1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Folie pentru geamuri cu autorizatie RAR

Discuție în 'Exterior' creată de b-13-way, 4 Dec 2007.

  1. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Am si eu o intrebare. Eu am folie pe geamurile laterale spate si luneta cu autorizatie si timbru aum intebarea. Cum se procedeaza ca tebuie sa trec masina pe numele meu masina am luato cu folia montata si autorizatia e pe numele fosului proprietar si pe numerele vechi ale masini . Cand voi merge la rar voi prezenta autorizatia veche si vor trcce ei in cartea masini sau tre sa iau alta autorizatie?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La RAR nu te intreaba nimic de geamurile spate si luneta. Poti vopsi geamurile si cu smoala atat timp cat ai oglinzi laterale in ambele parti ale masinii. Scrie in RNTR conditiile de circulatie pe drumurile publice si cum/cat trebuie sa fie geamurile de clare la un autoturism. S-a mai scris asta in topic. Bafta
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si suplimentar, pe certificatul de omologare al foliei este trecuta (sau ar trebui sa fie) seria de sasiu. Oricati proprietari sau numere de inmatriculare va avea masina aia, seria de sasiu ramane aceeasi.
     
  4. BV-88-WST

    BV-88-WST 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4
    Salut , am si eu niste folii cam de 80 % pe fata , fara omologare , stie cineva prin Brasov unde le pot omologa ? Au cam inceput sa ma opreasca nebunaticii.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca citesti legea o sa observi ca nu se pot omologa folii pe geamurile fata cu o transparenta mai mica de 70%.
    Iar daca de tine se iau nebbunaticii, tu probabil ai 80% opacitate, adica pe romaneste 20% transparenta!
     
  6. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    Salut,
    Am achizitionat de curand un Audi A5 din Germania si pe geamurile din spate si luneta are aplicata folie. Aveti idee daca cei de la RAR imi vor cere ceva autorizatie pentru folie ?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Sep 2015
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da. Legea prevede ca foliile de pe geamuri să aibe aplicate între geam și folie un Timbru (ce e și înseriat) din care să rezulte transparentă și numele firmei care e autorizata RAR. Apoi un cert care să aibe același timbru, cu aceeași serie din care să reiasă seria de sașiu si numărul de înmatriculare.
    Deci cu ce ai tu pe mașină, riști să rămâi fără talon în trafic sau sa te respingă la RAR când mergi pentru emitere CIV și cert de autenticitate..
     
  8. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Abureli asta cu respingere in rar, nu se uita nimeni la tine ce folii ai pe spate in schimb te opreste politia si cum n-are de ce altceva sa se ia te toaca cu folia.
    Exact asa am patit si eu, masina din afara cu folie pe spate, in rar/itp nu s-a uitat nimeni la ea dar in schimb m-a oprit politia control de rutina.. au vazut ca am toate actele ok pac am dat-o pe folie unde e omologarea si etc. Pai unde e daca masina asa a venit din afara, nu inteleg care este vina mea aici din moment ce am trecut prin rar/itp fara spaga evident si nimeni nu a comentat nimic. Mi-au zis sa ma duc sa o omologhez.. si unde se face asta? Peste tot unde sun la firme specializate ei zic ca nu fac asa ceva decat pt foliile montate de ei, pe unde sa mai incerc?
     
  9. mariusracean

    mariusracean 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3, 1.6 AVU, 2002
    Salutare. Am si eu o intrebare:
    Pe masina din semnatura am folie pe spate, cu omologare, tot tacamul.

    Dar am si pe parbriz, in partea de sus, un fel de "parasolar" de folie, de vreo 8-10 cm latime. Acolo nu e nici un timbru, nimic. Oare e posibil sa am probleme din cauza acestuia?

    La identificare, la RAR Cluj, nu mi-a zis nimic legat de folie. Si este de foarte mare ajutor la mersul in soare, nu as vrea s-o dau jos.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca stickerul/folia nu e in campul vizual, nu e problema.
     
  11. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Nu-ti face probleme Marius. E omologata odata cu folia de pe luneta si geamurile de la portierele spate. Asa am eu si circul de 4 ani fara probleme. Bafta!
     
  12. mariusracean

    mariusracean 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3, 1.6 AVU, 2002
    Ms de raspunsuri.
    Folia nu e in campul vizual, e in partea de sus a parbrizului. Arata ca un parbriz cu parasolar din fabricatie.

    Pe actul de omologare nu scrie nimic de ea. Scrie doar geam lateral stanga/dreapta spate si luneta. De aia eram putin paranoic.
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe parbriz se aplica altfel legea.
    E vorba de cata suprafata e estompata, nu de cat e transparenta.
    Si nu i se aplica timbru.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai semn pe parbriz pana unde vine parasolarul "blurat" din fabrica, pana acolo poti pune linistit folie, chiar si autocolant.
     
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Am cautat tot forumul și nu găsesc.

    Am folie pe a6 c6 și este omologata dar nu îmi place din motivele ca este calitate proasta și ce-a mai închisă.
    Vreau sa o schimb cu una mai deschisa adică 60% opacitate și de calitate mai buna cu am pe a6 c5.
    Prin asta de acuma nu îmi dau seama nici ziua ce mașina vine din spate.

    Problema mea este cum sa o înlătur ca cei de la folii au zis ca se face cu abur dar nu răspund de dezaburire de pe luneta.
    Și nu știu ce rol au cele care seamănă cu dezaburirea de pe geamurile laterale de la portbagaj, mașina fiind avant.

    Dacă știe cineva cum sa dau foliile jos sau dacă se pot repara segmentele întrerupte asta dacă nu le distrug în totalitate.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Este destul de greu de dat jos folia, nu folia in sine, dar lipiciul ce ramane in urma. Cel mai bine se da jos cand ea este umeda. Eu ulima data am dat-o jos iarna cand in masina era mereu umiditate. In acest sezon poti folosi doua metode daca vrei sa faci tu acest lucru:
    - cu vaporetto(chestia aia pe abur), iti va face putina apa pe usi, trebuie sa acoperi zonele de dedesupt
    - sau pui in portbagaj o oala cu apa calda sa abureasca.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sa iti miroasa a cavou in masina dupa aia de la umiditate.
    Cumpara-ti un pistol cu aer cald, costa 15-20 € unul no-name cu care iti faci treaba foarte bine. Sa ai la indemana si o racleta de silicon (nu alte materiale ca o sa zgarii geamul) plus un degresant.
    O sa fii uimit ce repede o dai jos dupa ce o incalzesti putin cu pistolul, la fel si lipiciul ramas pe geam, intai il incalzesti si dupa aceea il razui cu racleta.
    P.S : Vineri am vazut la LIDL oferta la pistol cu aer cald Parkside cu 2 trepte de caldura, era vreo 11 €.
     
    kojak13 apreciază asta.
  18. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    De dat jos nu e problema știu cum se da jos de pe geamurile laterale.

    De pe luneta îmi e sa nu strica dezaburirea.
    și pe geamurile laterale de la portbagaj am tot asa niște inserții care nici nu știu ce fac.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Incalzeste cu pistolul inainte si nu o sa ai probleme. O racleta de silicon nu iti va strica niciodata striatiile pentru dezaburire.
     
    kojak13 apreciază asta.
  20. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Ok
    Mersi o sa ma lupt cu ea și o sa va anunț dacă a supraviețuit sau o dau jos cu ciocanul:):):)
     

Distribuie pagina asta