1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    sa vad daca o sa am loc sa bag mana sa invart de ceva acolo :)
     
  2. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Ma gandesc sa nu mai dau scutu jos .. sa bag mana si sa desfac robinetu sau sa scot furtunu si sa las sa curga tot pe scut ... intr`un final se scurge pe unde are loc si se usuca ... dar oare ataca ceva antigelu ?! scutu sau buretele ala de pe scut ?!
     
  3. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Am facut operatiunea ... am schimbat lichidul de racire .. a intrat 5l juma la motoru din semnatura ... probabil mai era pe undeva lichid care nu l`am putut scoate .. oricum sunt multumit ca am schimbat peste 80% din el . Ca am inteles ca intra 6-7 litri .
     
  4. neohh

    neohh 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2008
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    audi a4 2002
    Temperatura motor (antigel) la A4 B6 - probleme si rezolvari

    am o problema ce ma irita foarte tare.
    imi ramane indicatorul de apa blocat, adica sunt situatii cand in mers el se duce la 130 grade si cand opresc motorul revine in dreptul de 90 grade.
    cand pun contactul da sa revina in pozitia normala catre stanga, dar miscarea acului este f mica. dupa cateva puneri de contact revine la normal.
    nu stiu ce se intampla
    poate aveti idei si sfaturi.multumesc
     
  5. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    schimba senzorul de temperatura, si la mine facea la fel, acum sta fix la 90 fara sa oscileze
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cu cheia scoasa din contact acul ramane in alta pozitie decat 0?Ca asa inteleg eu din postul tau.Problema la tine pare a fi de la ceasurile de bord,nu de la senzor.Informatia de la senzor este receptionata doar atunci cand pui contactul.Una peste alta,sunt destule topicuri legate de problemele cu temperatura antigelului,ceasuri,senzori si termostat
     
  7. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Catalin are dreptate este o problema de indicatoare (ceasuri) trebuie doar schimbate si eu am patit-o .
     
  8. GHIRLEA DORALIN 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    AUDI A4, 1.8 t, 150 C.P. , 2001 sau 2002.
    hy

    Salut.
    Am si eu o problema cu al meu Audi A4 din 2002, 1.8 T, benzina, multitronic.
    Incepand de azi, pe caldura asta de vreo 35 de grade, dupa ce am parcurs prin orasul Arad vreo 25 de KM, indicatorul de la apa mi-a ramas tot ca si cand am pus cheia in contact, adica la minim, la 50 grade.
    In rest, ventilatoarele functioneaza, klimatronicul functioneaza, nici o siguranta nu este arsa sau incalzita, in sarcina masina functioneaza perfect.
    Doar la relanti, am observat ca are, din cand in cand, anumite smucituri, ca si niste intreruperi bruste ale motorului, ce dureaza o fractiune de secunda, dar fara sa moara motorul.
    Ajutati-ma si pe mine, ce poate fi ????
    Mersi.
    Ceau !!
     
  9. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A5 sportback 2018, 2,0 TFSI 252cp quattro,ex :Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005,1,9TDI
    poate senzorul de temperatura.vezi cu un vag ce zice.
     
  10. GHIRLEA DORALIN 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    AUDI A4, 1.8 t, 150 C.P. , 2001 sau 2002.
    hy

    Mersi.
    Oricum maine aveam de gand sa merg la reprezentanta Audi din Arad.
    Pentru un tester.
    Sa vedem ce iese.
    Mersi incaodata.
    Pa.
     
  11. Black_Mustang 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A3 1.6 benzina 2001
    Am si eu un audi a3,1.6 benzina, din 2001 si mi s-a ridicat temperatura la 120 grade..stie cineva din ce cauza??
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    ai suficient lichid de racire?ai verificat termostatul daca deschide sau nu?Ai verificat pompa de apa?ai masurat senzorul de temperatura sa vezi daca isi schimba rezistenta in functie de temperatura?Spune-mi ce rezistenta are senzorul cand este rece?
    Avem minim 3 topicuri pe care se discuta cam aceeasi problema.Consider lipsa de bun simt sa postam pe 3 topicuri aceleasi probleme fara sa ne obosim sa citim putin.
     
  13. Black_Mustang 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A3 1.6 benzina 2001
    lichid de racire am suficient,termostatu nu sunt sigur ca merge,iar pompa de apa n-am verificat-o,cred ca am s-o duc pe tester sa vad mai sigur ce are,dar ma-r ajuta foarte mult o parere inainte s-o duc pe tester
     
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    parerea mea este sa nu mai mergi cu masina pana nu rezolvi problema.Daca apa se incalzeste intr-adevar la 130 de grade ori ai termostatul blocat pe inchis,ori ai pompa de apa stricata.
    Pe tester nu vezi mare lucru,poate doar o eroare de la senzorul de temperatura.Verifica daca ajunge apa in radiator cand iti ajunge motorul la 90 de grade.
     
  15. Black_Mustang 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A3 1.6 benzina 2001
    am fost azi la service cu ea si am pus-o pe direct(fara termostat),temperatura nu a mai crescut,dar am alta problema:clima nu mai da caldura,atunci cand o pornesc imi da doar aer rece.Parerea mea este ca din cauza termostatului,acesta fiind electric.Tu ce crezi?
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca fara termostat in aceleasi conditii nu mai sare de 90 de grade,acolo este buba.Termostatul electric costa destul de mult din cate stiu eu din pacate.
     
  17. bejan

    bejan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4 B8, 170 HP, 2010 CAHA
    Ai dat scutul jos? trebuie sa-l schimb si eu si nu as da scutul jos.
     
  18. turcufrf

    turcufrf 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    audi a4 2500v6 tdi 2001
    Si eu am o problema. Merg cu masina se duce la 90 grade dupa care incepe sa imi varieze ba la 80 ba la 90. M-a disperat.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Iul 2011
  19. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    senzorul temperatura motor, exact asa imi facea si mie. Vezi ca daca pui testerul o sa vezi ca tu ai de fapt 90 grade si senzorul citeste ceva de genul 0grade. De aici si un consum marit ca si cand ar fi rece motorul.
     
  20. turcufrf

    turcufrf 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    audi a4 2500v6 tdi 2001
    mersi colegu si eu presupuneam ca ar fi de la senzor poti sa imi spui ce firma de senzor ai luat?
     

Distribuie pagina asta