1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Folie pentru geamuri cu autorizatie RAR

Discuție în 'Exterior' creată de b-13-way, 4 Dec 2007.

  1. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Are cineva idee daca se pot pune folii fara sa dai fetele de usi jos ? Nu vreau sa risc ruperea unor cleme ca mai apoi sa troncane toata masina...
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Se poate pune insa eu nu as pune niciodata folii in felul asta. Folia pusa in felul asta nu va fi estetica la margini si nici nu va rezista in timp fara sa intre aerul sub ea, ma refer la geamurile mobile.
    Clemele, daca se rup, le cumperi. Ce e asa de greu? Daca se strica ceva la una din usi nu o vei repara de frica clemelor? Sunt niste rahaturi de plastice la 2 euro bucata. Cate crezi tu ca se rup la 4 usi?
    Toate masinile detinute vreodata le-am desfacut si le-am montat folie... nu as monta altfel. O clema rupta se vede, asadar nu poti sa ai surprize ca nu stii de ce face zgomot. Si inca ceva, daca se rupe o clema pe usa nu vei avea zgomote de nici un fel chiar daca nu o inlocuiesti. Vei avea zgomote cand lipsesc de la 3 cleme in sus.
     
  3. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Ovi eu am la B8 folie pusa fara sa dau fetele de la usi jos si lucrarea a iesit foarte bine. Are mai bine de un an deja de cand e montata si inca ma declar multumit de felul in care arata folia.
    Depinde foarte mult si de cine face lucrarea ...
     
    Ultima editare: 28 Iul 2013
  4. cainele84

    cainele84 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia 2.0 TFSI, 2007
    Si eu am pus pe B6 fara sa dau fetele de usi jos si nu au nici o problema, in curand se implinesc 2 ani de la montaj. Conteaza foarte mult sa fie folia de calitate si omu' priceput.
     
  5. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Imi puteti face o recomandare de firma in Timisoara unde sa imi pun folie pe geamuri fara prea multe riscuri?

    Multumesc.
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe Macedonski 8 e un tip Laurentiu - CAR FASHION DESIGN - 0747192776. Am montat pe 1 masina la el.
    In Buzias, aprox de centru e un tip Virgil - AUTOVIS - 0744876521 . Am montat pe 5 masini la el.
    Mai sunt si altii care monteaza in Timisoara insa eu nu am avut nevoie sa caut si altii.
     
  7. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Merci

    Am sa iau legatura.
     
  8. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    am inteles ca se pot monta folii fata legal, avand un certific de boli piele.
    a facut cineva asa ceva, stie ceva despre treaba asta?
    merci
     
  9. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Deunăzi iar am auzit pe cineva, ca vrea sa-și pună undeva folii "pe spate" (geamurile laterale spate și luneta), dar sa-i fie dată neapărat foaie de omologare. Sa moooori...
    În decret spune clar, ca dacă ai oglinzi exterioare, poti da și cu vopsea geamurile din spate, nu mai vorbesc de "papucurile" carosate.
    Mie, personal, mi-a dat "omologare" când am pus foliile, dar numai pentru spate. Evident ca e data degeaba, oricum nu am cerut, dar cei de la firma vroiau sa "de-a bine" la clientelă. :) . Folia de pe față necesita, dar dacă nu respecra gradul de transparentă legal, iar e egala cu zero, dar oricum nici firma nu ti-o da, pentru ca nu-și pune fundul la bătaie dandu-ți omologare de aiurea, pe ceva ilegal.
    Deci, dacă se pune folii numai "pe spate", sa intereseze (doar) originea "sănătoasă" a foliei, adică sa fie cu adevărat LLUMAR, 3M, sau ce-o mai fi apărând de calitate pe piață.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Apr 2014
  10. Tzetze222 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Aug 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    a4 b8 2.0tdi 143cp
    Salut! are cineva foli de la SOLARZONE? daca da puteti sa imi spuneti si mie cum se comporta?sa caut llumar si 3m sau pot sa imi pun si dastea?
     
