1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Import masini USA

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Kata-A4, 31 Ian 2008.

  1. lemieux@curbside

    lemieux@curbside 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Philly/Bucuresti
    Masina:
    2001 Audi S4 biturbo 2.7T ASP STG3+ ~600HP/570lbsTQ (just GO no show ! ;)
    cred ca ar fii mai usor sa imi zici ce ai nevoie de adus de aici :D
    am un prieten care imi va trimite masini de aici cind ma voi muta acasa ..
    masina cu pina la 20000 de mile e ca si nou ..aici se pun mile multe dar nu se compara cu km din europa , aici majoritatea milelor se fac pe autostrazi unde se merge constant (F bun pt motor) si masinile sint intretinute bine in mare parte (schimbatul uleiului e mai religios aici decit oriunde in lume din cite am vazut)
     
  2. bogmol 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2007
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    Audi A6 2005 3.0 TDI 224 CP
    Ok, revin cu o intrebare. Ce insemana omologare? Unde se face? Ce anume trebuie omologat si care ar fi costurile?
     
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    O sa-ti raspund intr-un mod nu prea stiintific ... :)
    Omologare inseamna o verificare a celor de la RAR prin care se constata daca masina ta corespunde normelor de siguranta si poluare in vigoare.
    Verificarea incepe cu identificarea masinii (serii sasiu, motor si apoi se trece la restul (frane, poluare, conformitate blocuri optice, etc.).
    La mine la Subaru a fost 14 milioane.
     
  4. lemieux@curbside

    lemieux@curbside 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Philly/Bucuresti
    Masina:
    2001 Audi S4 biturbo 2.7T ASP STG3+ ~600HP/570lbsTQ (just GO no show ! ;)
    si eu ce ar trebui sa fac ? sau ce verifica ei intradevar (vizual sau testeaza nivelele de poluare?) .. am tevile stock (turbo la esapament / sau downpipes fara nici un kat , le-am scos toate 4 , dara arata stock ;) inca si dupa aia vine aftermarket cat-back) ..al ce sa ma astept ? programarea are grija de CEL (check engine light) asa ca aia nu e problema ..aici in PA numai testeaza emisia prin comp masinii , daca ala e happy atunci e totul ok , nu testeaza gazele de esapament :D
     
  5. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    In principiu nu ai de ce sa-ti faci probleme daca masina se prezinta ok.
    La mine s-au luat doar de semnalizatoarele care erau rosii.
    Au comentat si ceva de faptul ca pe faruri nu erau trecute nu stiu ce norme CE dar le-a trecut ... :)
     
  6. bogmol 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2007
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    Audi A6 2005 3.0 TDI 224 CP
    deci a ta e din state? cum s- aprezentat cand ti-a venit? Adica era in conditii ok? Intretinuta bine? cate mile avea? hai ca sunt curios :) M-am cam fixat pe ideea de a-m,i aduce de aqcolo si vreau sa stiu cat mai multe informatii.:footy:
     
  7. lemieux@curbside

    lemieux@curbside 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Philly/Bucuresti
    Masina:
    2001 Audi S4 biturbo 2.7T ASP STG3+ ~600HP/570lbsTQ (just GO no show ! ;)
    :)
    a mea e inca in state , eu sint in state INCA ..pina la sf de an cind o sa vin acasa cu ea , si trebui sa vad cum procedez (habar nu am de acte , taxe-mi-e rau de le deja cind ma gindesc).. masinile vin in stare normala acasa (neatinse) .. am un prieten care trimite tot timpul (vezi ca o sa fie citeva H3 pe autovit).
     
  8. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Cred ca la postul meu te refereai ...
    A mea "a fost" din state. Era un Subaru Tribeca. Avea 8000 mile la achizitie. Se prezenta ireprosabil. Mi-a cumparat-o un prieten si mi-a trimis-o pe vapor. Din Germania a venit "pe roti" ........
    Astept intrebari ... :)
     
  9. Iakob 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2008
    Locație:
    UK
    Sal ,

    Stii cumva prin ce firme de shipping trimite prietenul tau masinile? In ce porturi le trimite?
    Daca stie careva un transport cat mai rapid .... 3 luni e f mult . Eu sunt in UK , am gasit shipping care dureaza 6-8 sapt si m-ar costa 1200$ .
    Voi cat a-ti platit?

    Ms:)
     
  10. lemieux@curbside

    lemieux@curbside 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Philly/Bucuresti
    Masina:
    2001 Audi S4 biturbo 2.7T ASP STG3+ ~600HP/570lbsTQ (just GO no show ! ;)
    nu stiu exact sint mai multe firme - "brokers" care dau sarcina la acele firme care intradevar transporta (aia deal-uiesc numai cu brokerii astia in mare parte)
    e in jur de 1000-1200 din NJ USA pina in Bremen GER .. depinde de cum e piata, acum poate cresc preturile iar ca s-s scumpit iar petrolul :(
     
  11. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    daca masina are in SUA MOT TEST CERTIFICATE in care se testeaza CO LEVEL HC LEVEL LAMBDA ENGINE SPEED FAST IDLE TEST atunci cred ca treci si de RAR IN RO.
     
  12. lemieux@curbside

    lemieux@curbside 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Philly/Bucuresti
    Masina:
    2001 Audi S4 biturbo 2.7T ASP STG3+ ~600HP/570lbsTQ (just GO no show ! ;)
    ECU la masina asta si mai toate de la 1996- OBD 2 (care s-au vindut in USA) au un sistem evouluat de evaluare proprie a emisiilor , daca ceva nue in regula imediat se aprinde becul CEL si masina nu trece inspectia anuala. pe linga asta sint masini care au trecut SMOG test fara catalizatoare (cel mai drastic test de emisii din statul CA, orice masina vinduta in usa trebui sa treaca si CA sa fie ok in 50 de state altfel nu se vinde aici ).
    eu nu am auzit de asa ceva pina acum .. si sint destul de familiar cu regulile astea ...aaaa si uite de ce :) ca MOT test ala e de UK nu USA http://en.wikipedia.org/wiki/MOT_test
    in fine nu stiu ce e cu chestia asta de emisii in europa ca in USA sunt MULT MAI DRASTICE legile.. de aceea si multe diesel nu se vind aici , ex:tuareg V10 TDI nu s-a putut vinde aic citiva ani , adika a venit si a disparut 2 ani pt ca nu l-au putut face sa treaca emissile de USA , dupa care a venit iar ..asta era din cauza la CA-smog.
    si mai cred ca ar fii cazul sa imi aduc si un esapament stock (am vreo 5-6 aruncate in spate la shop ) a mea asa se aude :))
    crezi ca ar fii problema haha:
    http://youtube.com/watch?v=R5kb0vm8qXg
    http://youtube.com/watch?v=e1O8Tts_Y4M
    http://youtube.com/watch?v=w-XOooeLr9s&feature=related
     
  13. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    da inteleg am crezut ca se face MOT si in SUA.am vazut imaginile dupa you tube SUPER vestea proasta este ca in uk nu poti trece MOT fara toba finala nu conteaza ca pui big bore 5" sau sau toba originala trebuie sa ai finala + catalizatorul(sau la alegere unul sport) BAFTA:icon_thumright:
     
  14. mdc2626 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2008
    Locație:
    Washington
    Salut,

    Ajutati-ma si pe mine cu niste informatii.
    Ce taxe se platesc pentru o masina adusa din US?
    Stiu ca transportul New York - Constanta e 2100$ si ca se mai platesc taxele vamale (10% din valoarea masinii - luata dupa factura de cumparare). Apoi se mai adauga taxa de prima inmatriculare si taxa de omologare.

    In afara costurilor enumerate mai sus mai apare ceva? TVA-ul se plateste?
    Am incercat sa ma documentez cu privire la TVA si parerile sunt impartite, unii zic ca s-ar plati altii zic ca nu. Voi l-ati platit?

    Multam frumos pentru ajutor.

    PS: Merita adus un Mercedes C230 Kompressor (motor 1.8l 192CP) din 2004 cu 25 mii km la bord, complet echipat (piele, scaune incalzite, CD player cu magazie de 6 CD-uri) , etc. etc. ???
    L-am gasit la vanzare in US cu 18 mii de dolari.
     
  15. itzak 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2008
    Locație:
    bucuresti
    Tva Sua

    De exemplu pe net o masina noua e 20.000$. Si doresc s-o achizitionez, se mai adauga la pretul acesta un TVA romanesc sau TVA american?
    In conditiile in care vreau sa aduc masina aici prin transport, si am inteles ca mai platesc 10$ taxe vamale....
     
  16. ztuedP 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    allroad usa

    as vrea sa-mi iau un allroad din america. stie careva cat costa transportul si ce taxe se mai platesc pentru a aduce o masina din america.
     
  17. azxa 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Seat Toledo 1,9 tdi
    Imi permit sa pun intrebari ... mai multe.

    1. Am inteles de la un prieten din usa ca nu poti cumpara auto de acolo decat daca esti rezident (ai o adresa stabila - exclus sa cumperi ca si turist). Presupunand ca o cumpara un prieten, acel prieten va fi proprietar pana cand o veti schimba proprietarul prin vanzare-cumparare. Tot prietenul va trebi sa plateasca inmatriculare, impozit, asigurare in sua. (problema poate fi ca daca imi cumpara mie o masina scumpa poate avea treaba cu fiscul american ... )
    2. Transportul se face direct la Constanta sau Frankfurt ?
    3. Atunci cand a fost cumparata masina aveai date despre motor - sa fie corespunzator euro 2,3,4 whatever ?

    Ca si concluzie, poti spune cat a costat achizitia asta pe faze ? de ex:

    1. achizitie ... x usd
    2. inmatriculare, asigurare, etc ... y usd
    3. transport ... z usd
    4. vama ... x' usd
    5. rar ... y' usd
    6. inmatriculare ... z' usd
    ______________________

    total = x+y+z+x'+y'+z'

    Multumesc pentru raspunsul ce va fi cred prompt. :think:
     
    Ultima editare: 11 Mai 2008
  18. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    1. Nu vad de ce ar avea ceva probleme cineva care-si cumpara o masina si o vinde ulterior atat timp cat isi plateste impozitele. Si, da, "prietenul" trebuie sa faca totul acolo.
    2. Transportul a fost pana in Germania.
    3.Stiam doar ca este Sbaru Tribeca (adica cel mai veci motor era 2006 pt ca atunci a aparut pe piata).

    Masina a costat 24.000 USD inclusiv transport pe vapor pana in Germania.
    Pret final 30.000 EURO
     
  19. goreny

    goreny 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2008
    Locație:
    cj
    Imi spui te rog daca trebuie platit si TVA pe langa vama?

    Apropo...nu stiu de ce nu se poate da un exemplu concret cu pret cu tot.....e asa de greu in loc de x-uri si y-uri sa scriemi sume? sau macar ceva procente..

    Se plateste vama si pt masiniile fabricate in UE?
     
  20. goreny

    goreny 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2008
    Locație:
    cj
    TVA ai platit?
     

Distribuie pagina asta