1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    Cand am fost la dealer-ul skoda cu masina la o verificare de primavara, mi-au zis ca lor pe calculator temperatura antigel le-o arata la 45-50 grade in schimb ce mie in bord imi indica deja apa la 90grade. Si cand am intrebat un mecanic mi-a zis ca sunt 3 tipuri de senzori cu mufe in 3 culori si ca trebuie sa ma uit de care am eu pe masina inainte sa-l comand, problema este ca senzorul respectiv a mai fost schimbat acum 2 ani de fostul proprietar... si omul fiind pompier nu are treaba, imi e teama sa fi pus unul nepotrivit. Aveti ceva cunostinte cu privire la asta?
     
  2. Nighty

    Nighty 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 170 Cp Manual, CAH, 2011
    Vorbesti de senzorul de temperatura? Este usor de pus , pe langa baterie pe sub..
    Stiu ca il schimbasem si eu..este unu de culoare verdee.. Si mie imi facea figuri, ba scadea temperatura dintr-o data..imi pornea termocupla automat.. etc..

    E vreo 80-90 ron.
    In schimb mai am probleme cu termostatul..iarna e buba ca stau cu temp la 90 grade si caldura ioc... nu baga :D..adica foarte putin..si ar trebui sa-mi arda fata cand e dat pe maxim.
     
  3. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    da e simplu de schimbat.. e preferabil cu motorul rece sa nu te arzi, am pus unul OEM cu mufa verde.
     
  4. viosum 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2012
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi,a4,1.9tdi 96kw,2002
    Am schimbat senzorul de temperatura, acum este ok, nu mai am absolut nici o problema, e totul perfect.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Apr 2012
  5. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Salutari tuturor. Din pacate mi-am petrecut aceste zile minunate acasa, masina facandu-mi figura chiar inainte de week-end. Indicatorul ceas temperatura apa a ramas la 0, apa a inceput sa fiarba(noroc ca mi-am dat seama) iar ventilatorul de racire nu porneste. Am dat drumul la clima pentru a compensa cat de cat ventilatorul principal de racire, pana am ajuns acasa. Tinand cont ca toata lumea si-a luat o mica vacanta, nu am putut face nimic pentru a remedia problema. De maine...cand vine lumea la treaba. Pareri,ceva?
    Numai bine tuturor.

    Masina mea: Audi A4 B6-2002, 2.0 ALT, multitronic
     
  6. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Daca ai pute sa faci un control cu vag com ar fi perfect atunci ai vedea imediat problema daca nu probabil unul dintre senzorii de temperatura a cedat i-am incercuit cu rosu.Ar fi bine sa ai unul de schimb ca sa-i poti inlocui incepind cu cel de sus din spatele motorului cod 06A 919 501 A .
     
  7. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Am reusit sa fac o scanare VAG in seara asta. Nu am nicio eroare pe senzori. Cel care mi-a facut scanarea mi-a indus ideea termostatului defect/blocat si/sau pompa de apa. Numai bine si multumesc pentru raspuns.
     
  8. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Am recitit problema ta,si eu ramin la ideea ca ai problema la senzorul de temperatura acela de sus din spatele motorului poti sa-l scoti afara si sa-l schimbi cu cel de jos de la radiator sint la fel au acelasi cod si te costa mai putin decit sa dai jos termostatul sau pompa de apa,vei pierde putin antigel dar completezi cu apa distilata daca nici asa nu indica nimic atunci poti sa te apuci sa desfaci termostatul si pompa de apa.
     
  9. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Azi dimineata am dus masina in service. Am schimbat termostatul care era blocat. Apa ajunge la 104 grade, ventilatorul nu pleaca. Am desfacut pompa de apa. Pompa e in regula. Mecanicul spune ca nu se face bine circuitul de racire. Singura explicatie din punctul lui de vedere este ca datorita faptului ca am mers destul de mult cu termostatul blocat, a fost "ciupita" garnitura de chiulasa. In momentul cand scriu aceste randuri, se lucreaza la schimbarea garniturii. Ce nebunie!!!
    Numai bine.
     
  10. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Daca apa ajunge la 104 grade si nu pleaca termocupla cred ca e vorba de o problema electrica. Chiar daca ar fi arsa garnitura, ar fi trebuit sa porneasca electroventilatorul si sa mearga aproape fara oprire. Ceva e ciudat acolo.
     
  11. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Salut. As dori o informatie: care este termocupla? Unde este pozitionata?
    Multumesc.
     
  12. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Ma refeream la electroventilator.
     
  13. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Ma duc sa-mi iau masina din service. Am inteles ca ventilatorul merge acum insa a intervenit alta problema si mecanicul nu reuseste sa-i dea de cap. Ceasul(temperatura apa) din bord nu mai pleaca de la 0 ci de la maxim si incepe sa indice invers. Daca senzorii sunt scosi, acul tot maxim arata. Nu mai inteleg nimic.
    Numai bine.
     
  14. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Aiurea. M-am certat cu mecanicul si mi-am luat masina. Ventilatorul mare nu pleaca din loc, apa fierbe. Ceasul de bord pleaca de undeva de la maxim iar daca pun contactul de mai multe ori incepe sa scada. S-ar putea sa fie si ceva in neregula cu ceasul de bord dar pana la ceas trebuie rezolvata problema racirii. Sunt nervos iar afara e foarte cald. E posibil sa fie si "calculatorul" acela de aluminiu(seamana cu un mic radiator) care este pozitionat pe ventilator in partea de sus? Astept pareri.
    Multumesc si numai bine.
     
  15. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Salutari tuturor. Am fost azi cu masina la un TEST VAG adevarat. Indicatoarele din bord au fost testate, e totul in regula. Eroarea este 18068-scurtcircuit la masa. Am inteles ca e vorba de J293 -Coolant Fan Control Module, cel de care vorbeam in post-ul de mai sus. Cred ca este cel din fotografie. Daca cineva stie codul exact, va rog sa mi-l transmiteti. Toate cele bune.
    [​IMG]
     
  16. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Exista doua coduri pentru acea unitate de control a ventilatorului pentru doua module montate pe acelasi tip de motor ALT:
    1. 8E0 959 501 AG - putere 600W, producator Valeo;
    2. 8E0 959 501 AD - putere 300W, producator Valeo - reper inlocuit la 01.03.2009 cu 8E0 959 501 AH cu aceleasi caracteristici.
    Pret informativ aproximativ 200 EURO.
     
    Ultima editare: 8 Mai 2012
  17. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Multumesc mult. Sa inteleg ca trebuie sa-l dau jos pentru a citi codul/puterea.
     
  18. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Avem un topic intitulat ETKA in care se discuta despre coduri. Posteaza acolo VIN - ul masinii si intreaba colegii care din cele doua coduri este valabil pentru masina ta si vei primi raspuns exact cu codul piesei cu care e dotata masina. Cu ajutorul programului Etka se poate filtra in functie de V.I.N. toate piesele cu care e dotata masina.
    Topicul este aici.
     
    Ultima editare: 8 Mai 2012
  19. masterleo66 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4. 2.0 ALT, 2002, multitronic
    Multumesc inca odata. Toate cele bune.
     
  20. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    referitor la termostat, la voi cum sta apa conform vagcom ? la mine ramane pe la 86-87 Grade, la voi merge pana la 90?
     

Distribuie pagina asta