1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire Clima simpla trecere la Climatronic pentru A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de jacobson, 4 Oct 2008.

  1. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
  2. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Tragi de el si atat?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, bagi mana sub el acolo la scrumiera si are 2 cleme, tragi puternic si iese.
     
  4. M V P 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2012
    Locație:
    In romania din pacate
    Masina:
    Audi A6 3.2 FSI C6
    Am si eu o intrebare, sper sa nu se supere Cristi sau altcineva ca o pun aici dar aici mi se pare ca se potriveste cel mai bine. Pentru ce e locul gol de sub butonul de incalzit scaunul? Ma refer la masinile care au unitatea de clima ca si in videoclipul pus de victoras.
     
  5. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Este pentru ventilatia in scaune. Insa doar pe Q7 cred ca este, pe modelele noastre nu s-a pus.
     
  6. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Am incercat sa scot unitatea de clima tragand de ea..nu iese. E vreo schema cu clemele alea sau ce o fi acolo?
     
  7. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    trage mai cu suflet Razvane, ca iese el, nu uita sa pui selectorul in S.
     
  8. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Am cutie de viteze manuala, am bagat-o in a 4-a oricum :))
    Ideea e ca nu pot sa bag decat un deget acolo, nu prea am cum sa trag asa tare..
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Bagi un deget acolo si un deget in partea cealalta, trage cu simt de raspundere, nu ai ce sa strici. :)

    Iti atasez un video sa iti dai seama cam cat de tare trebuie sa tragi.

    http://youtu.be/-ZiZ7NKxPCo
     
  10. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Trebuie sa tragi fara mila. Mai ales da nu am mai fost desfacuta...
     
  11. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Am tras ieri in draci..nu vrea :(
    Incerc sa scot consola centrala ca sa o dau la vopsit si unul din pasi este scoaterea unitatii AC. O sa incerce si baietii la vopsitorie, dar as fi vrut sa o scot eu inainte ca sa fiu sigur ca iese decent si nu plezneste ceva..deocamdata nu am succes.
     
  12. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Razvan nu e nevoie sa demontezi climatronicul pentru scoaterea consolei centrale, stiu ca asa indica elsa, poti insa demontand cel mult plasticul de sub el.
     
  13. eddie1803 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    audi a 6, 2.7 tdi, 2005
    Help!!!

    Salutare!!! am un audi A6 2005 si i-am cumparat climatronik cu 2 robineti si afisaj, insa am intampinat aceeasi problema cu montarea lui... nu functioneaza si nici un electrician la care am fost nu a reusit sa il iregistreze in calculatorul masinii... sta blocat pe "off". La reprezentata la Iasi mi s-a spus ca nu monteaza decat clime noi, cumparate de la ei... Stie careva prin zona Moldovei pe cineva care m_ar putea ajuta? :(
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa-l scoti din CP. Mergi la alta reprezentanta Audi care se poate loga On-line cu fabrica ca sa scoata CP-ul de la clima care ai montat-o pe masina. Citeste acest topic integral. Bafta.
     
  15. ionutbld 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 140Hp
    eddie1803 Salut,
    Daca esti din Iasi sau Vaslui te anunt oficial ca reprezentanta Audi respectiv Sandra Trading nu-ti va scoate CP in veci. Am fost personal la ei si nu lucreaza cu piesele SH sau de alta provenienta. Te sfatuiesc sa mergi la reprezentanta Bacau: Cybernet Auto Center sau sau Piatra Neamt : Cybernet Auto Center. Iti vei rezolva problema in 5 minute bineintes cu o programare.
    Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi frumoasa.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Ian 2015
  16. eddie1803 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    audi a 6, 2.7 tdi, 2005
    ionutbld Mulțumesc mult. Am sa merg la Bacau. Am mai găsit pe cineva privat care putea scoate CP-ul dar îmi cerea 300 EUR si mi s-a părut destul de mult. Sper la Bacau sa aibă niște prețuri mai rezonabile.

    Are cineva idee cam cât ar costa in mod normal scoaterea CP-ului de la un Climatronic ? Mulțumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Ian 2015
  17. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    http://www.dariusmotors.ro/ una dintre cele mai ieftine variante 170 ron
    Se da telefon se face programare si dureaza circa 10-15 minute .
    In rest preturile difera de la 300 ron pana cateva sute
     
  18. unrealist

    unrealist 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 2.0 tdi CGLC
    Am o problema. Am fost la Darius Motors dar au spus ca nu pot sa imi scoata CP pt ca climatronicul este ceva gen blacklisted ca e posibil sa fie furat. De ala care mi l-a vandut pe OLX nu mai dau. Vreo idee cum pot face sa mearga pe masina sau scos CP in alt mod?
    Dati-mi un sfat ca nu mai stiu ce sa fac :(
     
  19. ionutbld 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 140Hp
    Aici este total vina ta.Daca ti-a trimis colet de ce nu ai pastrat factura aia ? Ca scrie pe ea numele-prenumele\Orasul celui care ti-a trimis coletul.Sau du-te imediat la curieratul care ti-a adus coletul si roaga-i sa-ti dea o copie de la coletul tau pe care l-ai ridicat ca au in sistem.Cel putin la Fan-Courier au asa ceva.Poti sa arunci climatronicul.Nu-ti va scoate nici o reprezentanta CP-ul daca e furat climatronicul.Mergi la curierat si ia factura aia si te duci la cea mai apropiata sectie de politie si sesizezi acest lucru ca ti s-a vandut o piesa furata si n-o poti monta..Iti va da banii 100 % inapoi daca faci acest lucru.Succes.
     
    Ultima editare: 18 Mar 2015
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e vorba ca e furat. Daca unitatea climatronic provine de pe o masina care reiese din baza de date ca fiind casata sau dauna totala, nici o reprezentanta nu iti va scoate Component Protection.
    Poti sa apelezi la politie, dar daca unitatea nu rezulta a fi furata, nu are cu ce sa te ajute. Mai mult ca sigur masina a fost dauna totala si acum o dezmembreaza.
    Asta din cauza ca Audi vor sa cumperi piese noi de la ei, nu dupa ce ai masina dauna totala sa faci bani din dezmembrarea ei.
     

Distribuie pagina asta