1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Deschidere masina fara cheie si fara sa sparg geamul

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de iacovita, 30 Sep 2010.

  1. Mr_StReSs

    Mr_StReSs 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    Craiova/Germany
    Masina:
    A5 CAMA 2.7 TDI 190hp. 2008
    Pai dar nu e o bujie intreaga, este doar o bucatica din ceramica aia alba de la bujie de cativa mm.
     
  2. CristianM

    CristianM 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8, 3.0 TDI S-Line, 2008
    Eu daca eram acolo langa voi, chemam Politia :)

    Asa ingeniosi pot fi si hotii, spunand ca e masina lor.
     
  3. Mr_StReSs

    Mr_StReSs 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    Craiova/Germany
    Masina:
    A5 CAMA 2.7 TDI 190hp. 2008
    Uite si un cetatean corect :thumbs-up:
    Treaba e ca a fost chiar in fata sectiei de politie :angrymod:.... dar nu are nimeni nici un stres... Au trecut pe acolo da nu ma intrebat nimeni de sanatate :sign_welcome:
     
  4. sbudaca 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2011
    Locație:
    Evry
    Masina:
    Polo, 1,4 TDI, 2007
    O alta solutie ar fi sa legi o cheie de rezerva intr-o zona de la motor unde ar putea fi gasita usor (de catre proprietar si nu de catre un hot). Oriunde ai fi, stii ca poti apela la ea. Asa avea tata la un Opel (legata de joja de ulei) si chiar s-a servit de ea de cateva ori. Ideea ar fi ca ea sa fie accesibila daca te bagi sub masina sau intr-alt loc, dar care sa nu fie vizibil. Daca exista un scut la motor care acopera toata zona, e mai greu de ajuns. Totusi se pot gasi si alte zone (de ex legata bine cu scoth de un arc de pe spate sau altceva pe sub masina). Deasemenea, e bine sa fie folosita o cheie simpla (fara telecomanda) ca in cazul in care se pierde, sa nu fie foarte scumpa, bineinteles, daca masina ar accepta descuierea cu ea.
     
  5. exdjvaly

    exdjvaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.8 Avant an2000
    Hmmm ce m-am mai amuzat pe tema deschiderii prin intermediul telefonului mobil, aaa si mai ales cu bluetooth, obligatoriu chiar, hm foarte tare. Stimati colegi, nu tot ce zboara se mananca si mai ales vizionate pe youtube.

    Acum tehnic vorbind nu teoretic, NU este posibil. Frecventa pe care o emite telecomanda nu poate fi transmisa prin terminalele GSM sub nici o forma. Este mult de explicat de ce si nu e doar un impediment ci mai multe. Asa ca fiti seriosi.
     
  6. Mr_StReSs

    Mr_StReSs 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    Craiova/Germany
    Masina:
    A5 CAMA 2.7 TDI 190hp. 2008
    E prea logica treaba ca nu se poate deschide cu telefonul dintr-un singur motiv as putea spune. Telefonul mobil preia sunetele, le transforma in unde radio, le trimite mai departe si redate sunt redate tot sunete. Un telefon nu cred ca poate sa preia undele radio transmise de telecomanda masini. PAREREA MEA proprie si personala. :)
     
  7. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    deschidere ...

    Sa stii ca rabdare gasesti, si cititori deasemeni, daca incerci sa ne explici de ce nu este stiintific posibil !
    Astept explicatia, nu doar comentariul pe langa subiect. :yes:
     
  8. exdjvaly

    exdjvaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.8 Avant an2000
    Nu merge sigur. Undele radio din emitatorul cheilor nu pot fi receptionate in format audio si nici redate. Frecventa lor este de 433.92Mhz. Există însă un standard ISO/IEC 14443 care are chiar rostul ăsta, să trasmită la distanţe scurte diferite comenzi (sub formă de unde) prin intermediul mobilului. Dar trebuie nişte aplicaţii pentru asta şi telefoane compatibile.

