1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare si/sau Inlocuire - Volan si bloc parte electrica lumini - semnalizare Audi 80 -90 (B3 -B4)

Discuție în 'Modele clasice' creată de dorutzu, 12 Dec 2007.

  1. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Am avut aceeasi problema... Intra faza lunga de capul ei . Trebuie dat jos blocul de lumini , curatat dat cu sprai de contacte si facute lipiturile la circuite care nu fac contact cum trebuie .
     
  2. marius2002 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi 80 B4, 2000, 1993
    Am dat jos blocul de lumini si l-am dat cu sprai de contacte, dar altceva nu am avut ce-i face. Am desfacut cele 4 suruburi si am dat acea placuta jos, dar am dat de contactele de la maneta de pozitie/faza scurta. Acolo nu am nici o problema, ci mai jos este problema, la maneta de la faza scurta/semnalizari. Acolo nu am cum ajunge, sa ma uit macar...sau nu stiu eu cum. Si eu m-am gandit ca e vorba de un contact imperfect....in cel mai bun caz, dar nu stiu cum sa ajung sa ma uit acolo. Se poate desface blocul de lumini pana la maneta de faza lunga/semnalizari?
     
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Da . Parca se desfac lipiturile , si dupa aia poti da partea de sus jos . Daca faci asta trebuie sa le lipesti inapoi .
     
  4. George1978

    George1978 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    AUDI 80 - 1991
    asa arata desfacut bloc lumini .... maine incerc sa ai dau de cap ... au iesit 2 arcuri si o bucata de plastic ... le gasec io' locul ... au ajuns oamenii pe Luna ... fac si un contact ;)

    [​IMG] [​IMG]
     
  5. daniel50

    daniel50 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Cv
    Masina:
    audi 80-90 B3 young edition 1595 cmc carburator electronic,sonda,lambda,catalizator
    Salut ! Care imi spune si mie cum dau luminile de intilnire din blocul de lumini ca am luat doua avertismente pina acum ! :unsure::crying:
     
  6. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    E vreo gluma ?. tragi de maneta comutatorului stpre tine si se da pe scurta, daca nu trece ai blocul de lumini defect.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Feb 2013
  7. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Salut. Stie cineva care sunt firele pentru pozitii si faza scurta din blocul de lumini??
     
  8. szindobel 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2012
    Locație:
    tg mures
    Masina:
    audi 90 tdi intercooler 1.6 1990
    Buna,
    Am un audi 90 si am urmatoarea problema cu luminile:
    - pozitia functioneza, faza scurta nu functioneza numai faza lunga. A facut figura de cateva zile. Ce problema poate fi ?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Mar 2013
  9. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    3 bube bloc de lumini ,releu de lumini sau siguranta
     
  10. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Inca una din problemele des intalnite la Audi 80 B3... blocul de lumini , care trebuie o data la cativa ani , dat jos , curatat si refacute lipiturile ... Faza cu faza lunga mi se intampla si mie ... Mergeam cu faza scurta si deodata se aprinde faza lunga fara sa fac absolut nimic , mai misc putin de maneta... se stinge , dupa care si aprinde si tot asa ...
     
  11. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Pfoai , m-am saturat de blocul asta de lumini... ultima data cand l-am bagat imi comuta de capul lui pe faza lunga... Ce frigider plin aveam in perioada aia . L-am demontat l-am curatat cu sprai de contact , i-am facut lipiturile . Azi ce sa vad ... merg linistit pe drum , si deodata bezna in fata masinii , erau aprinse doar pozitiile . Il mai frec oleaca insistent se aprind . L-am demontat , l-am luat in camera si cu ajutorul unui "lichid" am prins curaj si m-am apucat iar sa-l curat ...
     
  12. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Am si eu intrebare pentru cei care au desfacut aceste blocuri de lumini. Este vorba de mecanismul de revenire a manetei de semnal pe mijloc laindreptarea volanului. La mine s-a defectat si m-ar ajuta sa stiu daca are vreun rost sa-l desfac, sau de obicei se rupe ceva acolo si nu se poate repara, sa caut s-al inlocuiesc direct. Multumesc!
     
  13. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Nu am umbla la acest mecanisc eu personal , taicamiu cand l-a demontat ultima data mi-a zis ca mi-a facut acel mecanism sa mearga... cand l-am pus masina SURPRIZA , nu mergea . Am vazut ca la apasarea semnalizarii prin gaura din blocul de lumini iese o bucatica de plastic care vine pe coloana de directie. Cand semnalizez dreapta iese mai tare si cand semnalizez stanga abia se vede ... Atat iti pot spune , oricum se poate adauga si asta pe lista la "Probleme generale Audi 80" ...
     
  14. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    OK. Multumesc mult de raspuns. Poate am sanse sa ma lamuresc, macar, fara sa mai dau volanul si blocul jos, doar capacele din spatele volanului.
     
  15. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Mda... N-a trecut o luna si revin ... Mergeam pe un drum neiluminat pe langa iasi pe faza scurta , cand deocadata se sting becurile si raman pe pozitie... "Frec" maneta in sus jos , nimic ... Opresc masina si las oleaca masina sa vad daca-si revine (noroc ca eram cu prietena , ca altfel stateam singurel ca un trist singur in intuneric) , cand plec tot nu se aprindea faza scurta , cand impingeam maneta sa dau faza lunga nici asa nu se aprindea , dar cand dadeam flash mergea . Mai merg oleaca maneta trasa ca si cum as fi dat flash , dupa care dau faza lunga se aprinde si sta aprinsa , "cobor" pe faza scurta merge si pana acasa nu s-a stins.... M-am saturat de blocul asta de luminica . Am sa-l dau iar jos sa-i curat placutele de cupru si am sa-i verific si lipiturile ....
     
  16. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Schimbal numai asa vei scapa de bube si o sa mergi fara teama ca daca se ia curetu
     
  17. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Ma jur ca e ultima data cand il mai repar/curat... ca deja m-am saturat de el .
    alex_flo : uite asta-i "stutzul" care iti face semnalizarea sa revina pe pozitie cand misti volanul . In prima poza este in pozitie de semnalizare dar nu iese de tot "stutzul" , pe cand in a 2a poza este tot in pozitie de semnalizare si a iesit de tot ...
     
  18. denzel

    denzel 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    AUDI 80 B4 AVANT 1994 MOTOR 1.9 TDI TIP 1Z 90 CP
    Schimbare bloc lumini audi 80 B3 cu unul de pe audi 80 B4

    Am un audi 80 B3 din 89 si imi face probleme blocul de lumini , se poate monta bloc de lumini de audi 80 B4

    COD piesa veche :445953513 01c , am atasat o poza cu blocul de lumini de pe masina
     
  19. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    La B4 nu mai exista maneta de avarii .
     
  20. airwolf 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2012
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 Avant 2003 1.9 TDI AWX
    Problema electrica lumini

    De cateva zile fara sa fie vre-o interventie la instalatie am observat ca faza lunga se aprinde si cand pun pozitiile doar si pe faza scurta...
    Deci merg cu ambele faze simultan mereu....de ma injura toti soferii .
    Martorul de faza lunga se aprinde in bord si pe pozitie si pe faza scurta.
    Nu stiu unde sa incep.....din cate m-am uitat contactele sunt prin blocul de lumini, nu are releu de comanda...
    Va rog sa imi da-ti o idee,multumesc.

    AUDI 80 B4 Avant 1.9 TDI 1994
     

Distribuie pagina asta