1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Buna ziua !
    Ma poate lamuri si pe mine cineva...am cumparat de putin timp termostatul dar cu tot cu carcasa pt masina din semnatura si acum imi face figuri imi scade apa imi urca inapoi la 90 si am fost la un magazin sa iau un termostat si imi da cel din poza dar eu stiu ca al meu era altfel asta este compatibil cu ce am eu??Multumesc o zi buna..
     
  2. Nighty

    Nighty 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 170 Cp Manual, CAH, 2011
    Cred ca ai probleme cu senzorul de temperatura apa, senzorul acela mic si verde de sub baterie.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Iun 2012
  3. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    L-am cumparat si pe ala astazi urmeaza maine sa-l schimb dar vreau sa schimb si termostatul si nu stiu daca am cumparat bine ce am cumparat ca toti spun ca ala este..
     
  4. Nighty

    Nighty 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 170 Cp Manual, CAH, 2011
    Pai e posibil sa nu fie nevoie de termostat daca ai probleme doar cu indicarea temperaturii. Acuma cine stie, bine ca nu este scump.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Iun 2012
  5. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Da incerc maine sa vad daca se potriveste..da ce mai conteaza la cati bani am bagat in masina :p si tot nu merge cum trebuie sper sa rezolv odata ..O seara buna..
     
  6. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    nu cred ca este termostatul de vina. Exact as am avut si eu, scadea acul de la temperatura, apoi urca la 90 si apoi iar scadea. A fost senzorul de temperatura. Nu ai consumul mai mare? daca pui testerul o sa vezi ca atunci cand acul in bord este la 90 grade, de fapt pe tester va aparea mult mai mai putin, la mine indica 40 grade.
     
  7. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Ba da am consumul mai mare il schimb am verificat termostatul si e bun..dar nu e cel din poza.Multumesc frumos.
     
  8. daann_1981 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2008
    Locație:
    hamburg
    Masina:
    Audi A4
    Senzor temperatura audi a4 b6 diesel 1.9

    Salut!

    Stie cineva locatia senzorului de temperatura?

    am cred un contact imperfect.
    uneori imi arata temperatura, alteori nu (coboara la 50 grade)

    Multumesc!
     
  9. nrtek 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2017
    Spuneti-mi si mie va rog daca este de la termostat sau alta cauza, la problema pe care o am. Pe timp de iarna nu mi se ridica acul de la apa. dar cum a venit vara am observat ca se ridica si sta la 90, uneori nu tot timpul.
     
  10. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Schimba termostatul. Daca ai posibilitatea sa pui un tester pe ea, verifica temperatura pe modulul engine care trebuie sa fie aproximativ egala cu cea afisata de instrumentele de bord. Astfel elimini posibilitatea ca senzorul de temperatura sa fie defect. Personal cred ca termostatul e blocat pe deschis.
     
  11. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Buna ziua!Am schimbat senzorul de temperatura ca imi dadea eroare si pe vagcom si mie in bord imi scadea apa de la 90 la 50 in sec 2 iar urca si tot asa.Problema mea este ca acum 3 luni am cumparat termostat nou de la audi si acum vreau sa va spun ca s-a blocat pe inchis si nu isi face bine circuitul de apa..l-am scos de acolo sa vedem daca isi face circuitul si da merge fara el acum intrebarea mea este pot merge fara termostat la un drum lung?Acum ca am schimbat si senzorul de temp apa ajunge la 90 si incep ventilatoarele si scade pana la 70 e normal din moment ce nu am termostat nu??Va intreb daca pot face un drum lung de 3500km :) ca nu as mai vrea sa schimb nimic aici cand ajung in tara o rezolv dar ajung asa??O zi buna va doresc.
     
  12. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    poti merge fara probleme fara termostat, singurul inconvenient ar fi ca o sa-ti consume o idee mai mult cand n-o sa fie apa la 90 grade. Poate voi n-ati prins timpurile cand la dacie... eu stiu de la tata, nu prea aveai ce cauta cu termostatul montat pe perioada verii.. :))) E ca si cum termostatul ti s-ar fi blocat pe deschis, iar cu aceasta problema merg multi fara stie macar.
    Drum bun !
     
  13. Nighty

    Nighty 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 170 Cp Manual, CAH, 2011
    si pe langa asta iti scade si puterea masini cand incepe termocupla sa iti raceasca motorul si face asta deoarece nu stie exact cate grade are apa si incepe sa raceasca orice-ar fi.
     
  14. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    Ptr piesele originale cumparate din concesionarie audi ai doi ani garantie deci eu in locul tau as merge cu piesa inapoi sa-mi dea alta cel putin poti incerca sa-i intrebi daca ti-o schimba ptr ca nu conteaza daca ai montat-o la ei piesa din moment ce s-a defectat este o problema lor.Cod piesa 06B 121 111 K
     
  15. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    O sa incerc luni dar nu cred ca voi rezolva nimic..dar incerc ca mai am factura.Multumesc de sfat...O seara buna.
     
  16. by694bh

    by694bh Gold Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Ivrea(TO)-Baia Mare
    Masina:
    AUDI A4 2.0 ALT 2002
    cu atit mai mult daca ai factura sint obligati sa-ti schimbe piesa defecta costa aprox 100euro.
     
  17. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Pe langa factura de cumparare a piesei mai este nevoie de o factura (deviz) care sa ateste montajul intr-o unitate service autorizata, precum si de o nota de constatare a defectiunii piesei emisa tot de o unitate service autorizata pentru a putea beneficia de garantie.
     
  18. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A5 B9 DDWA Quattro 2018
    pai ce legatura are termostatul cu termocupla, aia este pornita de senzorul de pe radiator, ori fara termostat, se presupune ca apa ar trebuii sa stea mai rece in motor pentru ca este in permanenta circuitul mare deschis.
     
  19. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Ventilatorul porneste cand e la 90 dar aseara am descoperit altceva am mers cu ea in proba fara clima pusa si imi face presiune pe furtunul mare care iese din radiator si intra in motor si nu inteleg d c pt ca daca merg cu clima nu face pic de presiune care care este fenomenul??Ajung cu ea in ro dau nu?:)
     
  20. Nighty

    Nighty 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 170 Cp Manual, CAH, 2011
    Si senzorul de la radiator e ala de sub baterie?? Acolo pe undeav prin spate?
     

Distribuie pagina asta