1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intrebare compatibilitate motor/cutie la 2,8 V6

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de bibanu47, 6 Mar 2011.

  1. bibanu47

    bibanu47 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Locație:
    Alexandria City
    Masina:
    Audi 100 CD Avant,2.0D si Audi 100 CC Avant,2.3i
    Salut,

    Deranjez si eu cu o intrebare pe cunoscatori:
    Prinderea pe cutia de viteze de la motorul de 2,3 in 5 pistoane este aceeasi cu 2,8 V6?

    Multumesc anticipat.:)
     
  2. bibanu47

    bibanu47 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Locație:
    Alexandria City
    Masina:
    Audi 100 CD Avant,2.0D si Audi 100 CC Avant,2.3i
    Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?:(:(
     
  3. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    Pai unul este "cinci in linie", altul este in "v", logic ca nu se pupa..
     
  4. bibanu47

    bibanu47 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Locație:
    Alexandria City
    Masina:
    Audi 100 CD Avant,2.0D si Audi 100 CC Avant,2.3i
    Astept parerea cuiva care este in tema si cunoaste prinderea ambelor motoare deoarece fraza cu e "logic"ca nu merge,nu este in regula,conosc destule motoare ale altor marci care se potrivesc si un fapt concret la Audi este motorul de 2000 cm3 in 4 pistoane care a fost echipat si pe Porsche 911 daca nu ma insel si merge perfect pe cutia de 5 pistoane.

    Astept pareri in continuare va rog.
     
  5. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Teoretic ar trebui să nu fie probleme de adaptare. Carcasa ambreiajului (pentru că ea face practic contact cu blocul motor) este de regulă prevăzută cu găuri de montaj pentru întreaga gamă de motoare ce ar putea să le echipeze. Rapoartele treptelor de viteză din cutie sunt variabile în funcţie de motorizare, dar prinderea cutiei de bloc ar trebui să fie posibilă.
    Mai poţi avea surprize la priza cutiei, în sensul că aceasta să fie mai groasă sau mai subţire faţă priza actualei cutii, fapt care face să fie necesară schimbarea discului de ambreiaj.
     
  6. bibanu47

    bibanu47 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Locație:
    Alexandria City
    Masina:
    Audi 100 CD Avant,2.0D si Audi 100 CC Avant,2.3i
    Salut,

    Multumesc de parere.
    E vorba de cutie automatica deci cade varianta prizei pentru ca apare convertorul pereche de pe 2,8.
    Nu e vorba de micile ajustari le rezolv pe toate,singura problema fiind faptul ca nu am avut ocazia de a viziona o cutie de 2,8.
     
  7. 11-YYY

    11-YYY 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2008
    Locație:
    Călimănești
    Masina:
    Audi URS6 4.2 AEC
    De mers merge pusa,de functionat nu stiu daca o sa iti iasa. Cutia de 4.2 v8 benzina merge pe 2.5 tdi 5l ,de fapt toate cutiile merg puse pe oricare din motoare la a6 c4 .Chestia observata de mine este ca la motoarele cu mai mult de 4 pistoane cutiile de viteze sunt mai mari,mai robuste. Sper sa te ajute asta.
     

Distribuie pagina asta