1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

De ce iti trebuie "Cartea de Detailing pentru Do-It-Your-Self"?!

Discuție în 'Detailing' creată de Cristian Pop, 15 Iun 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    ...pentru ca astfel vei avea mai mult control si mai multa satisfactie de pe urma infatisarii masinii tale si te vei bucura de mai mult succes cu ea.

    Ai auzit de oameni carora "li se intampla" lucruri neplacute cu finisajele masinii lor (la spalatorie, acasa sau la vreun atelier) si sunt cu totul neputinciosi in fata unor astfel de "fenomene ale naturii" :scared2: ?! Tu nu trebuie sa faci parte dintre ei.

    In realitate, dupa ce vei parcurge acest ghid, vei "colecta" tot mai multa admiratie de la cei din jur pentru masina ta. Cei care vor dori vor putea capta mai multa atentie cu ajutorul masinii lor si isi vor imbunatati si diversifica relatiile...
    Vei atrage cu mai multa forta pe cei pe care doresti sa-i atragi (clienti, parteneri, ...partenere ;) ).
    Imagineaza-ti cat de mult va creste puterea si influenta celor care chiar se exprima pe sine prin masina pe care o conduc si prin felul in care arata ea!

    Cei care nu au cunostintele potrivite despre finisajele masinii lor nu numai ca nu si-o vor putea pune niciodata in valoare, dar in fapt, cu timpul, ea va arata tot mai mohorata, mai neatractiva si le va aduce chiar reale deservicii de imagine. Ca sa nu mai vorbim de situatia celor care rateaza bagand o groaza de bani intr-o masina care ajunge sa arate ca vai de ea.

    Este deci chiar important sa iei decizia de a prelua controlul asupra infatisarii masinii tale si sa inveti cateva tehnici puternice, cateva metode si sisteme pe care le folosesc profesionistii pentru a creste valoarea investitiei tale, in timp ce altii o irosesc pe a lor.

    Iata ce ai de facut: trimite-mi acum la cristian.pop@expertdetailing.ro adesa ta de email si numele tau iar eu iti voi da imediat - si gratuit! - o lucrare de 70 de pagini (cu fotografii, informatii de cele mai multe ori secrete si scheme explicative).

    Daca doresti acum mai multe informatii despre continutul "Cartii de Detailing", gasesti atasat aici documentul Cartea de Detailing - Coperta si Cuprins.pdf.
    Cei care nu sunt inca convinsi de ce este important sa intre in posesia acestei lucrari, pot descarca Ce te invata Cartea de Detailing.pdf, inca vreo trei pagini de argumente.

    Doritorii sunt rugati sa specifice in continutul emailului ca sunt membri ai Club Audi Romania.
    Daca vei dori sa-mi soliciti ghidul acesta profesional acum, foloseste adresa mea cristian.pop@expertdetailing.ro.

    Sa traiti interesant!

    :salute:

    Astept emailul cu cererea ta...
     
  2. octavian79

    octavian79 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI, 2007
    am primit cartea . va multumesc. contine informatii interesante care trebuie cunoscute de un pasionat de detailing.
     
  3. balanel81

    balanel81 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 Avant 1.8 ADR, 1998, 125cp, negru
    Multumesc mult d-lui Cristian Pop pentru documentul deosebit pe care a avut amabilitatea sa-l trimita. Ca si novice in detailing pot spune ca am ramas impresionat de calitatea informatiei primite. Deoarece sunt pasionat de masini in general, si de masinile mele in special, pot spune ca am inceput sa realizez cate se pot face pentru ele si doresc sa obtin mai multe informatii in acest sens. Si voi obtine... pt ca acum stiu ca se poate face mult mai mult decat credeam...
     
  4. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    Multumesc tuturor celor care m-au contactat si au primit lucrarea pana acum. Dar va rog sa adaugati comentariile voastre aici, chiar si prime impresii deocamdata.

    Sunt importante pentru toata lumea.

    Sa traiti interesant! ;)
     
  5. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    am primit cartea, am rasfoit-o deocamdata si pot spune .....:thumbs-up:
    sunt multe, f multe lucruri pe care trebuie sa le invatam cu privire la intretinerea masinilor noastre si iata, sunt oameni dedicati care ne invata cu placere cum sa facem asta
    mult respect si multumesc domnului Cristian Pop pentru raspunsul prompt
    mult succes in continuare!
     
