1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Despre motoarele 1.8 Turbo - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de sebanab, 2 Feb 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. filalucian

    filalucian Platinum Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8t B5 1997
    cel mai mic consum in afara a fost de 5.5(dupa calculatorul de bord) Fara sa depasesc suta drum liber noaptea,doar ca ploua bine asa ca nu mam aventurat.
    Merge si A3 daca tot ai intrat,dar sa ne tinem de motor!;)Sper sa nu se supere baietii ca iesim un pic din topicul de A4.
     
    Iliuță Marius bogdan apreciază asta.
  2. IF-82-KNG

    IF-82-KNG 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2009
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A3 , 1,8T Quattro,an 2000, 132Kw
    Nu cred ca se supara nimeni:friends: doar e lume cu capu pe umeri aici in club:footy: dar totusi sa revenim la subiect ca o cam luam pe aratura :sign_ot:
     
  3. mihaifilip

    mihaifilip 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1.8T 2002 AVJ
    1.8t 150 Cp

    Salve, ma alatur si eu.
    Audi A4 1.8T 150cp motor AVJ 165.000 km.
    o am de 3 ani avea 119.000 km nu prea multe probleme si enumar:distributie,bobine inductie,debitmetru de aer si consumabile (ulei Castrol 5-30W, placute Ferodo,filtre aer polen Man) si cred ca ma lasa pompa de benzina pt ca se aude un vajait pronuntat cand pun contactul la pornire a si era sa uit cateva furtunase fisurate.
    Viteza max 240 Km/h pe autostrada Istambul-Atena.
    Consum in oras 14-15%
    Afara la 120 km/h consum 7%
    Autostrada Bucuresti-Pitesti facuta cu o medie de 170 km/h consum 10%
    In rest toate bune si frumoase ceea ce ce va doresc si voua detinatori de Audi 1.8T.:sob:
     
  4. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    dar de ce plangi?
    de ce ai schimbat debitmetrul?
     
  5. mariust

    mariust 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    Golf Mk4 Variant
    Salut!

    A3 1.8T 150CP 20V 140000KM
    Deocamdata in afara de un furtun de la vaccum si o mica problema cu radiatorul care era super imbacsit fapt pt care imi crestea temperatura la apa ,si un bezmetic ,care mi-a spart oglinda dr fata si un cal care mi-a zgariat capota nu am patit nimic:(.
    Cand m-oi intoarce din concediu o sa-i schimb distributia,filtrele ,am o ,bataie mica in volan,martorul luminos la ABS imi sta aprins de cateva zile si nu stiu de ce (parca nu mai intra ABS-ul)si poate reusesc sa descopar ce o avea comp de bord care nu mai afisaza nimic.
    Consum in oras minim 12%(asa la ochi pt ca nu merge comp de bord) iar in afara nu stiu ca nu am iesit prea departe .
    Vmax 195 .Nu am incercat mai mult din cauza distributiei.
     
  6. mariust

    mariust 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    Golf Mk4 Variant
    Suntem norocosi tare pentru ca avem aceste motoare ,pacat de aglomeratia de pe drumurile noastre ca nu le putem exploata cum trebuie.
     
  7. filalucian

    filalucian Platinum Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8t B5 1997
    Mariust ai o lista sanatoasa de belele.Intradevar,drumurile si traficul nu ne ajuta,dar ce sa mai zica cei care au motoare mai mari...Important e ca poti face o depasire in siguranta si nu te face la semafor unu cu un Logan:p:undwech:
     
  8. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    Salut. Intrebare pt. dl. Mihaifilip : despre ce furtunase este vorba, pt. ca vreau sa le verific si eu deoarece nu sunt multumit de cum trage . Am scris mai sus ca Vmax atinsa de mine a fost 215km/h si ca probabil ar fi ajuns cu greu la 230km/h ( asta in km buni de autostrada ). Verificari cu Vag-Com i-am facut nenumarate si nu exista vreo eroare. Am inlocuit multe piese ( debitmetru,divervalve,n75,toate filtrele,verificat si inlocuit elemente din sistemul de recirculare a gazelor din blocul motor,suction pump ) in speranta ca il voi face sa traga ca atunci cand am cumparat-o.
    Multumesc anticipat si poate ai vreo idee ce ar trebui sa mai verific pt, ca pe mine m-a dat gata. :sos:
     
  9. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    intreb si eu ... ce benzina folosesti? poate fi si de la asta o problema!
     
  10. Night Ryder

    Night Ryder 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 1.8T
    un topic pe gustul meu . a mea are cu 50kg mai mult decat a voastra dar tot 1.8t scrie pe spate . sa ma prezint:
    audi a6 1.8t aeb 411.000 km
    consum
    12.5 urban
    8.0 extraurban (120-140 km/h)
    deci mixt un 10 (sper ca dupa ce am inlocuit un catalizator gol cu unul functional sa scada cifrele)

    la kilometri mei am schimbat ( de cand o am)
    distributia 405.000
    turbo (cred ca e al 2 lea schimbat de cand e ea):zen:
    conducte ulei turbo( deasta cazuse turbo nu a mai avut ungere)
    ceva brate si cam atat din punct de vedere mecanic

    apropo motorul 1.8t din cat stiu eu distributia o are pe curea. dar intradevar cele 2 axe cu came sunt angrenate de un lant cu intinzator
    :rock::beerchug:
     
  11. Cooper

    Cooper 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2009
    Locație:
    Chisinau
    Masina:
    Masina mea: Ex-A4, Ex-A6, Ex-Fiat si Ex-Golf II GTI. La moment - Volvo 850, dar cu inima la Audi
    Salutare colegi de 1.8T :)

    Să mă prezint şi eu:
    Deci, A4 B5 din '98, vreo 220.000 km, 150 căluţi bine hrăniţi cu 10 litri de benzină de calitate proastă la fiecare sută de km în oraş, vreo 8 pe afară mers lejer, viteza maximă ridicată de mine 180km/h (ţin şi eu la viaţa mea:anbet:). De când e cumpărată, a fost schimbat doar senzorul de temperatură şi o chestie prin care curgea lichidul de răcire.

    Din probleme:

    - turbo nu trage bine :drag:
    - cam atât la motor (asta nu intră în categoria "problemă" :) )

    Degrabă cred că va fi schimbată cureaua de distribuţie.

    Mulţi km fără probleme tuturor :rockwoot:
     
  12. mihaifilip

    mihaifilip 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1.8T 2002 AVJ
    Salut,
    cateva furtunase au fost la instalatia de racire doar unul cred ca ar putea influenta o sa incerc sa-ti explic:in partea dreapta unde vin bratele turbinei cele 4 sub ele pe la mijloc este un furtunas care la mine era fisurat chiar la legatura sper sa-ti fie de folos.
    Ce debitmetru ai pus? bujii? benzina de unde bagi? ca a mea de la 130 pana la 200km ajunge imediat si are forta (au fost ceva discutii in legatura cu uleiul folosit eu bag numai Castrol 5-30W chiar daca mananca 1L la 10.000 eu consider ca orice motor turbo trebuie sa pape ulei bineinteles in niste limite).
    Si apropo tuturor posesorilor de 1.8T macar din 3 in 3 zile pedala la fund pana la 5-6000 R/min chiar si un viteza a doua stiti cum se zice 'in general' cum o inveti asa o ai :)
     
  13. paulspp

    paulspp 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2008
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi A4 1.8 T b6 cod AVJ
    am si eu o intrebare legata de schimbul de ulei+filtru la acest tip de motor , cati litri de ulei intra in motor?
     
  14. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    desi am facut doar un schimb pana acum, imi amintesc ca au intrat aprox 4200 ml., sper sa nu ma insel!
     
  15. mihaifilip

    mihaifilip 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 1.8T 2002 AVJ
    3.8L daca schimbi si filtrul ceea ce este recomandat :whip:
     
  16. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
  17. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    Salut.Multumesc pt raspuns,dar cred ca te referi la furtunasele care vin sub galeria de admisie(turbina nu are 4 brate si este pe partea stg.) si care fac leg. intre admisie cele 2 valve N112 si N249. Debitmetru Bosch,bujii NGK,efix 95,Castrol 0W30 longlife. Talpa vede destul de des crede-ma. Am sa inlocuiesc toate acele furtunase pt ca sunt imbatrinite ,m-am mai uitat eu pe la ele.....
     
  18. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Salutare posesori de "turbate" si felicitari pentru idee
    Ma alatur si eu voua cu un A4 B6 bineinteles pus in miscare de un 1.8T (AVJ 150 CP) care a parcurs pana acum 188.500 km (reali fara dubiu, mentionez pentru intrebarile care vor urma), majoritatea pe autostrazile din Vest.

    De consum ce sa zic...cat vrea ea. Asa, o medie, undeva la ~8.7-9.2 l/100 extraurban iar urban 12.5-13.5 l/100 in functie de aglomeratie si de nr de semafoare (consum cf media BC). In oras nu circul cu 1.8T-ul mai deloc, deci putea sa consume si 30 l/100... De consumul extraurban ma declar multumit.
    Afara daca merg linistit (dar exploatez corect masina) obtin o medie undeva in jur de 7.4-7.8 l/100 fara a reseta BC-ul inainte.
    Benzina pun pe cat posibil Alto 101 de la Rompetrol (inainte de a aparea puneam tot de la Rompetrol Super Euro 98), am pus o data sau de doua ori 99+ de la Petrom sau OMV Carrera 100.

    Vad ca discutati si despre ulei si despre consumul acestuia. Nu as vrea sa transformam topicul intr-unul despre uleiuri, dar urmeaza sa fac si eu schimbul cat de curand si nu sunt 100% decis ce sa aleg.
    Acum am pus Castrol Magnatec 5W40 cu norma 502.00 pentru benzinare si nu pot sa spun ca sunt nemultumit, s-a comportat bine si iarna trecuta, fara batai la motor, de consumat nu il consuma vizibil pe joja. Multi vor spune sa merg tot pe Magnatec 5W40, dar am auzit unele guri vorbind ca nu ar fi prea stralucit (in special despre Magnatec DIESEL, ca doar se stie ce combustibil folosesc majoritatea autoturismelor de pe le noi) chiar daca la mine s-a comportat foarte bine. Eu ma gandeam la EDGE sau SLX Prof. ca alternative, dar EDGE 5W40 este doar "Diesel" iar SLX Prof. 5W40 e cam invechit. Oare fac alegerea corecta daca trec la un 5W30 (Edge sau SLX Prof.)? Nu m-ar deranja consumul de ulei, dar am inteles ca acest consum ar insemna printre altele si o lubrefiere mai proasta mai ales vara din cauza vascozitatii mai mici la cald a 5W30-ului fata de 5W40. In plus, fac schimbul de ulei la 7000-8000 km si se vorbeste in popor ca uleiurile LongLife (5W30) nu ar face prea bine daca sunt schimbate atat de des (ar avea proprietati de curatire suplimentare in primele mii de km, ele fiind recomandate a se folosi 30.000 km in tarile civilizate).

    'Probleme': - un bec de faza scurta (halogen) :laugh: - in curand vreau sa trec pe Philips Xtreme Power sau Blue Vision, pentru ca vreau o schimbare si nu sunt adeptul xenonului AM
    - un bec stop pe frana (alergatura mare pentru ca sunt de 10W, iar in magazinele de piese auto de cartier gaseam doar de 5W) :haudrauf:
    - schimbat parbrizul din cauza unui dobitoc care a trantit stergatorul :banghead:
    - bani bagati in masina...suficienti, in "mici" retusuri pe plan estetic, dar care nu erau necesare neaparat, facute doar cu elemnte OEM, deci fara influente 'wow'...doar pentru cunoscatori :respekt: :hi:

    Probleme serioase nu am intampinat, cu atat mai putin la motor. Insa sunt pregatit sufleteste pentru cate o bobina, o bujie, eventual debitmetru (cu toate ca ii dau filtre bune si des)...

    Distributia a fost schimbata de neamt, stau linistit in aceasta privinta. In cartea service scrie ca se face la fiecare 180.000 km (cu verificari la 30.000 km dupa 120.000 km), la mine a fost schimbata la ~140.000 km deci mai merge pana o sa o schimb cand va implini numarul limita de ani.

    Spunea cineva de pompa de benzina, ca face un vajait. Si eu aud la mine un zgomot usor atunci cand pun contactul (nici vorba de vajait, dar se aude ca impinge ceva), care am inteles ca e normal. Stiam ca la B6 s-au remediat problemele cu pompele de benzina existente la B5.


    Propun ca fiecare sa ataseze 1-2 poze cu masina/motorul lui 1.8Turbo, chiar daca exista rubirica "MASINA MEA". Personal, mi-ar place sa vad 1.8T-urile colegilor, mai ales A4 B6 (fara sa-i supar pe ceilalti).
    In rest, foarte multumit de masina.

    PS: Mai exista aici cateva vorbe despre 1.8T.

    Multi kilometri fara probleme alaturi de turbatele voastre si la cat mai multe pagini topicului.
    Ziua buna! :friends:
     
    Ultima editare: 29 Iun 2009
  19. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 2012 CDUC & Q3 F3 2020 DKTA
  20. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    gaby1773, eram sigur ca postul tau o sa fie unul complet!

    intrebare, cat ati platit pt distributia completa (kit + manopera) la 1.8T-urile voastre?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta