1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire Clima simpla trecere la Climatronic pentru A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de jacobson, 4 Oct 2008.

  1. ascanu 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C7, 2.0 TDI, 2012
    Este cineva din Craiova care a facut aceasta schimbare? Sunt si eu interesat.

    e-mail: alexandru.ask@gmail.com

    Multumesc!
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    de unde as putea achizitiona o consola climatronic digitala cu incalzire in scaune ?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Foloseste aria de publicitate de pe forum (pune intrebarea acolo colegior care dezmembreaza masini mai noi, fara sa deschizi topic nou pentru ca nu ai voie) sau ebay.de. Bafta.
     
  4. mcristi78

    mcristi78 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 C6 2.0
    Imi cer scuze ca revin cu o problema care s-a mai pus pe forum, legata de demontarea climatronicului din bord. Am incercat asa cum se mentioneaza, sa trag cu forta folosind cele doua locasuri de dedesupt, dar fara nici un rezultat. Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat sau o poza. Precizez ca e climatronic cu 2 butoane si display. Va multumesc.
     
  5. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Trebuie sa mearga,numai in felul acesta se scoate...Trage cu putere si sa impingi clamele alea is sus in timp ce tragi.Bafta.
     
  6. sika 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2012
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2008
    Unde pot sa schimb si eu climatronicul in Bucuresti ? Vreau sa trec de la cel cu 4 robineti la cel cu display electronic. La ce reprezentanta audi sa ma duc ? Vad ca parerile sunt impartite. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Sep 2012
  7. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Poti sa mergi la orice reprezentanta audi,numai acolo se poate scoate protectia,te costa 120 ron cred.
     
  8. sika 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2012
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2008
    Vad ca nu vor sa-mi schimbe climatronicul la PBN pentru ca nu am cumparat-o de la ei. Ce oameni. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Sep 2012
  9. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Da,cam fac figuri dar insista,normal ar trebui sa dai declaratie ca e montata de tine,tu dute cu ea pusa pe masina ca sa trebuiasca sa-ti scoata doar protectia nu sa ti-o si monteze.
     
  10. spankyro

    spankyro 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi 2005
    Eu am montat asa ceva.trebuie scos la dealer component protection.daca ai scaune incalzite merge daca nu ai avut si unitatea are butoanele de incalzire merge tot dar o sa ai eroare ca nu vede senzorii de temp din scaune si nici inclazirile.dar nu te deranjeaza cu nimic
     
  11. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    spankyroin cazul in care nu ai scaune incalzite si vrei sa le pui si pe acelea te poti lega la modulul de clima dupa ? stima
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Oct 2012
  12. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    da ,merge! dar iti trebuie un electrician bun!
     
  13. adrian73ran

    adrian73ran 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2009
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    A6 2.0 TDI - 2011 și a6 2.0 TDI - 2005
    Nu-ti trebuie electrician bun, poti face singur toata inlocuirea: dupa montaj trebuie sa scoti component protection, in rest plug-n play, nu modifici nimic, doar le inlocuiesti, se scoate usor unitatea veche (sub unitate ai doua locasuri pentru degete - tragi puternic si gata, nu ai ce rupe), se scot mufele si conecteaza noua unitate si component protection nu te lasa sa utilizezi decat aerul spre parbriz. Daca se scoate component protection unitatea devine functionala. Vei avea un cod de eroare pentru ca nu ai senzor de calitate aer pe masina, in rest e ok, afiseaza pe MMI, etc.
     
  14. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    ai citit postul anterior mie ?
     
  15. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    Am o intrebare: am schimbat/montat si eu climatronicul, am scos Component Protection dar nu imi arata pe MMI setarile care trebuie sa le fac pentru clima.
    Masina este 2009 cu MMI 3G si este imposibil sa nu mearga. Astept un raspuns daca stie cineva ce setari se fac din VCDS. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Preturi noi pebtru Component Protection, PVB2 - 500 ron, Porsche Pipera - 300 ron. Chiar si-au luat-o in cap cu CP asta, ma mir ca nu au bagat CP si la xenon cand schimbi un bec. Alta solutie in afara de reprezentanta exista ? Auzisem de ceva persoane care scot CP "acasa" cum s-ar zice.
     
  17. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    este un coleg pe forum
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu imi merg display-urile si mi-a disparut meniul de clima din MMI ? Cum as putea sa il activez la loc folosind meniul secret?
     
    Ultima editare: 6 Ian 2014
  19. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    dar il ai activat
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da. Auras tu cqnd apesi CAR ai acolo setarile climei sau doar pe butonul Setup dupa climatronic?
     

Distribuie pagina asta