1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutie de viteza automata la Audi Q5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi Q5' creată de Vanssitoo, 27 Noi 2014.

1. djz

djz 2nd Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Q5 2010 2.0 170 CAHA
    Ma poate lamuri si pe mine un coleg in legatura cu tipul de cutie de pe Q5 2010 2.0 170 cp ?
    din vin decoder:
    G1D 7-speed automatic transmission for four-wheel drive
    0G7 Tiptronic
    Multumesc

2. borsy

borsy Audi Expert

Locație:
    Dacia
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    S-tronic este.

djz apreciază asta.
  3. a6vip96

a6vip96 3rd Gear Member

Locație:
    cluj
    Masina:
    audi Q5 2015 190cp.audi a7 2013 245cp
    Salut,
    Detin un Q5 2015 2.0 190 cp cod motor CNHA si acum ma aflu la 700 km de casa cu o problema la cutia automata. Luni am plecat la mare. Am oprit pe autostrada A2 pentru alimentare. Cand am plecat am constatat un vajait, un huruit la rulare. Am zis ca asa o fi asfaltul. Am ajuns in Mamaia si facea la fel si dupa 200 km.

Ieri am fost in 2 service-uri si nimeni nu ia dat de cap. In final am zis gata ma duc la reprezentanta Audi in Constanta. Iese un nene ii explic problema da o tura prin parcare si zice ca e rulment fata dreapta defect. Mentionez ca vajait-ul il face doar de la 40 - 50 km/h in sus. Imi baga masina in service, schimba rulment-ul (1.900 lei) si dupa 1.30 minute zice ca e gata si hai in proba. Mergem amandoi si cum iese in principala incepe vajait-ul. Pfff ... e rulmentul de pe stanga zice.

Hai dimineata urmatoare si facem rocada adica il scot de pe dreapta si il pun pe stanga. Aici am sarit ca ars ... In fine. Ma duc a doua zi baga masina in hala si dupa 15 minute iese afara si zice ca nu e rulment-ul si ca e cutia de transfer. Nu are ce sa imi faca daca vreau imi schimba cutia de viteze cu totul si costa undeva pe la 55.000 Lei. Am zis pas. Acum intrebarea mea este: cutie de transfer nu se repara separat adica nu se poate demonta de pe cutia de viteze ?

Masina nu are nici un defect in bord si merge si schimba perfect doar ca vajaie tare cutia. Sa ma duc pe roti pina la Cluj ? Inainte sa plec din reprezentanta am cerut sa verifice toate nivele de ulei la torsen, differential fata si erau la nivel. Acum 15.000 km am schimbat uleiul in cutie. Ce ma sfatuiti sa fac ? Merci.

4. K3nT Gold Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV; Touareg 7P V6 245HP CRCA
    Inca odata cei din Reprezentanta isi dovedesc maestria in mecanica. Ce te face sa crezi ca omul a depistat defectul si nu bate campii din nou ?
    Eu as proceda in felul urmator: mi-as face programare la un service serios din Bucuresti (specializat si pe cutii de viteze automate) iar la intoarcere as trece pe acolo iar in functie de raspunsul lor as inlocui piesele sau as merge mai departe cu masina.
    55.000 lei ? Ori ai gresit un 0 ori aia vor sa iti dea alta masina. :)

a6vip96 apreciază asta.
  5. a6vip96

a6vip96 3rd Gear Member

Locație:
    cluj
    Masina:
    audi Q5 2015 190cp.audi a7 2013 245cp
    Salut,
    Verdict: huruit in cutia de viteze in fata la cutia de transfer. Se repara in Bucuresti (Chitila) cost 1.400 Euro cu 6 luni garantie. In 2 zile e gata. Asta e. Merci tuturor pentru mesaje si sa aveti asfalt uscat.

Distribuie pagina asta