1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la A6 C7 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de succesio, 23 Oct 2014.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Becurile sunt super. Le recomand cu toata increderea. Sunt scumpe, dar merita fiecare banut...
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  2. CLASS

    CLASS 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2007
    Locație:
    Luduș
    Masina:
    A6 C7 4G LCGLCF1 2014
    Salut. Poate pui un link de unde le-ai achizitionat. Thx.
     
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Eu am luat becurile astea: http://www.aspad-shop.ro/bec-xenon-osram-d3s-xenarc-night-breaker-laser-35-w-85-v
    Am gasit si sensibil mai ieftin in alte parti, dar astia sunt parteneri autorizati, inregistrati pe siteul Osram, si din pc meu de vedere prezinta incredere ca produsele nu sunt clone. Mi s-a spus chiar ca daca am dubii pot sa verific codul unic de pe bec sa coincida cu cel afisat pe cutie si apoi pe site-ul osram. Nu am mai avut timp sa fac aceasta verificare, insa din momentul in care ei mi-au spus ca pot sa verific asa, am avut incredere maxima.

    Comparatia in principal o fac cu becurile vechi...acum lumina este o idee mai alba, mai intensa si este raspandita mai bine(mai uniform) in fata masinii... Distanta de luminare a crescut, dar nu atat de mult cum se lauda ei....:))))
    A doua comparatie o fac cu bixenonul de la un A3 2015, cumparat de nou....cu care acum sunt aproximativ egal.

    Da, cum am mai spus, sunt niste becuri super, le pot recomanda cu toata increderea, numai ca sunt destul de scumpe...
     
    Yoromica apreciază asta.
  4. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Da prețul este mare fata de spre exemplu un philips, dar pana la urma este un far la care poti sa schimbi becul (un avantaj).
    Fata de farurile led care n-ai ce schimba la ele:)
     
  5. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    O fi un avantaj, insa am avut ocazia sa merg cu un Matrix si xenonul e joaca de copii pe langa.....Evident, reglarea farurilor la Matrix se face mai greu nitel, nu toate serviceurile au stand pt Matrix, daca se arde vre-un led ceva nu ai solutie decat alt far, insa avantajele sunt net superioare. Oricum, la o masina de genul nu prea te risti sa stai fara casco, iar de aici discutia poate continua mult......
     
  6. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Si casco la ce te ajuta in cazul asta? :think:
     
    Yoromica apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pai te ajuta, ca daca se arde un LED, a doua zi il gasesti spart (vandalism)... sau chiar furat ... daca vrei sa mergi mai departe. Voi nu va uitati la altii! :)
     
    dentimarius, Yoromica și AndreiF92 apreciază asta.
  8. saionut

    saionut 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Sport B9, 2.0 TDI (DEUA), 150 CP, S-Tronic, 2017
    Plus ca avem si drumuri foarte proaste, asa ca oricand poate "sari" o pietricica ceva sa il crape :)
     
  9. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    77 euro pe amazon.de
    Se schimba greu becurile, e nevoie de mers in service?
     
  10. A4EX

    A4EX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 4G Avant- 3.0 TDI- (CDUC) 2013 - 245CP
    Pentru montaj faruri matrix ma puteti ajuta cu ceva sfaturi ? Multumesc
     
  11. D@ni3l

    D@ni3l 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7.5 2016 Avant 2.0 Ultra 190 CP
    Postat de un coleg pe audizine:

    For the front you need:

    - headlights with modules
    - new bumper ( C7.5 one)
    - central electrics module
    - new bracket to secure the headlights ( separate piece that replaces the one you have on the car now)
    - you also new to redo the wiring for the headlights.

    Tu, avand deja xenon si drl led, posibil sa nu mai fie nevoie de bcm1. Sumarizand ai avea nevoie de faruri, bara si suporti, ~ bcm1 plus manopera. Farurile de FL au mufa cu 14 pini, ca idee.
     
  12. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Este corect ce este scris mai sus de pe audizine, iti trebuie si centrala electrica bcm1 indiferent ce ai acum. Apoi la noul bcm1 va trebui sa scoti component protection, apoi trebuie codata masina. Acum posibil sa ai modulul 55-xenon pe masina, pe facelift cu xenon acel modul nu mai exista, se duce totul in centrala electrica. La facelift stiu ca e 1 senzor de levelling, posibil la tine sa fie 2, trebuie verificat. Daca tu ai xenon cu afs/cornering, de fapt vei face downgrade daca le pui pe cele de facelift deoarece pe xenon facelift nu exista cu afs. Introducand-se faruri led si matrix led pe facelift, xenonul de fapt a devenit cea mai de baza echipare, farurile cu halogen disparand. Partea de caroserie e cea mai mica problema a ta, adica farurile cu calculatoare si bara completa. Problema ta pe electrica va fi.
     
  13. A4EX

    A4EX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 4G Avant- 3.0 TDI- (CDUC) 2013 - 245CP
    Mulțumesc pentru precizări, întradevăr, temerile mele se confirmă și din păcate la acesta transformare partea de electric duce totul...
    Rămâne de văzut dacă găsesc vre-un meseriaș în Brașov care să mă ajute.
     
  14. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Mergi la cineva care a mai făcut așa ceva, chiar dacă înseamnă un drum de 2-3-400km. Spor.
     
  15. A4EX

    A4EX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 4G Avant- 3.0 TDI- (CDUC) 2013 - 245CP
    Adevărat! De cele mai multe ori, plătim mai mult pe zeama de la coirbă decât pe carne... :)
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  16. Chch

    Chch 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C7 3.0 TDI Quattro CDUC 2011
    Salut,
    Am un A6 C7 limuzina (2011), însă nu am faruri led, nici xenon. As vrea ca pe fata sa montez bi-xenon, este suficient sa cumpăr doar farurile ?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu. Cabluri adaptoare si/sau modificarea instalatiei existente si centrala electrica ce suporta xenon (plus inlaturarea CP-ului).
     
  18. Vasile A6

    Vasile A6 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a 6 2015
    Salut,
    Am și eu o rugăminte dacă imi poate spune cineva dacă pot inlocui farurile. Acum am bi-xenon si as vrea sa le schimb cu unele Matrix. Masina e cea din profil. Mulțumesc
     
  19. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Da, se poate. Eu am fost la un pas să fac retrofitul pe NFL dar nu m-am înțeles cu polonezul asupra plății.
     
  20. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Colegul @mabalaru a facut asta. Vorbeste cu el
     

Distribuie pagina asta