1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere centralizata la A6 C6 - yala / broasca usa - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de silvio, 30 Noi 2010.

  1. FBN 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2017
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A6 C6 facelift 2.0 TDI Euro 5 136 CP, an 2010
    Salut tuturor.
    Din cate vad toata lumea are probleme cu inchiderea sau deschiderea masinii. Am avut si eu problema aceasta si dupa multe cautari am gasit ceva pe club audi din rusia. Mai jos gasiti un link cu toti pasii ce trebuie urmati dati cu google translate.
    Eu am avul problema pe spate la ambele usi. Am demontat fetele usilor are 5 suruburi, dupa am dat usor izolatia fonica si scoti broasca foarte usor. mai departe faceti exact ca in topicul de mai jos. Si surpriza merge. Pinii in care intrau motorasele erau oxidati.
    Demontati fara frica dar cu atentie nu aveti ce sa stricati. Pentru demontat broasca aveti nevoie de un imbus tip M, ca in imagine.

    http://www.audi-club.ru/threads/remont-zamka-zadnej-dveri-fotootchet.396414/
     
    Nica Gabriel Florentin, blinki2009 și NonoGe apreciază asta.
  2. FBN 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2017
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A6 C6 facelift 2.0 TDI Euro 5 136 CP, an 2010
    Salut
    Am avut aceeasi problema cu usipe pe spate se deschideau doar din interior. Problema era in broasca. Vezi postarea mea de mai sus privind repararea ei.
     
  3. gogota_69 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A6 2.0 TDI BRE 2008- WAUZZZ4F38N085959
    Salutare,

    Intru si eu in clubul celor care au probleme cu deschiderea masini. La mine primul simptom a aparut la usa stanga spate(lucru ce nu prea ma derajnjat in conditiile in care nu prea o folosesc si pe vremea aceasta nu e treaba sa lucrezi la masina) si apoi la un interval de 1 luna a aparut si la usa stanga fata-acum ma deranjeaza :( . Cum se mainfesta: La deschidera autoturismului din telecomanda acestea doua nu se mai deschid...trebuie sa las geamurile jos din telecomanda si sa deschid usile in cauza din interior. Daca nu inchid masina usile se pot deschide si din interior si din exterior.
    Aveti idee daca e vorba de un fir care actioneaza usile pe partea stanga...sau sunt eu mai norocos. Preciziez ca nu am pus masina pe tester sa vad daca am vreo eroare. Multumes anticipat
     
    Florin cojocariu apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intai faci diagnoza. Tu fiind in Bucuresti sunt colegi profesionisti aici in Bucuresti care te pot ajuta sa repari si /sau sa inlocuiesti yale-le usilor daca este cazul.
     
    DRAGOS apreciază asta.
  5. Andreisss

    Andreisss 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2017
    Locație:
    Gaden - Moosburg
    Masina:
    Audi A8 4.2 TDI 2014 385 ps
    Buna ziua.Am un audi A6 2009 facelift si de o săptămână mi sa blocat usa din dreapta fata pasager.Din pacate nu o mai pot deschide nici din interior nici din exterior.In cazul de fata ce este de facut, există vreo modalitate sa o deschid si sa schimb yala fara sa rup ceva?
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Doar sa speri ca prinzi un monent in care isi revine.
    In caz contrar ori pui flexul pe usa, pe afara.
    Ori rupi fata de usa, ca intreaga nu o dai jos cu usa inchisa si speri ca o poti deschide prin interior.
     
  7. Andrei.Bertea 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2018
    Locație:
    Baia mare
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi 2008
    Am avut si eu aceasta problema si a disparut odata cu inlocuirea bateriei
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Banuiesc ca ai vazut faptul ca ai raspuns unui mesaj de acum 6 (sase) ani. Multumim oricum pentru mesaj.
     
  9. Razwy 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2018
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2012 , WAUZZZ8K5DA086538
    Buna seara. Un vecin de al meu detine un A6 din 2006. Are si el o problema la usa stanga (pasager) , volan pe dreapta.
    Cand deblochez masina, nu se poate deschide usa de afara, dar daca odata ce am deschis-o din interior, merge si din exterior. Pana ce blochez masina.. stie cineva de ce?
    Multumesc
     
    Florin cojocariu apreciază asta.
  10. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Nu cumva e activa deschiderea selectiva? Sa apese de 2 ori ptr deschidere.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Razwy mai citeste acest forum implict acest topic si topicurile dedicate reparatiei yale-lor.
     
    Ultima editare: 31 Oct 2018
  12. Razwy 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2018
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2012 , WAUZZZ8K5DA086538
    pronet
    Nu, pentru ca celelalte usi se deschid.. :)

    Cristi
    Crede-ma m-am uitat de 2 ori prin lista, si nu am vazut nimic, adica m,am uitat dupa un topic legat de inchiderea centralizata, si nu am vazut nimic. Nu ma mai certa, si ajuta-ma!! :p
     
    Florin cojocariu apreciază asta.
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atat timp cat ai solutiile pe forum nu ma repet. Asta este politica companiei. :) Nu ai citit nimic, iti spun eu. Pe bune, citeste si o sa afli exact. Inca ceva, vad ca nu te pricepi, de ce nu mergi la un profesionist sa faca diagnoza, sa demonteze, sa verifice switch yala, sa refaca motorasul yalei si colectorul motorasului, sa curete yala si altele ? Tot ce ti-am spus eu s-a mai repetat pe forum de zeci de ori pana acum.
     
  14. A6 BLB 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2018
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    A6 2.0tdi blb 2005
    Cum ai reușit Andreisss sa deschizi portiera dr fata? Am și eu aceeași problema, nu se deschide nici prin interior nici pe exterior.
     
  15. Andreisss

    Andreisss 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2017
    Locație:
    Gaden - Moosburg
    Masina:
    Audi A8 4.2 TDI 2014 385 ps
    Am făcut-o la un mecanic din România.Din ce mi-a zis mecanicul se lasa geamul jos, se ia cromul jos si cu o dalta foarte subțire se sparge yala de plastic.Fara sa rupi nimic sau sa spargi ceva.Am fost foarte fericit ca nu a trebuit să sparg ceva la masina.Am schimbat yala cu una originală și de atunci nu am avut probleme.
     
  16. A6 BLB 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2018
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    A6 2.0tdi blb 2005
    La mine nu funcționează nimic pe portiera nici geam, nici oglinda.

    Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk
     
  17. Andreisss

    Andreisss 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2017
    Locație:
    Gaden - Moosburg
    Masina:
    Audi A8 4.2 TDI 2014 385 ps
    Inseamna ca altundeva e problema ta.S-ar putea sa ai ceva fire întrerupte între portiera si stâlp.Un vcds te-ar putea ajuta.
     
    A6 BLB apreciază asta.
  18. Radu Adrian V 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    a6 4f 2.7 2006
    Salut.
    Si eu am avut o problema asemanatoare. Nu aveam curent in usa din dreapta nu functionau nici geamurile, etc. Daca reusesti sa deschizi usa uita-te la firele care trec de la caroserie in usa deoarece am gasit firul de masa sectionat. Cand functiona cand nu. L-am reparat (acel fir) si de atunci nu mai am probleme.
     
  19. Florin cojocariu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2017
    Locație:
    Victoria
    Masina:
    Audi a6 c5 2.5 2003
    Pentru cei cu probleme la yala desfaceti usa, demontati yala si la yala exista 2 motorase. Unul din ele nu functioneaza. Se scoate acel motoras din locul lui se desface si se șterge rotorul care are pe el cărbuni.
     
    FBN apreciază asta.
  20. Sp33dyGtx

    Sp33dyGtx 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C6 4F 2.0 TDI 2006
    Multumesc pentru sintetizare, dar nu chiar asta. Intrebarea mea este: de ce, daca dechid o usa (a soferului sau a pasagerului) nu se deblocheaza usile ? Merge doar daca apas pe deblocare sau scot cheia din contact.

    Daca pasagerul coboara din masina si vrea sa ia ceva din portbagaj sau de pe bancheta din spate trebuie sa ii deschid eu. La Passat 2012 si un A5 din 2013 se deblocheaza usile cand cineva deschide o usa.
     

Distribuie pagina asta