  11. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ai vreo sursa pt ce spui? citez de pe http://www.rarom.ro/article--Care_s...oliile_de_protecţie_pentru_geamuri--203.html:
    +
     
  12. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Am avut eu montate pe masina anterioară,luneta,spate cea mai închisă,adică 5% iar pe fata parca 75 sau 78... cea legală.ca si efect eu nu pot spune ca am fost mega încântat,probabil am avut si eu multe asteptari...nu stiu cum era efectul in spate dar in fata pot spune ca in mers,vara simțeam destul de tare razele soarelui pe mana:)...într-adevăr se simtea o diferenta dupa ce le-am montat dar nu ceva wow....
    Am avut de ales între Llumar si Solarzone,tipul de mi-a montat folia mi-a recomandat sa merg pe solarzone,ca si pret erau la fel(450ron...anul trecut).
    Cei de la Llumar am mai multe game de folii....iar alea mai serioase ajung destul de scump...dublu la pret,asa ca trebuie sa fi atent daca vrei sa iti pui ce alegi.
    Acuma urmează sa imi montez si pe masina actuala...dar o sa merg pe Llumar.
    Nu vreau sa intelegi ca,critic firma SolarZone si de aceea merg acuma pe Llumar....posibil am avut eu asteptari mari dupa ce am auzit de la unu si altul...la fel si cu Llumar nu ma aștept la ceva wow...acuma pun pe primul loc siguranță de tot felul si pentru design :)
    Bafta
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am avut SolarZone 5 ani pe un Passat B5.5 si 4 ani pe A6-le actual, 5% toata masina, la fel de neagra ca in prima zi. N-am avut probleme cu ea.
     
  14. tete

    tete 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2014
    Locație:
    buzau
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 190cp CVT
    folii auto pe o masina din uk

    Salut. Sunt nou pe forum si am o nelamurire, sper sa ma puteti ajuta. Recent am achizitionat un Audi A3 8L din UK si are folii luneta, geamuri laterale si parasolar. Nu am primit certificat de omologare dar foliile sunt stantate. Aveti idee daca o sa am ceva probleme in tara? Multumesc
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Legea spune ca trebuie sa ai timbru aplicat sub folie cu gradul de transparenta, tipul foliei si firma care a aplicat-o. Suplimentar politia iti poate cere documentele care atesta acelasi lucru, adica transparenta, firma ce a montat-o, data si marca foliei.
     
  16. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Pe "documente", daca tot e sa cautam pe NET... :)
    Jos ai un fragment dintr-un PDF de la RAR, ...citeste, inainte de altceva... :readit: :readit: :readit:
    Thaaa...

    Sursa site RAR :
    "De asemenea informăm cetăţenii că, odată cu publicarea în Monitorul Oficial a RNTR 1 (21 decembrie 2005), toate vehiculele care se vor prezenta la Registrul Auto Român pentru diverse activităţi specifice (identificare în vederea reînmatriculării, modificări în cartea de identitate a vehiculului etc.) vor putea fi reverificate de personalul RAR, dacă se constată vizual, auditiv sau în timpul conducerii că maşina prezintă diferite neconformităţi. Conform prevederilor RNTR 1, decizia de reverificare a unui vehicul se poate lua în cazul constatării următoarelor:
    - lipsa unor elemente de caroserie prin care este afectată siguranţa rutieră
    - coroziuni străpunse sau deformaţii semnificative ale caroseriei
    - lipsa elementelor principale de iluminare/semnalizare, folosirea unor elemente de iluminare/semnalizare neomologate sau aplicarea pe elementele de iluminare/semnalizare luminoasă a unor folii sau alte tratamente
    - aplicarea pe parbriz sau pe geamurile laterale fata a unor folii sau tratamente care reduc semnificativ vizibilitatea şoferului
    - lipsa unor elemente ale sistemului de evacuare
    - emisii poluante excesive
    - joc excesiv în sistemul de direcţie
    - anvelope cu deteriorări vizibile
    - eficacitatea redusă a sistemului de frânare.
    Reverificarea vehiculelor se va efectua numai de către personalul Registrului Auto Român atestat pentru activitatea de inspecţie tehnică periodică şi special abilitat în acest sens."