  6. tr10100

    tr10100 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2010
    Locație:
    SLATINA
    Masina:
    A6, 1.9 TDI, 2002 cod AVF
    Am primit si eu cartea, cu o incredibila promptitudine si astept cu nerabdare sa aflu secretele unei intretineri profesioniste ale celor doua masini pe care le am. Multumesc mult domnului Cristian Pop pt aceasta carte. Cu deosebita stima, Traian
     
  7. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Am primit cartea D-lui Pop,este foarte interesanta si de ajutor,o recomand fiecaruia dintre noi,care stiu sa aprecieze bunul gust,detaliile si mai ales curatenia. Multi detin masini luxoase sau deabia esite din fabrica si in scurt timp ajung 'sterse' si trecute de timp,drept urmare a proprietarilor care le-au respectat ca si pe ei.
    Am schimbat 2-3 vorbe cu autorul cartii si pot spune ca este un DOMN si v-a poate oferi sprijin in acest domeniu si pe parcurs.

    *Inca odata recomand Carte de Detailing.:hi:
     
  8. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    foarte detaliata,intradevar un pasionat al detailing.ului. as vrea sa stiu,ce as putrea folosi dupa spalare pt a mentine aspectul de ,,ud,,al masinii,pt ca arata mult mai bn asa.multumesc
     
  9. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    Multumesc pentru intrebare. In manualul trimis, la pagina 32-33, capitolul 5.4. Interpretarea Informatiilor de pe Eticheta, se vorbeste despre un astfel de produs. Daca esti un "pasionat" al efectului de ud, reciteste pasajul si invata ce fel de produse trebuie sa cauti.

    "Acum sa citim eticheta primului produs ales: “<<numele>> este un polimer super rapid si de inalta stralucire care se foloseste pe suprafetele exterioare ude. Ofera stralucire de durata tuturor tipurilor de suprafete: vopsite, din plastic, crom si sticla. De asemenea, sporeste frumusetea cauciucurilor si a ornamentelor din plastic, fara sa formeze ceata sau sa albeasca. Neabraziv. Usor de utilizat: doar pulverizezi si stergi.” - pag 32.

    "Totusi, ce este si cum functioneaza?! Deschidem MSDS-ul produsului si la punctul “2.Compozitie” citim: Mineral Spirits (%); Distillates (petroleum) hydrotreated light (%); Naphtha (%) si Propan-2-ol (isopropyl alcohol) (%). Atat!
    Acum:
    “Mineral Spirits” este un distilat din petrol cunoscut sub denumirea populara de tiner.
    “Distillates (petroleum) hydrotreated light” este un kerosen dezaromatizat si dezodorizat.
    “Naphtha” se refera in mod normal la un numar de mixturi lichide de hidrocarburi inflamabile (tot distilat din petrol).
    “Isopropyl alcohol” este o alta denumire pentru alcool tehnic."
    - pag 33.

    Deci raspunsul este: orice produs de protectie (non-abraziv) care contine in compozitie cat mai multi distilati de petrol. Poti de asemenea incerca produsele care promit efect de ud. Dar este bine sa le incerci in prealabil pe o suprafata ascuna, pe o masina fara miza (intotdeauna gasesti un prieten cu asa ceva, care se va si bucura :)) sau pe un reper de la dezmembrari, ca sa-ti faci mana si sa inveti cum functioneaza.

    Eu iti voi trimite pe PM un nume de brand, dar nu cred ca este corect sa-l facem public - sunt mult mai multe produse care fac acelasi lucru mai bine si poate mai usor de folosit - acesta este doar unul folosit si cunoscut de mine. Apoi, eu cred ca am dat - aici si in carte - "undita"/"unealta"/informatiile cu care poti identifica/intelege astfel de produse, iar asta este mai valoros decat orice brand (la care s-ar putea chiar sa nu ai acces, nu numai ca nu vreau eu sa-i fac reclama in public ;))

    In reteta/MindMap produselor de protectie, de la pagina 28, vei gasi in compozitia Wax-urilor categoria Solventi. Ei, cu cat mai multi solventi contine un produs de protectie,cu atat mai puternic va fi efectul de ud!

