1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Esapament si/sau sistemul de evacuare - Modificare evacuare la A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Scorpiono, 13 Ian 2010.

  1. Blajinul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2009
    Locație:
    "No man's land"
    Masina:
    O caruta cu "doi cai frumosi"
  2. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    si eu am cautat destul de mult ,evacuare ca la s6 ,dar nu am gasit si am fost nevoit sa vand fusta .
     
  3. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    domnilor sa stiti ca nu numai voi va comfruntati cu aceasta problema, si eu sunt printre ei ..

    ce am observat eu ca dupa montarea fustei de s6 cu spatiul oval pt tipsuri mai largit automat apare o problema pt viitoarele tipsuri duble . de ce ?

    o toba finala normala tipsul e pe mijloc iar el e incadrat perfect de fusta ! ei bine dupa ce schibi fusta acel loc se largeste , dar se largeste inspre interiorul fustei ( mai spre mijlocul masinii ) pe cand tipsul ramane pe locul lui, daca alegem sa pune un tips cu doua tevi in forma de "y" atunci el oricumnu o sa se aseze bine in noul loc de la fusta noua , o sa forteze inspre exteriorul barei ajungand sa o loveasca sau chiar sa nu intre ...


    ar fi 2 solutii : 1. schimbate finalele astfel incat sa pui o finala cu doua tispuri care ies din ea direct sau 2. niste tispuri "custom made " in forma asta " |' " adica un "y" cu un brat drept
    eu la asa ceva ma gandesc, doar ca nu am gasit inca o firma care sa aiba baie de crom !

    sper ca am fost suficient de explicit .. daca nu .. o sa atasez o schema

    ma poate ajuta cineva cu un cod la fusta spate de S6 ?
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Ian 2012
  4. MasterCyp

    MasterCyp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi, 170 cp, 2009, multitronic
    eu am rezolvat altfel problema...am vopsit tot esapamentul negru :D
     
  5. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Dupa multe cautari am observat ca nu se gasesc doar tips-uri de s6 pentru evacuare si asa trebuie schimbate tobele cu totul.Acum sunt curios daca este cineva care a schimbat tobele si daca are vreun cod sa imi dea si mie.Multumesc anticipat.
     
  6. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    userul ''MARRIUS24'' , el stiu sigur ca a schimbat tobele ,.stiu pt ca eu i'am trimis fusta de s6,si el si'a comandat tobe ,dar parca nu oem ,ceva aftermarket.
     
  7. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    pe mine ma intereseaza un cod de oem ca de aftermarket-uri sunt satul :respekt:
     
  8. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    evacuari duble

    salut, uite aici eu am definitivat lucrarea .. dar din pacate nu e OEM decat partial ( fusta ), e CUSTOM made de o firma specializata pe asa ceva, am acut si eu aceasi problema, singura solutie era .. evacuare noua si costa cam mult, asa lucrarea a fost mai ieftina iar rezultatul e neasteptat de bun, toate cele 4 tevi "afuma " egal..nu se vad suduri defel ..
    din punctul meu de vedere a iesit impecabil .. iar costurile totale sunt 950 de ron
     
    Ultima editare: 21 Oct 2010
  9. sante

    sante Bronze Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a6,2.0 tdi, BLB, 2005
    frumos, chiar super
     
  10. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Aveti 2 optiuni
    Milltek cat-back 1000E
    Fox-auspuff 730 E
    Sau sea Mai simpla variant ..ori la borla romcat..sau pilot auto .. Ei face trasee custom incepand cu 1200 ron...sau sea Mai ieftina solute va schimab tipsul..Parca aveau destule modele....dar pentru un sound Mai placut recomand un traseu ori custom ori de la o firma..

    Scuzati greselile de scris....dar cu dictionarul de la apple nu ma inteleg deloc
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Noi 2010
  11. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    :/

    Ai dat 950 Ron doar pe 2 tips-uri?? Sau ti-au facut un traseu.?
     
  12. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    950 de ron m-a costat toata lucrarea ,
    fusta ( am luat-o de la un coleg de pe forum ..era impecabila , nici o zgarietura , practic omul a luat-o de noau si a fost montata vreo cateva luni pe masina ) tipsurile le-am comandat din ungaria ..si a mai ramas manopera ..

    eu am schimbat doar tipsurile , nu am schimbat si tobele ..erau in conditie extrem de buna !


    hai noroc
     
  13. adrian73ran

    adrian73ran 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2009
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    A6 2.0 TDI - 2011 și a6 2.0 TDI - 2005
    Se pot folosi tot felul de paste abrazive pentru curatat, inclusiv o carpa cu pasta si cu putin nisip :)) si se curata. e un otel mai calitativ, nu stiu daca este inox, mie practic mi se pare a fi un otel tratat. Am vazut inox dar erau cam groase fata de ceea ce se intalneste in mod obisnuit. Oricum eu am curatat folosind pasta obisnuita de curata.
     
  14. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Se gaseste in Praktiker o pasta pentru tratare metalului de la Nigrin.Se freaca aprox 1min fiecare teava cu o carpa,se lustruieste cu o alta carpa curata si rezultatul e exact cum vedeti mai sus la Bencheacata.
     
  15. costy66

    costy66 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2011
    Locație:
    Bologna Italia
    Masina:
    audi A6 4f,3.0 tdi quattro, 2006
    Ultima editare de un moderator: 14 Ian 2012
  16. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
  17. justinian92

    justinian92 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a6 3.0 2006 quattro 286hp
    Red , se vede frumos evacuarea si pare si foarte convenabila la pret. Cum putem lua legatura?
     
  18. costy66

    costy66 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2011
    Locație:
    Bologna Italia
    Masina:
    audi A6 4f,3.0 tdi quattro, 2006
    Salut justinian92, am sa-ti dau mail-ul si nr. de tel. dar nu sunt in tara sunt plecat de vero 12 ani in Italia. Eventual dam un bip si am sa te sun eu in cursul zilei. Am mai gasit ceva am sa va tin la curent pe toti cei interesati. Multe salutari, costy. schiligiudorel@yahoo.it 00393932202884
     
  19. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
  20. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    @rac..daca nu ma insel, gagiul din Bulgaria colaboreaza cu bmwclub. Cu alte cuvinte poti comanda piesele la el si iti vin acasa prin posta.
     

Distribuie pagina asta