1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice - inchidere/deschidere - Modele Clasice - Audi 80 90 100 (B3 - B4)

Discuție în 'Modele clasice' creată de dark000moon, 18 Feb 2008.

  1. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Salut,
    Al 4-lea post mai sus ai explicatia data de Cristi privind activarea sau dezactivarea deschiderii geamurilor de la usile din spate.
    Multa bafta!:icon_thumright:
     
  2. sondalaci 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2008
    Locație:
    Sf.Gheorghe covasna
    Masina:
    AUDI A3 sportback 1,6
    si la mine apare aceasi problema cu geamurile fata daca ai reusit sa rezolvi trimitemi si mie informatii
     
  3. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    baieti, de doua zile am si eu o problema cu geamurile. mai exact, cele de pe partea soferului(fata+spate) nu le mai pot ridica "putin cate putin", adica primul contact nu mai functioneaza. le pot ridica doar daca trag pana la capat de acel buton si se ridica total. am observat ca cel de pe spate mai merge din cand in cand, dar nu pt. mult timp, sau mai bine zis nu pt. multe manevre de ridicare.
    care credeti ca ar putea fi cauza? sa fie contactul de la butoane? as incerca sa le desfac sa vad ce-i pe acolo...
     
  4. gabig 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI berlina 2004
    intrebare costuri

    pentru Blizzard sau cine altcineva stie
    Cit costa clemele de ghidaj ale geamurilor, unde se gasesc, ce indicative au si cam cit costa pe la service-uri schimbarea lor? La usa soferului la A4 2004 limo
     
  5. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Nu stiu la tine daca este la fel ... la mine ca sa deschid geamul complet dau un impuls scurt pe buton ... la inchidere la fel (se duce singur pina sus sau pina jos) ... daca vrei sa deschizi/inchizi partial tii apasat/tras de buton pina ajunge geamul la nivelul dorit si apoi eliberezi butonul ... nu cred ca exista doua niveluri ...
     
  6. Fanutz

    Fanutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI [CLAB 2012]
    la fel si la mine ...dar se si aude ca sunt doua contacte pe butonul acela ...daca tragi usor de el se inchide cate un pic ..si daca tragi de tot actioneaza al doilea contact care ti-l inchide sau deschide singur..dar am si eu o problema ..geamul de pe dreapta fata il pot inchide atat de pe partea soferului ...dar de deschis nu ..de la ce sa fie mai exact?!
     
  7. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Sal,
    S-ar putea sa fie chiar butonul ... contactul pentru deschis sa fie imperfect si atunci nu functioneaza. Parerea mea!
     
  8. daniel80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi 80 1.8S NE
    Geamuri electrice la Modele Clasice probleme si rezolvari

    Am la masina mea geamuri electrice numai pe fata.
    "Problema" este ca geamul de la sofer coboara complet la o singura apasare a butonului(nu conteaza daca tin apasat mai mult sau ai dau un singur impuls),cel din dreapta cat tin apasat atata coboara.
    Nu stiu daca asa a fost proiectata masina sau am o problema la comanda.
    La voi cum functioneaza?
     
  9. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Asa este proiectat sistemul, doar pentru geamul de la sofer.
    Exista 2 variante de releu, unele care fac doar one touch down (cum ai tu) si altele care fac si one touch up.
     
  10. daniel80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi 80 1.8S NE
    Mersi pt raspuns.Banuiam eu ceva in sensul asta.
    Exista vreo posibilitate sa modific sistemul in "one-toch up"?
     
  11. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Da, se poate schimband releul cu unul mai nou. Exista mai multe variante de releu, codul fiind 441.959.257 si terminatia A,B,C sau D. Cele cu terminatia D au functie express window si la urcare si la coborare, dar bineinteles doar pentru geamul de la sofer. Nu sunt necesare modificari in instalatia electrica, se schimba doar releul. Ca amplasare acest releu este situat in tabloul de relee auxiliare din bord (pozitia 15-16) si ocupa spatiu dublu fata de un releu normal.
     
  12. daniel80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi 80 1.8S NE
    Multumesc. fffff.buna informatia.am sa caut releu cu pricina.
     
  13. pocitanie

    pocitanie 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi 80 B3, 16 td, 1991
    daca tot suntem la capitoul geamuri electrice, stie careva daca se poate face ceva la gemuri pt a se misca mai repede, parerea mea ca se misca cam incet.

    inca una; a incercat careva sa tina degetul intimp ce inchide geamul ? nu cred ca se opreste :)
     
  14. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Daca geamurile merg greu atunci trebuie uns sistemul sau verificat motorasele macaralelor electrice. Nu e recomandat sa faci glume cu degetul. Nu de alta dar sa nu-ti para rau dupa aia :(
     
  15. pocitanie

    pocitanie 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi 80 B3, 16 td, 1991
    toate 4 geamuri merg lafel, la geamul de la sofer i-am schimbat sufa de la macara si am luat una de la o macara mecanica, sa stiti ca se potrivesc, ma gandeam daca se poate face ceva pe partea electrica un releu ceva.
     
  16. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Timpii aproximativi ( depind de tensiunea de alimentare care variaza intre 12 si 14 si ceva ) sunt in jur 4s pentru coborare si 5,5s pentru urcare, ambele cursa completa.

    Referitor la treaba cu degetul probabil ca ai vazut prezentarea asta http://www.youtube.com/watch?v=C5dw2mzwwCY

    Sistemul la masinile noastre e bazat pe un timer, nu pe masurarea curentului prin motor. Mai exact odata ce apesi coborare, alimentarea motorului este mentinuta aproximativ 8s, timp considerat suficient chiar daca geamul coboara ceva mai greu decat in mod normal.
     
  17. deiu3

    deiu3 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi 80 b4 2.0+Gpl
    Audi 80b4 1994 : am si eu o intrebare referitoare la geamuri cele din fata se deschid pana jos de tot da cele din spate se deschid umpic mai mult de jumatate asa este modelul din fabricate sau am vreo problema?
     
  18. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Doar atat coboara geamurile spate.
     
  19. DarkWater

    DarkWater 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi 80 B4, 1.9TDI 1Z
    Alea din spate se deschis doar pana la jumatate ceva metoda de siguranta pentru copii din cate stiu eu :)
     
  20. deiu3

    deiu3 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi 80 b4 2.0+Gpl
    ok ms
     

Distribuie pagina asta