1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Despre motoarele 1.8 Turbo - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de sebanab, 2 Feb 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. john.deere 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2012
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI CAG 2009
    Va salut,am avut recent o problema cu sorbul de la pompa de ulei infundat motor 1.8T,mi se aprindea becul rosu la ulei si masina avea un sunet ciudat(gen bazait) la pornirea la rece.Intradevar exact cum au zis baietii pe forum sorbul era infundat minim 70%(am scos numai namol din el).Vreau sa va multumesc pe aceasta cale ptr sfaturile bune pe care le dati. Respect
     
  2. APY

    APY 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    '00 Audi S3 8L 1.8T (APY)
    Initial am crezut ca s-a dezamorsat vreoun tachet dupa cum am zis si mai sus, asa ca am folosit o solutie de reflush engine si am schimbat uleiul + filtrele. Masina cand porneste la rece nu se mai aude si nu s-a mai auzit nici dupa, dar i-am dat vreo 2 pedale pana in 5000 rpm (motorul era undeva la 50 de grade) pe liber si a inceput iar sa oscileze relantiul si sa faca zgomot.

    Sa schimb lantul si intinzatorul la axa cu came?
     
  3. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    @APY

    NU te grabi, uzura la lant implica lungirea lui, uzura la intinzator apare sub forma faptului ca nu mai poate tine presiunea in el sa intinda lantul.

    Simptomele uzurii sunt relanti cu zgomot de diesel cand motorul e cald adica atunci cand presiunea uleiului scade.

    Eu as zice sa testezi un pic pompa de benzina ca baga 4 bari asta pentru mersul balbait la relanti al motorului, sau filtru de benzina infundat.

    Pentru zgmotul metalic inca nu sari la intinzator pentru ca atunci ar face constant cu motorul cald nu pe reprize cum ai tu.
     
  4. APY

    APY 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    '00 Audi S3 8L 1.8T (APY)
    Sincer ma gandeam ca poate am avut ghinion de benzina proasta (desi am pus de la OMV, Carrera 100). Zilele astea ii schimb si filtrul de aer\habitaclu si benzina, poate mai rezolv ceva. (am schimbat doar filtrul de ulei si uleiul).

    I-am dat un pic azi si a mers ok, face doar uneori si in mare parte doar la rece, ceea ce ma enerveaza foarte tare, mi-e sa nu ajung cu masina in RAR sa se mai strice pe acolo ca am inteles ca o tureaza astia sa vada noxele.

    PS: As vrea sa va mai intreb ce ar trebui sa mai schimb la motorul asta si la ce sa fiu atent, avand in vedere ca masina nu a primit o intretinere cred eu foarte buna de-a lungul timpului .. ?!
     
    Ultima editare: 9 Ian 2014
  5. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Aceste simptome sunt ...din experienta proprie de la 3 cauze. 1-pompa de benzina , 2- debitmetrul de aer si 3 ( un prieten) a avut valva de recirculare gaze din blocul motor. Poate alta e cauza, eu zic doar ca la mine au fost primele 2 ( la fostul A4 cu motor de 1.8 ) si un prieten a avut probleme cu valva de presiune din carter.
     
  6. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi Q5, FY, 55-TFSIe, DLGA
    Salutare tuturor!

    Am revenit, cu forte proaspete, atat eu cat si masina. :D
    Am luat-o azi din service dupa operatiunea de schimbare garnitura chiuloasa.
    Printre altele, am rectificat si chiuloasa, schimbat ghiduri supape si simeringuri, rectificat supape ... cateva nu mai etansau bine... nu imi explic de ce dar asa era. :(
    De asemenea, am inlocuit si distributia, care mai avea in jur de 10-15k pana la schimbul oficial.

    pret total service : 2000 RON, din care manopera 600 RON.
    Rectificare chiuloasa si restul: 780 RON (aici este inclus si transportul dus-intors Mures-Sibiu)

    Trecand peste stresul financiar, pot sa spun ca nu mai este aceeasi masina! :D

    Take care !
     
  7. APY

    APY 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    '00 Audi S3 8L 1.8T (APY)
    Mai nou vad ca am alta problema, nu mai intra turbina cum trebuie sau deloc.
    Lucru ce a rezultat in urma curatarii debitmetrului cu o solutie de tip "Engine Cleaner" si scoatere si repunerea bujiilor la loc.

    De asemenea am gasit pe furtunele care trec pe la turbo ulei pe peretii lor.
    Ar putea fi turbina? Sau s-a stricat debitmetrul? Un debitmetru defect apare pe tester?
     
  8. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi Q5, FY, 55-TFSIe, DLGA
    Se poate sa se fi stricat debitmetrul ... este destul de sensibil si nu poate fi curatat cu orice.
    Oricum, daca este dus de tot, ti se aprinde in bord un martor de eroare, nu mai stiu care exact ci doar ca e cu galben. :D
    Sa ma corecteze colegii daca gresesc, chiar daca ai debitmetrul mort, turbina tot merge insa motorul nu mai dezvolta puterea "nativa" pentru ca functioneaza pe niste harti prestabilite.

