1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Daca nu curge pe acolo, e ok. Masticul se curata usor la urmatoarea inlocuire a senzorului.
     
  2. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Va mulțumesc mult pentru ajutor!
     
  3. Mihai_dmg

    Mihai_dmg Silver Member

    Înscris:
    16 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 ,1.9 TDI AWX, 2002
    Salutare , este posibil daca ai pompa de apa dusa sa nu iti mai stea lichidul la 90 de grade, sa oscileze intre 70-90? Asta in cazul in care nu este termostatul sau senzorul dus?
    Multumesc!
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu. Pompă de apa "dusă" face temperatură apei să crească peste 90 grade, și nu să oscileze... darămite să o ia în jos.
    Deci e senzorul de temp sau termostatul.
     
  5. Mihai_dmg

    Mihai_dmg Silver Member

    Înscris:
    16 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 ,1.9 TDI AWX, 2002
    Oke, multumesc ovidiu.
     
  6. victordragos

    victordragos 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2002, 2.0i ALT
    Salut! Nu stiu daca e sectiunea potrivita in care trebuie sa postez...insa sunt nou pe aci si mai scriu si dupa un smart...
    Am o problema cu carcasa termostatului mi s-a spus la un control sumar..ca ar trebui inlocuita. Masina pierde antigel si in mers simt si un miros de ars de sub capota...se vede ca e topita vechea carcasa.
    Problema e ca nu exista separat carcasa de termostat.
    Sa mai astept pe la dezmembrari sau sa iau un termostat nou'in acest caz ce marca?
    Mentionez ca temp e la 90 constant.
    Multumesc.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Temperatura e 90 grade constant pentru ca termostatul inca lucreaza.
    Tu in schimb, pierzi antigel pe la carcasa termotatului (posibil garnitura).
    Intrebarea ta e cel putin ciudata... daca tu pierzi antigel, nu crezi ca ar trebui inlocuit termostatul? Si, da... la tine e mai scump pentru ca termostatul vine cu tot cu carcasa! Daca aveai diesel te costa 45 ron.
    Daca sa il iei din dezmembrari? De ce ai face asta? Crezi ca ala e mai putin copt? Si daca da, cat crezi ca te tine?
    Lasand deoparte mirosul, ti se pare lucru putin sa pierzi antigel? Dupa ce o sa ramai pe drum din cauza ca se sparge mai tare carcasa, o sa te feliciti pentru ca ai ignorat "mica" problema! Si mai putin vin ploile si frigul!
    Sa nu o iei in nume de rau, insa daca nu iti permiti un termostat nou (care e un consumabil ce TREBUIA inlocuit probabil demult), mai bine vinde-ti masina si cumpara ceva ce poti intretine!
     
  8. victordragos

    victordragos 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2002, 2.0i ALT
    Da,ai dreptate...deocamdata imi pot intretine masina...nu e asta problema...
    Am schimbat piesa in intregime. Mersi!
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa urmaresti în 2-3 zile dacă mai pierzi antigel. Dacă nu mai pierzi, înseamnă ca nu te-am certat degeaba și a ieșit ceva productiv din posturile astea chiar dacă te-ai supărat pe mine. ;)
     
  10. Gheorghe Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2015
    Locație:
    Corbii Mari
    Masina:
    Audi A4 2.0i ALT
    Inlocuire termostat A4 b6 ALT

    salutare tuturor, vreau sa incep prin a imi cere scuze daca sa mai discutat (am cautat dar nu am gasit ) Cum se schimba si mai ales unde este situat termostatul la Audi a4 b6 cod motor ALT !? Mi-ar prinde sa stiu o locatie sau daca cumva este aceiasi ca la motorul de 1.6 (singurul thread gasit de mine cu inlocuirea termostatului) Va multumesc
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Citeste acest topic unde ti-a fost mutat mesajul si unde trebuia sa scrii.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Sep 2015
  12. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    lowlife Ti-am atasat ce zice ETKA dupa seria ta de sasiu. In poza sunt ambele, si cu 2 si cu 4 pini, dar au pozitii diferite. Cel mai bine scoate mufa din al tau si vezi cati pini are.

    Codul dat de tine pentru clips este bun (032 121 142), in schimb codul o-ring-ului este N 903 168 01.
     
    Ultima editare: 30 Sep 2015
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Mufa are 4 pini. Codul garniturii e diferit in functie de senzor?
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In ETKA da acelasi cod pentru garnitura, atat ptr. 2 pini cat si ptr. 4 pini.
     
  16. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Atunci o sa merg pe codul acesta. Mersi de ajutor!
     
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Se crease o incurcatura din cauza unui magazin de piese. Piesa cu 4 pini este senzorul G62 (culoare verde - revizuita) din spatele motorului. Piesa cu 2 pini este senzorul G83 (gri) din fata masinii, accesibil pe dedesupt. Mecanicul a insistat sa schimb garniturile si, mai mult decat atat, sa fie originale. Initial imi dadusera unele Febi noi, din cutie si se simteau la mana mai plasticoase.

    Aveti idee ce trebuie schimbat odata cu termostatul? am gasit piesele astea in kitul ECS:

    1) N100 632 05
    2) N907 356 04
    3) WHT 00 6407
    4) N106 684 01
    5) N907 356 04
    6) 06B 103 033A

    Piesa nr. 6 este aceasta: http://c1552172.r72.cf0.rackcdn.com/65308_x600.jpg

    Din care singura garnitura este: WHT006407. Mecanicul mi-a spus ca parca mai e una, intr-un furtun care vine de sub termostat cumva.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Oct 2015
  18. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    senzorul de temperatura lichid racire nu are nici o legatura cu termostatul. Eu am schimbat acel senzor acum 5 ani si de atunci nici o problema, acul sta perfect la 90 grade, fara oscilatii
     
  19. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Nici n-am spus ca are vreo legatura, scuze pt confuzie. Le-am schimbat din cauza ca aveam o eroare la unul din senzori. Trebuia sa despart mesajele :)

    Schimb acum termostatul si vreau sa stiu ce e bine sa mai schimb daca tot ma apuc.
     
    Ultima editare: 10 Oct 2015
  20. masonica 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2015
    Locație:
    Bcuresti
    Masina:
    A4 2.0 2001
    Salut.
    Am si eu minunata motorizare de 2.0 benzina de un an si incepe sa imi manance sufletul si zilele.De aproximativ 3 luni de zile masina mea pierde antigel culmea este ca testul de presiune iese de fiecare data bine,(am pus chiar si solutie de astupat pori in instalatie si fara efect) am schimbat chiar si capacul vasului de expansiune si nivelul antigelului tot scade(foarte dubios este ca nu goleste de tot). Am tot cautat pe o multime de forum-uri dar de problema asta nu am dat la nimeni.
    Daca este cineva care ar putea sa imi dea un sfat il rog sa ma lumineze si pe mine.
    :keule:
     

Distribuie pagina asta