    Dar retine ce s-a spus si in manual de mai multe ori, nu exista un produs care sa le faca pe toate: daca alegi efect de ud, o faci in detrimentul unui alt aspect (poate durabilitatea, poate calitatea protectiei). Trebuie sa gasesti produsul care este echilibrat astfel ca sa raspunda cat mai bine dorintelor tale.
     
  10. weaselciuy

    weaselciuy Silver Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 Facelift 1.6i AHL
    Daca va place atentia si perfectiunea, sa calculati de 10 ori si taieti odata, aceast ghid va ajuta enorm. Sunt capitole la care nu ma gandeam niciodata, chiar am ramas surprins.

    O recomand cu placere si multumesc domnului Cristian Pop pentru promptitundine. Cu un astfel de manual chiar ca iti iese de nota 10.

    Succes...
     
  11. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    great job

    multumesc pentru carte, muuulte informatii extrem de importante pentru masinuta mea plina de sfinti... pardon, "fund de oala".
    cat am citit am stat cu falca sprijinita-n mana: "hmmmmmmmmm"

    s-aveti masini lucioase ;)
    Ioana
     
  12. gabi_A4

    gabi_A4 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Iasi / Piatra Neamt
    Masina:
    EX Proprietar Audi A4,B5, 1.6, ADP, 1996
    Multumesc d-lui Cristian Pop pentru informatiile furnizate cu promtitudine si foarte bine detaliate in ceea ce priveste detailing-ul. Aceste informatii cu privire la detailing nu le stie oricine...dar din acest manual poti invata nu multe ci foarte multe lucruri daca iti pasa cu adevarat de masina ta.
     
  13. ursu a3 1.4 TSI 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2009
    Locație:
    Piatra- Neamt
    Masina:
    audi a3 1.4 TSI an 2009
    Va multumesc mult d-le Pop pentru carte. Ne ilumineaza pe toti doritorii de infrumusetare a masinilor . In schimb, gandindu-ma la toate acestea, chiar mi-am propus sa vin sa fac un tratament de protectie masinii. Am vazut ca aveti un sediu expert detailing in iasi mi se pare. Eu sunt din Piatra-Neamt, si cred ca iasiul e cel mai apropiat de mine. Sau mai este vreunul deschis pe la bacau.. sau ?
     
  14. octavian pascu 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI,2003
    Am primit si eu cartea.Consider ca trebuie citita de fiecare dintre noi.Multumesc mult Cristian.
     
  15. rogoz

    rogoz Bronze Member

    Înscris:
    3 Iun 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI 190 CP DETA S-TRONIC QUATTRO 2017
    Am primit cartea,multumesc pentru promtitudine am sa revin cu un review dupa ce o citesc..multumesc inca o data!
     
  16. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    Imi pare bine ca in sfarsit s-a rezolvat. Astept cu interes comentariile...;)

    Pana atunci, poate vizionezi si prezentarea pe care am postat-o ieri la "Care este cel mai putin cunoscut film? 7 Motive pentru aplicarea Paint Protection Film".

    Culmea!, si acolo m-as bucura daca ai comenta ceva :)
     
  17. claudiu222 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A6, 2500, 2002
    Am primit cartea, multumesc domnului Cristian pentru promtitudine
    voi reveni dupa ce o citesc.
     
  18. rogoz

    rogoz Bronze Member

    Înscris:
    3 Iun 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI 190 CP DETA S-TRONIC QUATTRO 2017
    Spre rusinea mea numa acuma am reusit sa citesc cartea ca am avut o zi libera..Ce pot sa zic, te invata atat de multe lucruri pe care toti ar trebui sa le stim despre masinile noastre..Sunt convins ca de acum incolo voi putea sa imi intretin mult mai bine masina,dupa toate informatiile dobandite..

    Multumesc inca o data domnului Cristian Pop pt carte!
     
  19. [solo]

    [solo] 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 / 2.0 TDI / 2007 BRE 140 CP
    Am primit si eu cartea; multumesc pentru promptitudine. Abia astept sa o citesc si sa revin cu un feedback.
     
  20. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    in nici 10 min am primit cartea, promptitudine si profesionalism. Revin cu comm dupa ce citesc cartea. Multumesc si bafta in continuare!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta