1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie motor diesel la A3 8V

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de MrAlexS, 7 Aug 2017.

  1. Albert999 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2019
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 8v fabricatie 02.2015,1.6tdi 110cp cod motor crkb
    Daca am schimbat distributia la masina la 190.000km, la cati km o mai schimb apoi?Multumesc.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se schimba la numarul de km. mentionat de producator. Adica tot la 210.000 km daca masina ta este fabricata dupa luna iunie 2009.
    Dar cand nu stim an de fabricatie, model de masina, cod motor, etc., etc., incepem sa scriem mesaje la ghici pentru ca voi nu sunteti in stare sa mentionati nici macar cele mai elementare date in vederea obtinerii unui raspuns sigur si pertinent.

    In al doilea rand pentru ca sa primesti si raspunsuri pertinente legate de modelul tau de masina te rog , sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  3. Albert999 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2019
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 8v fabricatie 02.2015,1.6tdi 110cp cod motor crkb
    Scuze ca nu am precizat.Este vorba de un audi a3 8v 1.6 tdi 110cp an fabricatie 2015.De ce se schimba la 210.000 km?cod motor e scrkbf1.Multumesc.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Scrie in manual la cat se schimba si am scris eu personal de zeci de ori aici pe forum la cat se schimba = inlocuieste distributia. Se schimba la fiecare 210.000 km.
     
    Albert999 apreciază asta.
  5. Albert999 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2019
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 8v fabricatie 02.2015,1.6tdi 110cp cod motor crkb
    Am modificat acum la profil,sper ca este ok.Multumesc pentru raspuns.Mie mi se pare mult la 210.000km sa schimbi distributia,oricum am schimbat-o la 192.000 km de frica.Cum se vorbea si mai sus de pompa mi s-a parut foarte scumpa dar am preferat sa iau cu sensor de origine.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vezi ca tu ai cod de motor CRKB. Modifica-ti profilul cu acest cod motor, nu ce ai scris tu acolo. Bafta.
     
  7. AlexPripici

    AlexPripici 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2019
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 8V/1.6tdi 110cp CXXB/2016

    Foarte gresit. Este fara senzor deoarece sunt masini fara senzor. Accest 1.6 TDI 110 cp cod CRKB si CXXB AU SENZOR!
    Dupa comentul tau m-am luat si eu si ? Am ramas cu masina desfacuta, pentru ca luni sa caut neaparat pompa cu senzor deoarece acel senzor este demontabil si montabil dar DEGEABA, deoarece pompa fara senzor este capsulata si nu poate citi senzorul temperatura, etc!

    Nu mai duceti lumea in eroare,
    Seara buna ;)
     
  8. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Asa-i cand citesti doar coperta. Ai avut 2 pagini de citit , ti-o fost greu.
     
  9. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Exista si pompe cu loc pt senzor. Cei care ti-au vandut piesele ar fi tb sa stie si sa iti aduca pompa care tb.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Lasa-l. E usor sa arati cu degetul cand habar n-ai cu ce se mananca domeniul asta.
    El ia de buna ce ii zice orice “maimuta” care vinde intr-un magazin de piese auto.
     
  11. AlexPripici

    AlexPripici 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2019
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 8V/1.6tdi 110cp CXXB/2016


    Imi pare rau ca nu mai am pompa fara senzor, sa-ti arat diferenta, Sa vezi cand te iei dupa oricine scrie pe forum ...
    Repet, e demontabil, dar DEGEABA, senzorul nu face legatura cu pompa pentru ca este capsulata.
    Exact, omul de la Epiesa mi-a spus clar, ai senzor.
    Dar eu am zis ca il demontez pe cel vechi de pe pompa mea, am citit la colegii de pe forum. ;)
    Te poti uita in poze, pompa fara senzor are gaura pentru surub, atat. Cea cu senzor are 2 canale pentru a nu face presiune, sa nu “arunce” senzorul. ;).

    Intai puneti mana pe chei si desfaceti cu mana voastra, nu mai vorbiti din auzite.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Esti mai perpelit decat numele tau.
    Daca tot le stii pe toate si esti omul preventiv, de ce n-ai demontat inainte sa cumperi ?
     
  13. AlexPripici

    AlexPripici 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2019
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 8V/1.6tdi 110cp CXXB/2016
    Pentru ca m am luat dupa unul ca tine, sustineai ca e 100% reutilizabil.
    Pacat de nume “ audiexpert” ...
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu imi asum orice greseala daca exista, stau foarte multe ore pe zi cu ochii in calculator, forum, programe de piese, etc.
    In schimb tu, obligatia ta este de a verifica si controla, demonta, inspecta eventualele piese de pe masina inainte sa le comanzi. Nu sa te bazezi 100% pe o informatie de pe internet care tot de un om este scrisa, nu de un robot.
    Indicat ar fi sa le comanzi in baza VIN-ului.
    Pana la urma problema ta care este ? Orice piesa auto se poate returna in 30 zile.

    Prin urmare, mi-ai atras atentia asupra unei eventuale greseli pe un ton nu tocmai prietenos, iti recomand sa iti revizuiesti atitudinea.
    Ca noi astia care stam non-stop la “cheremul” vostru, nu suntem roboti.
     
  15. AlexPripici

    AlexPripici 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2019
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 8V/1.6tdi 110cp CXXB/2016
    Ideea a fost in felul urmator: am plecat de la un “scartait”,am schimbat curea accesorii+ intinzator si degeaba.
    Urmare a comentariilor de pe forum la Wv am aflat ca ar fi distributia, sau mai exact pompa de apa. Am citit aici despre ce si cum, de n ori, am comandat, anulat , am comandat din nou inainte de Craciun ca vinerea dupa , sa vina kit ul si sambata sa l montez.
    Toate bune si frumoase pana am dat jos pompa si am scos senzorul.
    Da ti seama si tu de situatie, sambata fiind, ora 14, magazine inchise, dum inchise, luni trebuia sa plec la brasov, marti, revelionul.(Cauta, suna, etc.. in final dabia am rezolvat luni seara de la bucuresti mi a adus un prieten pompa).

    Efectiv ai dus lumea in eroare si tot tu mi spui “ ca nu stiu cu ce se mananca” ?!
    Ti se pare ca am intrebat eu ceva, ca sa stai la cheremul meu? Am raspuns clar dupa coment urile voastre exact cum sta treaba.

    Astia ca “noi” ai fost si tu, inca esti.
    Decat sa raspunzi prost, mai bine te abti, asta e ideea.

    Acum o dai la intors cu problema mea?!
    Nu conteaza problema, pe viitor nu mai fi 100% sigur!

    concluzia pentru cei care vor schimba distributia, POMPA DE APA NECESITA SENZOR!

    Subiect inchis!
    Seara buna.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Subiect inchis spun eu nu tu. audi66 si-a cerut scuze dar tu vad ca tu nu te potolesti si esti chiar nesimtit prin felul cum ai inceput discutia, cum ai continuat-o si cum o inchei.
    Pompa de apa NU necesita senzor pentru anumite modele. Daca nu intelegi romaneste foloseste un traducator.
    Forumurile sunt create de oameni pasionati nu de mecanici din reprezentanta si/sau cei care au creat motoarele si masina.
    Forumurile sunt create pentru a ne ajuta reciproc dar nu fara sa verificam informatia inainte de a ne apuca sa demontam si sa cumparam piese aiurea pentru ca asa am citit noi.
    De asta se cumpara piese dupa ce se demonteza si nu inainte. Cand o sa invatati asta o sa invatati si sa va reparati masinile fara sa apelati la forumuri.
    Daca maine nu mai exista internet ce o sa faceti: o sa plangeti pe langa masini ?
    Si cu asta chiar am terminat si incheiat discutia pe tema asta.

    Si acum o atentionare pentru ca vad ca regulamentul forumului pentru tine este ceva optional nu obligatoriu: Este interzis Quote (citare raspuns) la mesajul anterior. Ca sa scrii foloseste functia Posteaza raspuns din josul paginii. Citeste si respecta regulamentul forumului. Multumesc. Daca nu respecti ce ti-am spus, data viitoare mesajele vor fi sterse direct si fara alte explicatii si vei lua o pauza. Ai mai fost avertizat de nenumarate ori pana acum.
     

Distribuie pagina asta