme sau e un caz izolat ?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt cazuri izolate problemele la cutia manuala de viteze. Se repara.
     
  18. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Merci frumos :)

    Ma duce 950 lei toata operația de la cutie plus dat jos cutia de pe masina si montat la loc asta in Brasov.

    Sper sa fie bine dupa. Probleme la cutie sesizabile de sofer nu sunt, schimbatul treptelor este excelent.
    In R cand o bag are uneori o ezitare dar am inteles ca e normal inca din contra la unele sunt probleme mai urate.
     
  19. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    Salut
    Urmeaza sa fac revizia la A3-ul meu si as dori sa schimb si uleiul din cutie pt. ca imi schimba foarte greu cand e rece (dupa 20-30 minute de condus schimba ok). Cand am luat-o am fost la un magazin de piese auto si am facut prostia sa iau SWAG.

    Imi puteti recomanda o marca buna de ulei pt. cutie manuala in 6 trepte? (as prefera altceva in afara de original, care e in jur de 125 RON / L si am nevoie de 3 L, desi cutia e de 2.3L)

    Multumesc!
     
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Esti constient ca toata lumea de aici iti va recomanda sa mergi pe original ?! :)
     

Distribuie pagina asta