1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Nu are cum sa incalzeasca motorul la 90 grade fara termostat si nici nu cred ca are nevoie de otet in instalatie daca pana de curand i-a mers caldura. Calcarul nu se depune peste noapte. Insist sa curate radiatorul de incalzire cu presiune de apa de la robinet. Cred ca in radiatorul ala sunt depuneri de ulei care in amestec cu antigelul se transforma intr-o pasta alba destul de vascoasa.
    In afara de faptul ca o sa consume mai mult, mersul fara termostat, pe termen scurt, nu afecteaza nimic.
     
  2. vs23kta

    vs23kta 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6 C6 berlina 3.0d quattro 2007
    Am luat ieri masina de la service cu termostat montat dar caloroferul nedesfundat inca . am zis sa o iau asa sa ma misc cu ea de sarbatori si dupa asta o duc inapoi sa imi rezolve problema . am plecat, merg de pun benzina fac presiunea la roti si cand colo bucurie: aburi ca la nebuni de sub capota; sun la service si imi zice mecanicul cum ca isi face aerisirea masina si sa merg mult cu ea asa; bun .. Ma pun la un drum de vreo 50 de km .. Mai opresc dupa vreo 15 sa ma uit la motor sa vad ce se intampla si iar .. Aburi .. Imi curgea apa pe la supapa de la vasul de expansiune si se auzea un zgomot puternic la motor; un fel de lovitura ... Opresc motorul astept 5 min, desfac busonul de la vas, care am observat ca se desfacea foarte usor, chiar nu se mai infileta cum trebuie .. Nu etansa cum trebuie .. Presupun ca el ar trebui sa aibe o garnitura care lipseste acum .. Vasul era aproape gol .. Completez cu apa si plec la drum .. Pornesc clima si dupa nici un minut mi se aprinde martorul la apa si pentru prima data de cand o am, mi s-a ridicat apa la 120 gr. Opresc repede ridic capota si mare balamic sub ea .. Abur, zgomote .. Tin sa specific faptul ca aburul iese de undeva de sub galeria de admisie, numai picura sub vas ... Astept sa se linisteasca motorul scot busonul, vasul gol, completez cu apa si se auzea ca un vajait cand completam .. Dau cheie, apa la 90 .. Si plec si ajung la destinatie .. Ce ar putea fi oameni buni?! Eu am schimbat la service garnitura de chiuloasa(care era buna) , chiuloasa, termostat, pompa de apa si alte conduce, flansa apa .. Si nicio schimbare .. Eu presupun ca termostatul meu, fie el si nou, este blocat pe inchis .. Voi ce spuneti?!
     
  3. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Eu inteleg ca tu nu te pricepi deloc. Dar ce mama dracu mecanic e ala care-i spui ca iti fierbe motorul si el iti zice sa mergi mai mult cu masina ca se aeriseste? Mergi cu masina la un service cu mecanici buni, daca vrei sa nu schimbi si motorul.
     
  4. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad BiTDI
    Nu o fi planat chiulasa și curge pe la ea când se încinge... Poate pierzi și compresie(zgomote).
     
  5. vs23kta

    vs23kta 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6 C6 berlina 3.0d quattro 2007
    Draci sa-i ia .. Mecanic de la bosch cica ..
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Trebuie sa identifici pe unde pierzi apa.
    Si da, capacul de la vasul de expasiune are o supapa care e normal sa elibereze afara presiunea. Insa nu e normal sa ai presiune... daca nu a fost facut planul... o sa desfaci chiulasa din nou.
    Si termostatul e blocat pe inchis sigur. Daca il dai jos vei vedea ca motorul nu mai fierbe insa nici nu ajunge la 90 grade.
     
  7. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Din ce spui tu, ca pierzi apa pe sub galeria de admisie, inseamna ca pierzi pe la garnitura de chiuloasa. Nu ti-a facut planeitatea la chiuloasa la montarea garniturii noi si nu etanseaza.
     
  8. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Colegi am o problema ciudata din punctul meu de vedere : atunci când pun contactul oricând, temperatura lichidului de răcire indicata pe ceasurile de bord este la jumătate. Dacă merg cu mașina, ajunge la 90 și chiar și dimineața când ar trebui sa fie la valoarea minima, tot la jumătate se poziționează . Care sa fie problema. Pe vag nu apare nimic.
     