    Ai putea sa faci un scan pentru erori si, eventual, un log in mers. :)

    Bafta !
     
  9. APY

    APY 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    '00 Audi S3 8L 1.8T (APY)
    Mersi de raspuns, eu i-am scos mufa de la debitmetrul ca citisem undeva ca ar trebui sa mearga mai bine daca era dus.
    Nu mi-a aparut nici o eroare cand am scos mufa si nici nu merge mai bine. Cred ca voi avea nevoie de un nou debitmetru.
     
  10. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    daca i-ai scos mufa si merge la fel, inseamna ca nu e de la debitmetru. Oricum fptul ca ai pus solutie de curatat nu ai facut bine ....te doare capul ce le mai da prin cap unor mecanici !
     
  11. APY

    APY 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    '00 Audi S3 8L 1.8T (APY)
  12. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    S-a mai discutat pe tema asta. Drogas a avut aceeasi problema si el si-a schimbat intinzatorul cu tot cu lant. Unele se pot rezolva si prin curatarea sorbului de la pompa, si a canalului care duce uleiul in chiuloasa. Ori nu ajunge suficient ulei la intinzator ca e infundat sorbul ( problema des intalnita la 1.8 si 1.8T ), fie e infundat canalul de ulei de la chiuloasa, ori e uzat intinzatorul lantului de la axele cu came. In filmul pus de tine avea si evacuare neregulata....deci ar putea fi si supapa/ si/ sau tachet blocat.
     
    Ultima editare: 13 Ian 2014
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Dupa cum ti-a zis si Jack,intinzator si lant pt zgomotul de diesel,si vreo supapa care nu deschide,oricum poti sa le verifici cand le schimbi pe primele.
     
  14. szrobik

    szrobik 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2010
    Locație:
    Cluj / Sighet
    Masina:
    audi a4 b6 1.8T & golf2 g60-T ex. golf3 1.8GT
  15. gabin

    gabin 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    '00 Audi S3 8L 1.8T (APY)
    Intrebare pentru astia care va mai pricepti si care eventual sunteti in situatia mea: am un filtru conic momentan pe masina. Filtru care ma incancata foarte tare, in special din cauza suieratului pe care il face cand trage aer.

    Partea proasta este ca mi s-a dus debitmetrul. Am inteles ca daca voi pune un alt debitmetru nou, si el se va praji datorita cantitatii mare de aer ce intra prin filtrul conic. Adevarat?

    Ce pot face ca sa-mi pastrez filtrul conic, implicit zgomotul de Darth Vader si sa am si un debitmetru functional pe masina?
     
  16. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    APY-- face rau de tot intinzatorul tau al meu facea un mic tzacanit fin in comparatie cu asta.
    Cauta in posturile mele link pe youtube cu filmul meu.
    De asemenea motorul mergea regulat fara intreruperi.

    Tu ai 2 probleme aici, una de alimentare /bujii/bobine si alta cu intizatorul

    Gabin

    te sfatuiesc sa renunti la filtru conic daca doresti un debitmetru care sa reziste pe masina
     
  17. APY

    APY 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2014
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    '00 Audi S3 8L 1.8T (APY)
    Multumesc mult pentru interesul acordat si suport, am sa comand intinzatorul si lantul pana la urma intrucat nu imi ramane decat sa incerc.. Sper sa nu ajung la supape si sa desfac motorul.

    De acuma masina se trage pe dreapta pana o facem impecabila! (bine ca nu e masina mea daily..)
     
  18. szrobik

    szrobik 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2010
    Locație:
    Cluj / Sighet
    Masina:
    audi a4 b6 1.8T & golf2 g60-T ex. golf3 1.8GT
    Si daca e intinzatorul de lant (desi e greu de dat seama din acest filmulet), avand in vedere ca nu e cu variator, scapi destul de ieftin
     
  19. LKN 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Voucher Rabla B5 1.8t quattro
    gabin nu cantitaea de aer e problema ci cantiatea de praf care trece de filtru. Daca ai un filtru de caliate (k&N, BMC, etc) curatat si dat cu ulei (exista kit de curatare) la timp (maxim 5000 de km) nu o sa ai probleme debitmetru. Din pacate filtru conic iti ofera doar sunet, performantele scad deoarece trage aer mai cald. Dupa parerea mea cel mai bun kit de pe piata (ca sa poti avea sunetul, sa nu-ti fie afectate performantele si sa nu ai probleme cu debitmetru) e BMC CDA, am avut si am fost foarte multumit de el.
     
  20. zaky 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a 4 1,8t '98
    Ai o schema ca asta dar pt un motor cod AEB? Sau poate are altcineva
    mersi anticipat
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta