1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

(Inca un) Nou membru - A6 C7 BiTDI - in familia Audi a familiei mele

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de bx3m, 29 Mar 2021.

  1. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
    Combinatia motor & cutie este cireasa iar restul este chiar un tort ok - arata bine, are niste dotari mai mult decat ok (scaunele, suspensia pe aer, etc) iar ceea ce ar mai lipsi nu va fi greu sa le pui in timp daca vei vrea. Este foarte greu sa fie perfecta cand nu o cumperi noua dar daca pe tine te satisface, e de departe cel mai important lucru! Mult succes, ai o masina super!
     
    bx3m apreciază asta.
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Multumesc, si eu cred si sper ca am facut o achizitie buna. Imi pare rau ca nu m-am sincronizat cu @Cristi sa arunce si el un ochi :)
    Combinatia motor/cutie e ceva deosebit. Si stii ce imi place cel mai mult ? Ca nimic din exterior nu tradeaza bestia de sub capota si imi place maxim treaba asta.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  3. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare salutare!
    E ceva vreme de cand nu am postat (chiar de la achizitie :D), si intre timp s-au intamplat niste lucruri, bune zic eu.
    In primul rand, inca de vreo 3 saptamani am rezolvat cu modulul ala de radar, l-am achizitonat printr-un prieten din Polonia, montat la Midocar Otopeni, totul OK, totul functional ;)
    In al doilea rand, dupa multe zbateri, am reusit sa trec la rotile de vara. Va las cu imaginile de mai jos, cu precizarea ca anvelopele sunt Sava Intensa UHP 2 255/40 R19 100Y XL, dot 2020, capacele centrale sunt proaspat vopsite si la uscat, iar capacele pentru prezoane le iau azi :D
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Inelele alea montate pe jante sau vopsea (nu se vede exact ce este) sunt / este din alt film (sunt foarte retinut in exprimare fiind public mesajul) asa ca scapa de ele. La fel si culoarea etrierului si interiorul ala vopsit al jantei. Vopseste etrierul gri sau negru si atat. Lasa culorile astea tipatoare pentru copii de 20 ani care viseza filme si cai verzi pe pereti. Bafta.
     
    AllinDanut și AndreiF92 apreciază asta.
  5. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Dar nu sunt inele :) Asa e vopsita "geanta". Interiorul rosu crede-ma ca sare in ochi doar in poze, live alta e impresia, si am facut asa pentru ca nu mai suport jante gri sau argintiu, etrieri gri sau negri. Am zis sa dau o pata de culoare subtila. O sa postez niste poze (azi am pus jantele pe masina) dupa ce spal si ii fac un detail masinutei, iar anvelopele vor avea si ele un dressing propice.
     
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Se zice ca nu te poti **** in gusturile omului , continuarea nu-mi permit sa o scriu. Ai doua non culori , vopsesti jantele rosii care fac 70% din look'ul unei masini si numesti asta o pata de culoare subtila. :laugh:

    PS: Ai o caroserie frumoasa, jantele sunt din Mad Max.
     
    AllinDanut, SosoKTM, borsy și alți 3 apreciază asta.
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Ce nu reusesc eu sa inteleg este de ce toate jantele trebuie sa fie clasice, toate trebuie sa fie gri sau argintii (nu mai zic de titanium grey, culoare prezenta pe 75% din jantele vopsite in ultimul an in Romania), si toti etrierii trebuie sa fie gri sau negri. Nu se mai uita nimeni la ce culoare e masina, daca da bine sau nu janta aia, toate trebuie sa fie la fel.
    Pe de-o parte te inteleg, in poze (a)pare intr-un fel janta, dar cand stai langa masina marginea rosie nu mai pare atat de tipatoare, iar interiorul nu se observa atat de mult. Nu incerc sa te conving, doar sa te fac sa GANDESTI un ANSAMBLU, in loc de a judeca o componenta ;) Hai sa mai facem un exercitiu de imaginatie si sa ne gandim la masina cu un detailing facut, curata si ceruita, si cu un dressing pe anvelope, si o poza facuta in alte conditii. Asta daca poti sa iesi din "gri, argintiu, negru" :ermm:
    Adica ce vrei sa spui, ca sunt om serios? :):) Hai sa ne mai si jucam, viata e prea serioasa de la sine :arco:
     
  8. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Lasa-i pe invidiosii astia sa se oftice.
    Arata foarte bine cu etrierii de culoare rosie, cercul exterior rosu la jante si mai ales, ma da pe spate partile interioare ale jantelor vopsite rosii.

    Eu as fi vrut obligatoriu la a mea jantele complet rosii si etrieri si placutele vopsite rosii sa se vada forta adevarata la masina, numai ca fiind in leasing, nu ma lasa astia.
     
    bx3m apreciază asta.
  9. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    :applaus::beerchug:
     
    DonDoneL apreciază asta.
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu prea arată bine bre, cum zice și @Cristi, sunt din alt film! No offence!

    @traian si decebal, așa e, murim de oftică! :eyebrows:
     
    bx3m apreciază asta.
  11. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    No offence taken ;)
    Cred doar ca parerea unora s-ar schimba la vederea masinii live. Cateva persoane, azi, dupa ce s-au uitat putin la ea, au inceput sa inteleaga ideea.
     
    borsy apreciază asta.
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu contest, la urma urmei ție să îți placă! :)
     
  13. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Abia astept primul weekend cu vreme buna, sa ii fac o decontaminare, polish, ceara :3sadwalk:
     
  14. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Dungă roșie cum zicea Caragea :))
    Eu zic sa le lasi de iarnă, mai de sărbătoare.
     
  15. Nicotine

    Nicotine 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2020
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI CVUB 2016
    Capacele de janta sunt tot rosii ?:)
     
  16. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Nu, sunt negre, cu cerculetele Audi rosii :)
     
  17. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    @bx3m da si tu un like macar la postul lui traian si decebal ca e singurul pozitiv legat de jante .:):):)
     
    DonDoneL și BogdySBR apreciază asta.
  18. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Ai dreptate :p
     
    Adi24 apreciază asta.
  19. F. Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2019
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0L TDI, 2011
    Schimbul la cutie l-ai facut? Cam cat costa toata treaba asta? Alte probleme au mai aparut? Caut si eu un BiTDI 2012-2014 si sunt curios de problemele care apar dupa 200.000 km
     
  20. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Chiar azi am vorbit cu un coleg de club, ma duc sambata viitoare sa ii schimb toate lichidele si filtrele, nu stiu inca costul final. Dar, alte probleme nu are, am facut si un drum lung (Ploiesti - Oradea) si s-a comportat exemplar. Trebuie verificata bine masina, pentru ca oricat de rezistenta ar fi ea, daca nu e ingrijita corect si la timp...
     

Distribuie pagina asta