  9. carceanu

    carceanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    voluntari
    Masina:
    Pauza, momentan...
    Incearca o recalibrare cu vag-com si vezi daca isi face cursa cap coada....
     
  10. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    ionutsss Schimba senzorul de temperatura. Este in stanga sub pompa tandem cum te uiti la motor. Are o mufa cu patru pini. O sa pierzi si putin antigel.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Dec 2014
  11. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am verificat pe instruments și pe engine și au aceeași valoare pentru senzor, deci ma gândesc ca poate fi și de la ceasuri. Exista posibilitatea ca senzorul sa transmită la ceasuri și sa și afișeze pe ceasuri ?

    L.E.:

    Am facut diagnoza si voiam sa va intreb daca temperatura de pe engine pentru senzorul de lichid răcire trebuie sa fie la fel ca cea de pe instruments ? La mine difera.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Dec 2014
  12. carceanu

    carceanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    voluntari
    Masina:
    Pauza, momentan...
    Aproximativ la fel....ideal, egale.
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Diferenta intre temperatura citita pe cele doua module nu trebuie sa fie mai mare de 5 grC. Daca e mai mare, senzorul e decalibrat.
     
  14. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Era diferenta de 30 grade intre ele. Trebuie inlocuit nu? Original e cel mai indicat?
     
  15. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Trebuie inlocuit.
    Schimba l cu original ca nu e scump
     
  16. vs23kta

    vs23kta 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6 C6 berlina 3.0d quattro 2007
    Colegii .. Lamuriti-ma cu o problema .. Apa imi sta la 90, furtunul ce intra in radiator este fierbinte insa nu pleaca ventilatorul neam .. E posibil sa fie termostatul blocat pe inchis ?! Daca scot bornele de la baterie si le pun la loc este vreo sansa sa isi revina?
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu te chinui sa scoti borna.
    Daca termostatul era blocat pe inchis, apa iti fierbea demult.
    In situatia ta vad 3 variante:
    - fie ai siguranta de la ventilator arsa (e una mare de 40A in cutia de la ECU)
    - fie sonda din radiator e moarta (ea da comanda cand sa porneasca)
    - fie ventilatorul e ars.
    Cel mai simplu e sa scoti mufa sondei din radiator si sa faci scurt intre 2 pini ca sa vezi daca porneste ventilatorul. Daca porneste e sonda.
    Daca nu porneste, alimenteaza pe direct ventilatorul cu niste fire groase direct pe mufa (sub plasticul de la vasul de lichid servo). Daca nu porneste, e ars.
     
  18. vs23kta

    vs23kta 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6 C6 berlina 3.0d quattro 2007
    Am scos termostatul si acum porneste ventilatorul .. Ce-i drept, porneste foarte des si foarte repede
     
  19. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Daca apa sta la 90 grade care e problema ca nu inteleg? Daca trecea de 90 era problema.Nu are nimic, las o asa.
     
  20. yo_koz_777

    yo_koz_777 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2013
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4,1.8T, AVJ,2002
    Salutari baieti. A schimbat vreunul din voi termostatul la 1.8t avj? Intreb daca se poate schimba efectiv termostatul din carcasa de plastic in care este bagat pentru ca el vine pe comanda cu tot cu acea carcasa si este scump.am observat ca acesta se poate desface, insa nu stiu daca se popate inlocui efectiv termostatul din ea. [​IMG] ptima data am crezut ca a picat sunda,am schimbat-o si tot nu se ridica apa..apoi ca o solutie romaneasca am pus o folie pe radiator si acum sta apa pe la80 si inainte nu crestea de 50 in mers. pe loc crestea foarte greu sau daca mergeam in trafic cu viteza mica crestea mai mult de 80 apoi iesit din aglomeratie si mers normal iar scadea.tind sa cred ca termostatul a ramas deschis. Voi ati mai avut aceasta problema similara?solutii daca se poate? ce marca ati folosit?
     

Distribuie pagina asta