1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poza 1 - 038 121 121 B
    Poza 2 - 030 121 121 B
     
    Ultima editare: 24 Mai 2014
  2. carbunaru2000 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2014
    Locație:
    luj napoca
    Masina:
    A4 quattro 1.9 AVF
    Stie cineva unde este termostatul audi A4 1.9 avf 130 cp
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Uita-te pe imagine, sper sa-ti dai seama cam unde e .
     
  4. carbunaru2000 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2014
    Locație:
    luj napoca
    Masina:
    A4 quattro 1.9 AVF
    Multumesc frumos de poza
    Din cate vad nu cred ca este nevoie sa dau distributia jos
    Multumesc inca o data
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu, nu este nevoie da dai jos distributia. Doar capacul de pe motor si putina grija pe acolo prin spatele alternatorului. Sa-l schimbi cand motorul e rece sa nu ai surprize sa te arda pe maini si sa ai antigel pentru completare, depinde cat esti de rapid. Pierzi cam 1 l. Spor la treaba
     
  6. carbunaru2000 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2014
    Locație:
    luj napoca
    Masina:
    A4 quattro 1.9 AVF
    Multumesc de sfat
    Va salut
     
  7. Vladutz4life 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 Berlina,2003 1.9 Tdi 131 CP
    Salut dragi colegi,As vrea sa va rog sa ma ajutati cu o problema.Am un audi A4 1.9 TDI AWx 96 kw, lichidul de racire nu imi sta la 90 de grade, abia daca se ridica acul sau cateodata ajunge pe la 80 si pe urma cade inapoi.Am schimbat atat senzorul de racire cat si termostatul, am pus originale si tot aceiasi problema. Pe test cu vag com imi da senzorul defect! Partea interesanta e ca dupa serie de sasiu imi da senzorul cu 4 picioruse dar al meu pe masina e cu 2 picioruse. Sa fie problema ceasul din bord? Motorul functioneaza in parametri normali , baga caldura , etc, doar ce la bord nu imi indica corect.

    Va multumesc,
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Posteaza eroarea exact cum se vede pe VCDS. Senzorul de temperatura lichid racire G62/G2 (se afla undeva in spatele motorului putin stanga) la motorul tau este cu 4 pini, acesta transmite temperatura si la ECU si la ceasul din bord. Verifica cu VCDS temperatura pe Engine si pe Instruments, trebuie sa fie aprox egala, diferenta citita nu trebuie sa depaseasca 4 grC. Mai verifica si daca furtunul in capatul caruia se afla termostatul este caldut sau este rece atunci cand temperatura este la 80 grC, sa vezi daca termostatul tine inchis.
     
  9. 19alex23 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2014
    Locație:
    suceava
    Masina:
    audi a4 b6 1.6 2003
    am si eu o problema cu temperatura la apa. nu se ridica acul aproape deloc, se ridica putin doar atunci cand merg sportiv dupa care revine la minim. credeti ca daca schimb termostatul rezolv problema?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu crezi ca suntem la ghicitoare ? Fa intai ce trebuie facut adica schimbi termostatul, verifici si cureti instalatia de racire, verifici toate furtunele si le cureti, verifici caloriferul de caldura si il cureti si asa mai departe.
     
    Ultima editare: 8 Noi 2014
  11. xxbogdanxx

    xxbogdanxx 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4, 1.9 tdi , 2004 , AVF
    Citeste postul lui nucugheri. Cred ca este vorba de senzorul G62. Daca furtunul de la radiator este cald atunci sigur este vb de acest senzor
     
  12. 19alex23 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2014
    Locație:
    suceava
    Masina:
    audi a4 b6 1.6 2003
    am rezolvat problema. schimbat termostatul si totul e in regula
     
  13. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    buna dimineata, de curand am schimbat ceasul care indica temperatura in bord ca am avut probleme cu el,am schimbat senzorul G62 cumparat din reprezentanta,am schimbat 2 termostate in 4 zile,wahler si acum am pe masina behr + antigel ( aprox 5,5 l a intrat ) si motorul tot nu ajunge la 90 de grade,dupa un drum facut ieri de 120 km apa abia a urcat undeva pe la 65-70 de grade,caldura baga cum trebuie,presiune pe instalatie nu am, si nici pe vag com nu am temperatura de 90, am plimbat masina alaltaieri vreo 2 ore prin oras si imi arata in bord 60 de grade si cand am ajuns acasa am pus vagu si pe engine imi arata 63 de grade :( nu stiu ce sa ii mai fac...
     
  14. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Verifica daca ai pe masina ventilul pe care l-am incercuit in poza. Mai mult ca sigur, el face figuri. Daca el nu inchide, poti sa pui si mama termostatelor ca tot nu-I dai de cap.
     
  15. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    am fost acum la masina si nu am acel ventil pe instalatie,sau poate nu am stiut eu sa ma uit ?
     
  16. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Verifica daca este cald furtunul care duce la radiator. Verifica sa nu iti mearga electoventilatorul de la radiator si vascocuplajul de la ventilatorul celalalt sa nu fie blocat si sa iti mearga ventilatorul la turatie maxima.
    Problema cu temperatura a aparut cand ai schimbat ceasurile, sau inainte?
    Am vazut pe alt topic ca pe vag com iti arata bine temperatura. Nu mai inteleg nimic
     
    Ultima editare: 27 Noi 2014
  17. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    adyasu

    Urmareste furtunul gros de la vasul de expansiune. daca undeva pe traseu are o ramificatie, acea ramificatie duce in ventil. Altfel spus, din furtunul de jos al radiatorului porneste un furtun mai subtire care duce la vasul de expansiune. Acel furtun daca e ramificat, verifica unde duce ramificatia. Trebuie sa dai de un ventil comandat vacumatic. Ventilul se ocupa de incalzirea auxiliara si nu toate motorele il au.
     
  18. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    uscatu83 pe alt topic am spus ca pe vag arata bine temperatura,adica corespunde cu cea de pe bord,la asta ma refeream 60-65 de grade,furtunul de sus de la radiator e fierbinte si cel de jos e rece,ventilatoarele nu merg :( inainte sa schimb ceasu aveam doua probleme,acum vad ca mai am una :( de care acum am aflat

    campary furtunul ce pleaca de jos din radiator se ramnifica in doua iar un furtun duce in vasul de expansiune si cel gros merge la termostat, nu cred ca am nicun ventil...

    Din punctul meu de vedere tot a termostat ramas pe deschis pare sa fie dar nu e asa...
     
  19. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Hmmm ciudata problema. Zici ca sigur radiatorul nu se incalzeste deloc?
     
  20. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    absolut deloc,doar sus la furtun e fierbinte,ma gandesc oare sa nu spun vreo prostie,o fi vinovata si poma de apa ?
     

Distribuie pagina asta