1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire becuri iluminare bord cu led-uri A4 B5 1997

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de nkady, 16 Sep 2013.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. nkady

    nkady 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 avant 1.8Tq BFB 163HP 2003
    Salutare tuturor. De curand mi s-au ars niste becuri de la climatronic si ceasurile de pe bord si am zis cu aceasta ocazie sa trec pe leduri. Am comandat leduri respective gandindu-ma ca e easy job, ca se schimba ca si becurile normale. Cand sa trec la treaba am observat ca nu e asa simplu si din acest motiv m-am gandit sa deschid si acest mic tutorial si pentru altii.
    In primul rand de stiut ca led-urile au plus si minus si nu se pot monta in orice pozitie si cred ca ar fi destul de neplacut sa dai jos ceasurile sa montezi led-urile si apoi sa le pui la loc si sa observi ca nu se aprind toate si sa te chinui cu ceasurile montate sa fixez fiecare led tinand cont ca acel loc e destul de inghesuit si ledurile au capul dreptunghiular si putin mai mare, nu rotund ca la becuri si din acest motiv este necesar largirea gaurilor de pe pcb-ul ceasurilor si a modulului climatronic.
    Sa trecem la treaba.
    Ce avem nevoie:
    - leduri smd culoare rosie (daca se vrea aspectul original) 6buc pt ceasuri si 4 buc pt climatronic
    - suberlnita in cruce cu bratul destul de lung si cu cap magentic pt desfacut ceasurile
    - cheie tubulara de 8 pentru desfacut plansa consola
    - cheie inbus de 4 pentru desfacut modul climatronic
    - o pila rotunda, surubelnita mica dreapta, spit
    Pasul 1, se scot ceasurile afara prin desfacerea celor 2 suruburi din spatele plasticului din partea de sus din spatele volanului, apoi se trage usor de ceasuri, cu grija sa nu smulgeti cablurile, se scot cele 2 mufe laterale de pe spatele ceasurilor. Apoi se desfac complet ceasurile, cele 2 capace, respectiv geamul si spatele, o sa ramana un cadru alb de plastic, si acesta e format tot din 2 capate, se desfac si acestea (toate capacele sunt prinse prin clipsuri si se desfac usor dar cu grija) si o sa ramaneti cu indicatoarele cu ace si pcbul, fiecare ceas este prins prin suruburi, se desfac cu grija si scoateti pe rand fiecare ceas din capacul alb inferior. Dupa inlaturarea lor o sa puteti scoate si pcb-ul.
    Acuma indentificati becurile care au niste gume rosii pe ele, acestea fac lumina rosie a ceasurilor, 6 la numar, le scoateti si cu ajutorul pilei largiti gaurile in asa fel sa puteti introduceti ledurile.
    Inainte de montarea ledurile, cu o baterie de 9v patrata, indentificati minusul si plusul de pe leduri si faceti un semn cu markerul pe led.
    Trebuie indentificat si minus si plusul pe placa de baza a ceasurilor, cu ajutorul unui aparat de masura, in cazul meu aveti atasata poza cum sunt polaritatile pe gaurile de montaj.
    Recomand spalarea plasticului alb in care se monteaza ceasurile, la mine avea ceva urme de praf si dupa spalare lumina disipata in spatele ceasurilor arata mai bine.
    Montati leduri, modulul ceasurilor si faceti o proba pe masina.
    Pentru modulul climatronic, este necesar sa scoateti cdplayerul de pe masina, desfaceti cele 2 suruburi cu cap tubular de 8 din lateralul cdplayerul, apoi extragi cu grija rama de plastic pe consola, acuma aveti acces la suruburile care tin modulul climatronic, suruburi ce se desfac cu imbusul de 4.
    Dupa ce ati scos modulul climatronic de pe masina e necesar sa il dezmembrati complet pentru a scoate partea electronica din el si pcbul cu butoatenele si lcdu-urile. Aici aveti nevoie de o surubelnita in cruce pentru cele 3 suruburi si restul se tine in clipsuri. Pentru modulul de clima sunt necesare de 4 leduri, cu polaritatile indentificate prin metoda descrisa mai sus. Cu ajutorul pilei largiti cele 4 gauri pana cand aveti posibilitatea montarii ledurilor. Aveti poza atasata cu pcbul ledurile si polaritatile de pe montaj
    Cam asta e, nu e greu dar putin migalos.
     
    AdiToader, Daniel-Stefan, Alade și alți 3 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta