1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare si Reparatie Plafon Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4)

Discuție în 'Modele clasice' creată de hotm, 20 Dec 2007.

  1. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Spre exemplu , la mine , eu am trapa , portiunea dintre trapa si luneta(ma refer la plafon) era lipit din fabrica cu un prelandez .... Am tras incet incet de plafon , puneam si o surubelnita mai lunga si incerc sa tai lipiciul , si dupa ce am insistat am reusit sa-l dau jos ... Se rupsese putin din cartonul de pe plafon . Cand l-am montat nu i-am mai pus nimic sa il lipesc l-am fixat doar in plastice de pe stalpi si chedere .
     
  2. iora

    iora 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AUDI B4 1992 ABK 2.0E cutie CFW
    Saptamana aceasta m-am apucat de restaurat interiorul la audi 80 B4.
    Am demonat panourile de la usi si am inlocuit materialul cu alcantara perforata neagra cu pasla pe interior (autotex), iar material de plafon am gasit tot la autotex tot caserat cu un strat subtire de pasla. Lipirea am facut-o cu prenadez (in total 2 L). Materialul de pe usi se ia cel mai usor impreuna cu stratul de piele ecologica care e lipit direct pe plastic, astfel scapam de buretele descompus si avem o suprafata curata.
    Stalpii fata se extrag prin tragere inspre interiorul masinii (e nevoie de ceva forta deoarece sunt cleme metalice arcuite), cei de pe spate sunt fixati cu un surub ascuns sub partile laterale ale canapelei iar restul braduti care se extrag usor tot asa prin tragere spre interiorul masinii.
    - cateva imagini dupa demontarea elementelor, vor urma si restul.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Iul 2014
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Succes cu reconditionarea . Sa pui o poza si cu produsul final :):respekt:
     
  4. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Sa postezi si etapele lucrarii de lipire sa vad si eu cum faci ca mi as schimba si eu fetele de usi .
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cu toata consideratia pentru munca colegului iora dar aici in acest topic se vorbeste doar de plafon si atat. Ce legatura are plafonul cu fetele de usi sa mai stiu ce altceva ?

    Incetati cu restul comentariilor in afara subiectului din titlul. Mesajele oricum vor fi editate. Multumesc de intelegere.
     
  6. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Si nu se poate modifica titlul ? Plafon si panouri usi capota etc ca doar fac parte din aceeasi situatie ?
    Ar trebui sa deschida un nou topic ?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, ar trebui sa deschida alt topic cu alt titlu pentru ca sunt lucruri complet diferite si implica proceduri diferite la demontare/montare. Bafta
     
  8. iora

    iora 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2012
    Locație:
    Dej
    Masina:
    AUDI B4 1992 ABK 2.0E cutie CFW
    plafonul curatat, reclipsat si cu materialul aplicat prin lipire cu prenadez. materialul textil are un strat de 2 mm de pasla,iar prenadez am aplicat doar pe plafon,dupa care se intinde si preseaza bine mai ales in adancituri.umbrele de culoare sunt de la becuri,materialul arata foarte bine.la montare am tras folie pe plafon pentru a nu il murdari cu mainile.


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    stalpii din fata au cleme de acest tip,care necesita un pic de forta la demontare.
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 18 Iul 2014
  9. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Ce frumos ti-au iesi unde vin parasolarele , mie nu mi s-au lipit la muchie :(
     
  10. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Are cineva idee dacă plafonul de B3 (cu trapă manuală) se potrivește pe B4 (cu trapă electrică)? Am un plafon impecabil pe un B3 quattro, care aș vrea să-l trec la mine. Problema e că nu știu dacă se potrivește în zona plafonierei, că restul pare la fel. Plafoniera e mai scundă și rotunjită la B3, iar la B4 e mai groasă. Nu știu, încă nu am desfăcut nimic, să nu stric ceva. Până la urmă se poate scoate fără distrugerea lui? Se zicea pe la începutul topicului că nu, dar totuși am văzut pe net la străini că unii aveau de vânzare în stare bună, date jos fără să fie rupte sau altceva.
     
    Ultima editare: 17 Feb 2016
  11. cipriadi80 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2016
    Locație:
    cluj napoca
    Masina:
    audi 80
    Salutare.Eu zic ca a iesit super. Imi place foarte mult. Nu reusesc sa desfac plafonul de langa trapa. Ai cunostinta despre chestia asta?
     
  12. Bersan Ionuț 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi 80 typ 89 1991
    Trebuie scoși toți stâlpii și cei de la centura , are cineva idee cum pot sa ii scot mai ușor ?
     

Distribuie pagina asta