    Deci pe ei ii intereseaza geamurile laterale FAȚĂ, iar cu asta mai restrangem multitudinea de interpretari ce se tot inteleg, citind "legea".
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Dec 2014
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Eticheta de pe folii si declaratia de conformitate sunt mentionate chiar in documentul citat de tine, in caz ca ce am citat eu nu te-a convins.
     
  18. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Nu ai prins ideea, eu m-am referit la ceva, tu te referi la altceva, asa ca las' asa...
    Nu ca nu se pot pune "etichete" pe toate geamurile, eu ma refeream ca la cele de pe spate (m-am referit strict la cele de pe spate) garanteaza cel mult calitatea. Gradul de vizibilitate nu intereseaza pe nimeni atata timp cat ai oglinzi exterioare. Vezi masinile mici de distributie, ce au geamurile de pe spate COLANTATE cu reclame. Vizibilitate este 0%. La "papucurile" carosate fata geamuri, mai e si intuneric... :)
     
    Ultima editare: 4 Dec 2014
  19. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Tu ai scris ca pentru foliile spate nu iti trebuie omologare, insa in documentele RAR scrie clar ca folia aplicata pe geamuri trebuie insotita de un abtibild care identifica montatorul si "marcajul de certificare RAR aferent tipului de folie aplicat", plus declaratia de conformitate - "omologarea" despre care iarasi ai spus ca e inutila.

    Ce se face la noi este una, ce e ilegal e alta.
     
  20. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Stai linistit, ca nu se uita nimeni la omologarea celor de pe spate. Iar repet, in ce se spune la RAR e pus totul la gramada. Nu mai spune de geamuri spate, fata, desi cand explica faza cu oglinzile exterioare si necesitatea vizibilitatii spre inapoi (considerat de la sezutul soferului spre inapoi), se subintelege unde bate. Deci, hartiile alea ti le elibereaza degeaba. Asta am vrut sa punctez, ca sunt praf in ochi.
    Am spus bine "nu-ti trebuie" foaia aia (nu ca asta ar fi ilegal sa ti-o elibereze), chiar daca ei ti-o baga in fata, chiar daca in lege se ia totul la gramada si se lasa impresia ca trebuie.
    Pentru geamurile din fata, la cum vrea fiecare sa se vada cat de cat o tenta mai inchisa, chiar si foarte putin, se coboara foarte usor sub 70% vizibilitate si nu-ti da nimeni nicio foaie, nicio omologare si nici altceva.
    Uite, un vecin, de fapt baiatul lui, si-a pus pe un Ford Ka, folii de la Lidl, pe luneta si geamurile alea mci din spate. El si cu inca un prieten, in fata blocului. Ce ne facem cu ei ? Si cati nu sunt ca ei? Chestia e ca si-a inmatriculat-o, dupa. Nu a avut nici cea mai mica problema. De fapt, hai sa fim seriosi, cine are ? Chiar daca mai mult se face ITP-ul ?
    Nu intereseaza pe nimeni ce ai tu pe geamurile pe spate, daca le mai ai, sau daca ai pus table in locul lor. Pune-ti tu la hohaiala, hartii colorate pe geamurile din spate si invarta-te in jurul unei masini de politie. Poate ca o sa-ti dea amenda, dar nu pentru hartii. :)
    Daca te opreste cineva si te intreaba de foliile de pe spate, sa-mi spui si mie...
    Nu m-am oprit sa despic in 4 doar articolul mentionat de tine. Desi pare corect si asa ar trebui facut, ca la orice lege romaneasca, trebuie sa-i cauti intelesul logic si din articolele invecinate. Daca o iei ad literam, e greu...
     
    Ultima editare: 9 Dec 2014

Distribuie pagina asta