1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

GPL pentru TT Mk1 (8N) - montare ulterioara - discutii diverse

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de Escudo, 20 Oct 2008.

  1. Escudo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Cervia,Italia
    Masina:
    Audi A6 2.5 Avant Quattro Tiptronic 180 hp
    Buna ziua la toti.Am si eu o intrebare,se poate monta GPL pe TT? Vreau sa imi cumpar peste cateva luni Audi TT quattro de 224 cai si nu stiu dak se poate monta GPL pe el.Stiu ca TT quattro consuma in jur de 13-14 litri la 100 km.Zic bine sau nu? :D Astept raspunsuri.
     
  2. Escudo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Cervia,Italia
    Masina:
    Audi A6 2.5 Avant Quattro Tiptronic 180 hp
    ...

    Nimeni nik ma? :unsure:
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
  4. Escudo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Cervia,Italia
    Masina:
    Audi A6 2.5 Avant Quattro Tiptronic 180 hp
    :)

    Dap...nu se merita GPL :shrug: Totusi cat consuma TT-ul de 179 cai si cel de 224 cai?:rockwoot:
     
  5. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Incredibil dar adevarat

    Da se poate monta GPL pe TT, uite cateva poze de pe mobile.de....
    Totusi, personal nu vad motivul ca sa-ti bati joc de un 3,2 dsg in felul acesta dar ...mare e gradina :(
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Asta cu GPL pe o masina de 224 de cai este bataie de joc,nu mai punem la socoteala ca este Audi.Daca nu iti poti permite consumul unui motor mare,de ce nu alegi un motor mai mic?Oricum cu Gpl-ul pe langa ca iti bati joc de o masina frumoasa,ii scazi si performantele si ii reduci si fiabilitatea(la noi nu e buna motorina,benzina,ce sa mai vorbim de gaz).Sper ca ai intrebat asa,de dragul de a te informa,dar nu se merita sa pui in practica.Alege un motor mai mic,eventual diesel si ai si consum bun si performante acceptabile.
     
  7. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Plus ca instalatia arata super urat si scaunele din spate sunt anulate .
     
  8. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    :sign_ot:Mi se pare o nebunie toata lumea vrea masini sport dar se vaita ca acestea consuma mult:)
    Mai intreba cineva ca vrea RS4 dar cit consuma in oras
    Fratilor aveti bani pt masini sport,dar nu aveti bani de benzina:faint:
    Parerea mea despre GPL pe audi RUBBISH:p
     
  9. Escudo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Cervia,Italia
    Masina:
    Audi A6 2.5 Avant Quattro Tiptronic 180 hp
    Eu am intrebat pentru ca am vrut,desi stiu ca ii va scadea performantele,mai ales la demaraj.:whistle2:Dar daca o sa se anuleze scaunele din spate nu-mi mai tre.Eu locuiesc in Italia..nu am nimic cu benzina si motorina din Romania :p Inca o intrebare..TT-urile decapotabile,se gasesc cu capota de culoarea masinii? sau numai de culoare neagra capota? si au tot atatia cai decapotabilele?:whistle2:
     
  10. Georgekey

    Georgekey 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2007
    Locație:
    ATENA
    Masina:
    AUDI TT 225 TQ BAM 2001
    Asa ceva nu se monteaza pe masini TT mkI/II turbo .Riscul este ffffffffmare.
    Este usor sa se sparga motorul cu acest kit.
    Este mai sigur sa montezi pe un TT 3.2 dar ............
    In general idea este de k@k@t si cum a spus colegul nostru mai inainte cine vrea si are bani de masina sport trebuie sa aiba si bani de benzina
     
  11. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Oricum locurile din spate la TT sunt aproape de nefolosit,deci nu asta ar fi problema. E pacat de TT sa pui GPL pe el...e totusi o masina sport.Si nici consumul nu mi se pare aberant de mare ca sa justifice asa o actiune radicala.Daca vrei consum mic mai bine te orientezi catre diesel decat sa faci treaba cu GPL-ul.
     
  12. m3lc

    m3lc 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2008
    Locație:
    piatra neamt
    si eu mi-as fi dorit quattro dar nu am gasit sa aiba in banii care ii aveam euro 3.. si am renuntat.. dar sunt super multumit de cel de 180 CP.. mie imi a in jur de 10-11 prin oras.. oricum baietzii au dreptate.. nu se merita sa itzi pui instalatzie.. mai bine itzi iei motorizare mai mika..:superman:
     
  13. vcosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Băile Herculane
    Masina:
    Audi S4, 1992
    Da si nu, sunt kituri GPL care se monteaza pe motoare turbo, KME sau ceva in genul asta, produce pt motoare turbo. Tehnologia a avansat ff mult , si contrar aparantelor un motor pe GPL bine setat, produce putere cel putin EGALA fata de echivalentul pe benzina. :) . Pretul pt instalatiile respective sunt destul de mari peste 1000E din cate stie, dar un unele tari din pacate nu in RO bineinteles, statul suporta jumatate din costul instalatiei respective :(
    Mai degraba ai incerca E85, dar nu stiu care sunt preturile in RO, pe afara sunt chiar mai ieftine decat GPL, depinde de tara.
     
  14. ding

    ding 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    TT Roadster 1.8 (2004)
    Se pot gasi si de culoarea masinii... depinde de culoare
     
  15. Escudo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Cervia,Italia
    Masina:
    Audi A6 2.5 Avant Quattro Tiptronic 180 hp
    Multumesc la toti pentru ca m-ati ajutat :p
     
  16. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Hai sa nu fim "romani" si sa punem gpl la masini sport. Ca sa extind comparatia cu gpl-ul cum ti-ar suna sa-ti zica unul ca si-a luat Ferrari 430 Scuderia si l-a trecut pe gpl? Suna romaneste zic eu.:)
     
  17. Escudo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Cervia,Italia
    Masina:
    Audi A6 2.5 Avant Quattro Tiptronic 180 hp
    Problema e:unde mai pune si GPL-UL?:p Acum de cateva zile am fotografiat un Ferrari 430 Scuderia :P
     
  18. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Il pune peste luneta ca sa nu se mai vada motorul.:) Acum serios vorbind: mai bine iti iei un motor mai mic sau o masina ceva mai ieftina si care sa consume mai putin. Nu inteleg oamenii care isi cumpara o masina sh scumpa si dupa aia daca trebuie sa schimbe 2 amortizoare care costa in total 150euro nu mai pot dormi noaptea. De exemplu cum procedeaza Renault ce fabrica masini ieftine cu piese scumpe mi se pare incorect si lipsit de fair play;adica o revizie la un megane 1.5dci ajunge aproape ca la un a4 2.0tdi.
     
  19. tyger_lelee 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Cum sa te gandesti la GPL pe un motor de 180 cai ... sau cum sa te gandesti la GPL pe o masina? daca ar fi asa bun GPL-ul acesta de ce nu il pun din fabrica? Sa fim seriosi...nu va stricati masinile pentru o zgarcenie fara sens! bafta tuturor
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Iul 2013
  20. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Eu nu sunt de acord cu gpl-ul pe nici o masina, gpl monteaza doar taxiurile ca sa iasa mai ieftin pe km ;)
    Nu o sa poti sa mergi "linistit' cu motorul acesta, ai sa vezi ...
     

Distribuie pagina asta