    Cheile de auto cu telecomandă emit pe frecvenţa de 433,92 Mhz iar telefoanele mobile în 900 sau 1800 Mhz, în funcţie de reţea. Asta în afară de faptul că sistemul de criptare a semnalului este total diferit la telefonia mobilă, nici o telecomandă auto nu emite decît în frecvenţe radio, nicidecum audio.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Aug 2011
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu as fi raspuns mai simplu: incearca si tu ca sa te convingi ca nu functioneaza.
    Idem si cu mingea de tenis.
     
  10. exdjvaly

    exdjvaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.8 Avant an2000
    Da Ovi ai dreptate dar colegul vroia stiintific, oricum e sumar ce am explicat, nici nu mai conteaza si nu se merita discutia pe tema asta.
     
  11. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    deschidere fara cheie

    Iar vorbim discutii ..... :)
    Eu stiu ca, atunci cand afirmi ceva ca merge sau nu merge, cunosti fenomenul.
    Frecventa unei telecomenzi auto, patrusute si ceva de MHz, este scrisa pe orice cheie OEM de la VAG. Frecventa GSM o stim deasemeni, o gasim pe orice prospect sau eticheta de tel. mobil.
    Pe mine ma interesa sa aflu explicatia stiintifica, adevarata (adica cineva care cunoaste fizica, respectiv cum se pot propaga si transmit undele electromagnetice, radio, unda purtatoare, frecvente scurte, medii, lungi, etc.). Ca nu merge, stiu si eu, am incercat. Dar poate nu am avut ce-mi trebuie!
    Poate m-a furat valul :) si incerc sa aflu ceva ... ce nu merge.
    Scuze, daca am plictisit :)
     
  12. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    Telefonul preia undele din spectrul vocal 0.3 - 3.4 khz si le cuantizeaza, esantioneaza, si moduleaza pe purtatoarea d3 900 sau 1800Mhz. Frecventa emisa de telecomanda este de 400 Mhz si microfonul nu are cum sa capteze aceasta frecventa.
     
  13. danyynad 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi 2004 07///BKE
    Sa ne aducem aminte ca vorbim de Audi. Nu poti deschide masina din a doua cheie doar daca o introduci in yala si o deschizi. A doua cheie este anulata din clipa cand a inregistrat-o pe prima.

    La Audi nu se inchid usile automat doar daca este in mers sau ai deschis cu telecomanda si nu ai umblat la vreo usa timp de un minut. Vorbim de modelele de dupa 2001. Asa ca traba cu telefonul cade rau.

    Stiti ca: pentru a doua cheie comandata la reprezentanta dupa ce iti vine o poti folosi doar sa deschizi si inchis usile. Cheia trebuie conectata la masina si cu un soft conectat la masina se activeaza si a doua cheie online.
     
  14. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    La audi fiecare telecomanda se memoreaza in pozitie separata.
     
  15. Recruter 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 1.8T 2004 Revo Stg I
    Salut. Am incercat astazi dl vre`o 40-50 de m si a mers, o sa incerc mai deseara cand am sa fiu in oras la cativa km. O zi buna
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Recruter ce ai incercat ca nu am inteles despre ce este vorba. La ce distanta deschide telecomanda sau ai incercat - figura cu telefonul mobil ?
     
  17. Recruter 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 1.8T 2004 Revo Stg I
    Am incercat sa deschid masina cu telefonul mobil. Sa explic cum am facut:

    Masina inchisa, pe mama am pus-o sa stea fix langa geamul soferului cu telefonul cu bluetooth-ul aprins, eu m`am dus la 40-50 de metri distanta de masina si am sunat-o pe mama dupa care am lipit cheia de la masina de telefonul meu si am apasat pe "open'' (deschis). Cand am apasat masina s-a deschis.
     
  18. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Normal ca a mers,pentru ca raza de actiune a telecomenzii este de peste 50 m.
     
  19. Recruter 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 1.8T 2004 Revo Stg I
    Tot am deschis si inchis masina, intre timp ma indepartam de masina pana cand nu mai aveam raza... dupa care am mai mers in spate 10-20 de m.....
     
  20. doru_s

    doru_s 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi, A4, B8, TDI, 2009, 100 Kw
    Este o teapa nu merge ... nu mai pacaliti lumea.
     

Distribuie pagina asta