1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. Fotok 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2013
    Locație:
    Odorheiu Sec
    Masina:
    A4 -1.6 - 2002
    dap, din pacate ala e. :(((((( mersi frumos. ma duc sa-mi tai venele :P
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    aly2006g vezi ca de noi pot fi termostate si senzor de temp antigel stricate,ti-o zic din proprie experienta;ideal ar fi ca inainte sa montezi termostatul sa-l fierbi sa vezi daca si cand deschide.
    Verifica traseul de racire daca antigelul isi face circuitul,se infierbanta radiatorul?
     
  3. aly2006g

    aly2006g 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2010
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A4,2.0,2002
    Merci de raspuns.
    Termostatul sigur nu-i problema ca l-am schimbat degeaba pe cel vechi fiind functional.Radiatorul nu se infierbanta...ar putea fi pompa de apa?
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Da,poate fi si pompa de apa,am patit-o la diesel,in final si-a dat duhul scapand antigel dupa ce nu facea circuitul pe radiator cum trebuie,incalzind doar partea dreapta a radiatorului.
     
  5. laurentiucat

    laurentiucat 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2008
    Locație:
    Vlădeni - Ialomița
    Masina:
    AUDI A 4 1,6-alz BENZINA A4 8E, B6 -2002
    daca ai motor alz ca al meu...te duce pana intr-o suta de euro.
     
  6. Fotok 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2013
    Locație:
    Odorheiu Sec
    Masina:
    A4 -1.6 - 2002
    Da e 1.6 benzina ALZ. am gasit BEHR cu 200 ron + montajul
     
  7. laurentiucat

    laurentiucat 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2008
    Locație:
    Vlădeni - Ialomița
    Masina:
    AUDI A 4 1,6-alz BENZINA A4 8E, B6 -2002
    e bine... foarte bine. da-mi si mie adresa daca pe mp .
     
  8. Fotok 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2013
    Locație:
    Odorheiu Sec
    Masina:
    A4 -1.6 - 2002
    Cineva stie care este temperatura la care ar trebui sa deschida termostatul? Eu am gasit 87 grade. In schimb nu gasesc termostat cu carcasa care sa deschida la 87, toate care leam gasit sunt la 105.
     
  9. nrtek 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2017
    Salut, eu am schimbat termostatul dar nu mi se ridica tot timpul apa la modul ca nu se ridica deloc de la 50. Uneori mi se ridica ajunge la 90 dar daca opresc motorul si pornesc din nou la un interval de 5 10 min ramane la minim.
     
  10. cristi_kwj 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4, 1.9 TDi awx, 2003
    Aceeasi problema o am si eu la al meu A4 1.9 tdi awx. Acul la apa nu mai sta la 90 tot oscileaza intre 70 si 90. Se mai ridica la 90 doar cand urc o rampa mai mare sau cand o tin in turatii mai mari de 2000 pentru o perioada mai lunga.
    I s-a facut un scan, constatare eroare senzor lichid racire, inlocuire senzor. Dar tot la fel face.
    Ce ar trebui sa mai cercetez? Ca de acum incepe sa-mi stea pe creier si chiar ma enerveaza cand vad acul ala cum oscileaza.
    Sa fie oare pompa de apa ca e de o calitate indoielnica...?
    Poate ma ajutati cu un sfat, ceva.
    Multumesc
     
    ionutz019@YAHOO.COM apreciază asta.
  11. DjMarinik

    DjMarinik 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4 1.9 tdi 131 cp, fabr 2004
    Ai incercat termostatul sa vezi daca nu cumva a ramas blocat pe deschis?
     
  12. cosmin.racautanu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 2009 2.7 tdi quattro
    am avut si eu o problema asemanatoare.Vara, oricat de incarcata ar fi fost masina si indiferent de cat o forjam la deal acul statea la 91 fix.Cum a venit iarna, incepuse sa imi cada temperatura la 60 iar urca...dupa care abia daca urca la 90 dupa 50 de km de mers in oras.Din moment ce imi baga caldura la -10 grade dupa 2-3 minute concluzia a fost clara: senzor de temperatura(ala cu 4 pini).L-am schimbat si am rezolvat problema.Apropo, motorul meu este 1.6 alz
     
  13. cristi_kwj 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4, 1.9 TDi awx, 2003
    Asta urmeaza sa fac...sa inlocuiesc termostatul. Apropo, aveti idee cam ce pret ar avea (aproximativ) ?
     
  14. cainele84

    cainele84 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia 2.0 TFSI, 2007
    Pretul unui termostat pleaca de la 15 lei pana pe la 50 de lei.....depinde de firma.(pt diesel;))
     
  15. cristi_kwj 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4, 1.9 TDi awx, 2003
    Multumesc mult!
     
  16. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    Am observat si eu de curand ca apa sta cam la 75 de grade si se simte miros de motorina nearsa. Am descoperit topicul si m-am gandit sa ma duc să-mi cumpăr termostat (astept sugestii cu privire la marca/model/pret), dar nu stiu exact de unde (in AR sau TM).
    Inca ceva, mi-a amintit tata ca avem un motor de 2.5 163 hp complet, in curte. Oare se potriveste de pe ala?
    Merci!
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai la tine e simplu, poti sa iei de la colegul tucudean87, e la tine in oras. Marca Behr sau Wahler.
    Nu merita sa-l iei de pe alt motor, ia nou ca nu e scump.
     
  18. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    Merci, l-am sunat deja :D
     
  19. pisti19

    pisti19 Bronze Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4, b6, 1.9 tdi, 2003, 131 cp, AWX
    Buna tuturor. Exista o procedura de verificare a functionarii instalatiei de racire cu VCDS ? Si care ar fi parametrii de urmarit / verificat (temperatura, senzor temperatura, etc.) ?
    Multumesc anticipat.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poti vedea temperatura lichidului de racire intrand pe Measuring Blocks, Grup 7. Incearca sa o masori cand martorul din bord indica 90grade.
     

Distribuie pagina asta