1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la A6 C7 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de succesio, 23 Oct 2014.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, este posibil sa dereglezi pozitia lupei si/sau becului si in mod obligatoriu daca ai fi citit (dar nu ai facut asta) ai fi aflat ca schimbare becurilor cu descarcare in gaz la un far ce are asemenea becuri este obligatorie folosirea interfetei VCDS.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu se poate deregla reglajul la schimbarea becului decat daca montajul este facut gresit/incorect.
    Sau, daca ai tras ca “nataraul” de ansamblu la inlocuirea becului, dar ar fi trebuit sa auzi niste pocnituri groaznice.

    Probabil reglajul actual este prea sus pentru becurile astea noi, implicit mai puternice decat ce aveai inainte (probabil OE, vechi de 8-9 ani).

    Pune o poza pe timp de noapte cu faza scurta pe un perete, de la o distanta de 4-5 metri.
    O sa se vada clar daca ai dereglat ceva. E imposibil si o coincidenta prea mare sa le fi dereglat pe ambele la aproximativ aceeasi masura.
    Ar trebui sa se vada diferenta sesizabila intre stanga/dreapta.
     
    vlahdacoroman și CORNEL21 apreciază asta.
  3. ciprian24 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a6 2015
    imi poate spune si mie cineva de unde pot achizitiona faruri originale pentru aceasta masina?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De la cofetarie.

    Nu este la “mintea cocosului” ca piesele auto se achizitioneaza de la un magazin din domeniu, implicit piese auto ?
     
    Andu333, cris2017, CORNEL21 și încă o persoană apreciază asta.
  5. Burla Benimin

    Burla Benimin 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2020
    Locație:
    Vicovu De Sus
    Masina:
    Audi A6 BITDI 2013
    Salutare,
    Am un audi A6 C7 cu faruri matrixled an 2013. Nu imi mai functioneaza ceata pe față stânga, lumina ceata e pe Led si e incorporata in far. Stie cineva daca se poate schimba doar LED-ul ?
     
    anarchy apreciază asta.
  6. alecs

    alecs 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 TDI ultra 140 kw, s-tronic, s-line, 2015
    Buna seara,
    La masina din profil, lumina LED de zi pe o parte are de cateva zile intensitate mult redusa in zona centrala. Am contactat service Audi si mi-au comunicat ca se inlocuieste tot farul. A mai avut cineva aceasta problema ? Exista vreo alternativa ? Multumesc
     
  7. vlahdacoroman

    vlahdacoroman Banned

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a6 c7 2013 CGLC MT
    se inlocuieste farul....
     
  8. dan stefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2019
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A6 c7
    Salut,
    Referitor la unele probleme de vizibilitate care le aveam la masina mea un Audi A6 C7 cu faruri halogen vreau sa va spun cum am rezolvat problema.
    Am avut pana de curand un BMW 530d 2004 cu xenon si am crezut ca nu vad bine la noua achizitie, avea si un far matuit, ma simteam ca in anii 90 la ce vizibilitate aveam. Dupa multe cercetari am ajuns la 2 becuri cu led.
    Led lumiled H7. Am cumparatm de pe Amazonm Hikari ultra. Au costat 120 $ cu transport si acum vad cam 90% cat un xenon. Iar bec H15 am gasit pe aliexpress si vad cam 130% cat un H7 pe faza lunga.

    Am facut drumuri lungi in toata tara si nu am primit blituri, doar daca am uitat aprinsa faza lunga.

    De 5 luni circul fara probleme, nu stiu rezistenta in timp, dar o sa vedem.
     
  9. vlahdacoroman

    vlahdacoroman Banned

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a6 c7 2013 CGLC MT
    Nu stiu cum o sa rezolvi cu politia...in rest ai rezovat-o in stil pur romanesc!
     
    dan stefan10 apreciază asta.
  10. dan stefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2019
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A6 c7
    Fiindca sunt foarte echilibrate, Hikari ultra, sa nu orbesc pe nimeni, lumina alb- albastra si masina avand in bara locul pentru spalatoarele de faruri, sper sa nu deranjez pe nimeni, atat in trafic cat si pe politisti. Vroiam sa vand masina pentru handicapul cu halogen, care inca se mai monteaza pe masini noi de la grupul VAG si am rezolvat-o, da pe romaneste, dupa multe cercetari. Oricum alegeam nu era bine. Asta e optiunea mea.
     
  11. vlahdacoroman

    vlahdacoroman Banned

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a6 c7 2013 CGLC MT
    Sunt ilegale...daca te opreste,adio talon.
    Se monteaza din fabrica becuri halogen dar si xenon sau chiar led,dar totul este omologat.
    Este optiunea ta sa alegi o masina cu dotarile utile gen led sau xenon.
    Daca intalnesti un echipaj mai bine pregatit ramai fara talon chiar si de la doua leduri pe pozitie
     
  12. dan stefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2019
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A6 c7
    Sunt curios pt ca leduri asemanatoare sunt montate pe vw golf-passat-tiguan etc dupa 2015 Led fara lupa din fabrica.
    Sunt si cu lupa si led laser- matrix.

    Cu halogen , trebuie sa mergi cu 60 / h pe drumuri nationale neiluminate. Eu asa am gasit rezolvarea. Problema e daca nu sunt reglate bine si bat sus sa deranjeze sau sa bata prea tare. De asta, repet leduri echilibrate si rezistente in timp sunt de la hikari.
     
  13. vlahdacoroman

    vlahdacoroman Banned

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a6 c7 2013 CGLC MT
    Trebuie sa intelegi ca ledurile montate de tine nu sunt omologate ptr circulatia pe drumurile publice.
    Nu stiu daca pe politisti ii va interesa ca sunt reglate....de asta se ocupa controlul RAR,politistii constata doar modificarile ilegale,stiu,e putin frustrant ca un audi sa nu aiba xenon,dar unii au patit-o cu doua leduri amarate.
     
    dvr apreciază asta.
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e treaba noastra ce modificari isi aduce fiecare masinii personale.

    Va mananca grija la 2 led-uri ca nu sunt legale, dar pe cei ce fac conversie la quattro fara sa faca omologare si alte artificii, ii felicitati.

    Fiecare isi asuma modificarile facute, ca ramane fara talon sau ca i se face dosar penal, e strict problema lor.

    Crezi ca o sa dea ledurile jos ca il tot certi tu ?

    Apropo, pe multe din becurile xenon Osram scrie ca nu sunt omologate pentru circulatia publica, doar pentru offroad. Osram CBB D2S fiind unul din ele.
    Cu toate astea, multi le au pe masina.

    Eu zic sa ne uitam mai mult in curtea noastra decat sa il criticam pe vecinul.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai dreptate dar nici sa facem apologia incalcarilor normelor si regulamentelor rutiere sau legilor in general si in special. Face fiecare ce vrea fara sa mentioneze asta in public pentru ca atunci se schimba "foaia". Aveti grija ce scrieti pe orice fel de forumuri sau retele de socializare, atat va spun. Bafta.
     
    Znstefan apreciază asta.
  16. Sisqoo2000

    Sisqoo2000 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi Ultra A6 Avant 2.0 ,2015
    Eu am full Led normal și semnalizare dinamica la faruri :)

    O mica nelamurire. Pana nu demult am locuit in UK și acolo mi-am luat Audi-ul din profil. Doresc sa-l înscriu in țara, însă trebuie sa schimb farurile full led adaptive (nu fac unghiul necesar pentru circulația pe partea dreapta, deși nu deranjez in trafic). M-ați putea ajuta cu niște coduri de faruri full led pentru circulația pe partea dreapta ? Am găsit codurile astea 4G0941033 / 4G0941034 / 4G0941035 / 4G0941036 dar la o simpla căutare m-au dus pe site -uri din UK.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sisqoo2000 apreciază asta.
  18. Sisqoo2000

    Sisqoo2000 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi Ultra A6 Avant 2.0 ,2015
    Mersi Cristi, le iau la frunzărit acum.

    L.E.:

    Am găsit următoarele coduri : 4G0941773/74H (J/K) in caz ca cineva mai caută !
     
  19. Sisqoo2000

    Sisqoo2000 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi Ultra A6 Avant 2.0 ,2015
    Salutare din nou,
    Un mic sfat dacă se poate: eu am farurile adaptive full led de UK cu codul: 4G0 941 034J / 033J și am găsit farurile adaptive full led pentru Europa care ar corespunde cu mașina din semnătura: 4G0 941 774H /773H Audi A6 2.0 TDI 2017).
    Cel care le vinde a zis ca le are fără calculatoare la un preț și cu calculatoare la alt preț.
    I-am zis ca le-as vrea cu totul și el a zis ca ar merge sa pun calculatoarele de pe farurile mele pe farurile lui (a zis ca a mai făcut treaba asta la un prieten de al lui și ii merg). Intrebare este: îmi mai trebuie și alte adaptări sau rescrieri făcute ? Ma gândesc ca ar avea interes sa le vândă complet, dar de ce mi -ar zice ca merg și cu calculatoarele mele ? Prețul la farurile noi e prea piperat (undeva la 5.000 £ire) și de asta am zis sa-mi caut SH. Multumesc anticipat.
     
  20. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Buna seara,
    In urma aburirii si condensului format in farul dreapta fata (e crapat geamul, mentionez ca a crapat singur, jos, la imbinarea cu mastic, nu am avut nici o lovitura frontala), mi s-a ars mai intai balastul farului xenon intr-o seara (stiu pentru ca am schimbat becul cu unul bun, nou si nu se aprinde)
    In seara urmatore, in mers, am aprins farurile de ceata (cornering) de la buton, dupa 2 sau 3 secunde de functionare, s-a auzit un pocnit ca de siguranta, de undeva de sub bordul masinii sau in bordul masinii, dupa care luminile de cornering s-au stins la ambele faruri. De asemenea, nu mai am semnalizare pe farul dreapta, DRL-urile nu mai functioneaza pe ambele faruri. Am bineinteles, toate erorile in bord, audi adaptive light system fault, si celelalte, de la tot ce am specificat. VCDS mi-a dat urmatoarea eroare legate de faruri:


    02897 - Supply Voltage for LED Module for DRL and Parking Light; Right
    012 - Electrical Fault in Circuit
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01101100
    Fault Priority: 2
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 110
    Mileage: 274831 km
    Time Indication: 0
    Date: 2020.12.14
    Time: 19:31:00

    00979 - Lamp for Low Beam; Right (M31)
    012 - Electrical Fault in Circuit
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01101100
    Fault Priority: 2
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 105
    Mileage: 274667 km
    Time Indication: 0
    Date: 2020.12.11
    Time: 10:35:00

    00927 - Terminal 30 (Right)
    011 - Open Circuit
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01101011
    Fault Priority: 2
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 110
    Mileage: 274831 km
    Time Indication: 0
    Date: 2020.12.14
    Time: 19:31:00

    Rugaminte:
    - o idee despre ce ar putea fi (daca e modulul de control electric ars cu totul sau doar vreo siguranta - nu stiu daca exista alte sigurante in afara de cele de pe lateralele bordului, care le-am verificat si sunt ok)
    Multumesc anticipat.
     

Distribuie pagina asta