1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am folosit :
    https://ingrijireauto.ro/solutii-pe...rite-magifoam-spuma-prespalare--00000048.html
    Sau : https://ingrijireauto.ro/solutii-pe...ral-snow-foam-spuma-prespalare-ph-neutru.html
    Ambele sunt spume de prespalare si indeparteaza bine mizeria, insa nu neaparat total : dupa prespalare, trebuie sa urmeze spalarea cu sampon.
    Daca vrei o spuma care sa curete din prima toata mizeria, trebuie sa iei o spuma activa, insa iti indeparteaza ceara-selantul de pe masina si apare riscul de a ataca elementele cromate.
    Pe termen lung nu prea exista spuma minune ce curata tot si nu afecteaza vopseaua : fie este prea dura cu lacul, fie nu curata tot si vei zgaraia lacul la stergere.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Din descrierea produselor nu pot sa fac comparatie decat intre ph si pret. Pana acum toate zic ca nu ataca lacul / partile tratate/ aluminiul. Masina mea nu are "inca" nici un pic de protectie iar ca si pret bidonul de 5l nu are rost sa-l compari cu cele de 1l 500ml. O fi chiar asa mare diferenta intre produse de sunt de cateva ori mai scumpe? Multumesc amandurora!
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pai bidonul de 5 litri este mai diluat... se foloseste 1litru de produs la 10 litri de apa. Bidonul de 1 litru este mai concentrat, deci folosesti mai putin produs. Incearca pe care iti este mai accesibil, iar daca nu se obtine rezultatul dorit treci la celalalt.

    Nici o spuma nu cred ca reuseste sa indeparteze murdaria total doar prin reactia chimica, trebuie "ajutata" putin si mecanic.
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Din experienta mea iti spun ca nu exista spuma safe pentru vopsea ce curata tot jegul singura.
    Ani de zile am spalat masinile la spalatorie auto cu spuma(multi spun ca spuma de spalatorie contine procent ridicat de Soda Caustica) si carpa lor / prosopul meu iesea negru dupa stergere.
    Azi spal masina la self wash cu spuma mea si apoi sampon auto prin metoda celor 2 galeti => prosopul meu este perfect curat la final.

    In opinia mea poti spala masina doar cu spuma in urmatorul scenariu :
    -selant, ceara sau protectie ceramica pe masina.
    -masina spalata la maxim 3 zile si doar daca nu a plouat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Stelian99 apreciază asta.
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
  6. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Baieti, avem sanse sa gasim acest "stilou" (loew-cornell fine line painting pen) cu transport din Europa?
    Tot ce am gasit este numai de peste ocean, iar transportul e triplu produsului.
    [​IMG]
     
  7. Stelian99

    Stelian99 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2003 BMW M3 E46
    Spumele cu pH neutru nu au putere mare de curatare, cel mult inmoaie mizeria ce o poti curata partial la clatire si total cand speli cu manusa si sampon (prin metoda celor 2 galeti). Sunt anumite spume pentru prespalare ce contin soda caustica. Soda caustica este periculoasa pentru aluminiu, etc. pH mare (alcalin) nu inseamna neaparat soda caustica.
     
    Cata_ADC și TalosCosmin apreciază asta.
  8. jinga ionut auras 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2017
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a6 3.0tdi quattro
    Salut,
    Stie careva unde as putea gasi protectiile de plastic transparent, care vin pe cantul aripii si pe prag ce protejeaza vopseaua de pietrele ce sar de la rotile din fata ? Se gasesc la set sunt gata taiate, sunt transparente si se monteaza pe cantul aripii, pe usa si pe prag. Pe internet nu am reusit sa gasesc nimic. Daca ma poate ajuta cineva care a pus si de unde le-a cumparat, ii multumesc. Mentionez ca vreau pentru un audi A6 C7 an 2012
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se gasesc la reprezentanta cele din coltul pragului spate. Restul se confectioneaza la cei care monteaza folie transparenta pentru protectie capota, bara fata, faruri, etc., etc. Pentru asta nu deschidem topic nou si mesajul a fost mutat unde trebuia sa scrii. Bafta.
     
  10. Ursea Ciprian

    Ursea Ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    Campina
    Masina:
    Audi A4 b8,cagc,2010
    Salutare!As vrea sa-mi "pregatesc" masina ptr iarna si nu stiu sigur daca procedez cum trebuie.Mai precis,daca pasii parcursi sunt ok si daca substantele sunt compatibile.
    1.prespalare cu spuma activa ph neutru Spuma Activa pH Neutru Sonax Profiline ActiFoam Energy
    2.spalare prin metoda celor 2 galeti folosind tot Sonax ActiFoam
    3.decontaminare cu Bilt Hamber Auto-Clay Soft - Argila Fina Decontaminare
    4.degresare cu alcool izopropilic
    5.aplicare Gyeon Q2M Wetcoat - Sealant Auto
    6.aplicare ceara lichida Turtle Wax black
    Masina este un Audi A4 B8 2010 culoare phantom black
     
  11. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    @Ursea Ciprian după decontaminare nu ai nevoie de corecție ? Eventual un pas de finish și eliminare clasica pânză de păianjen?
     
  12. Ursea Ciprian

    Ursea Ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    Campina
    Masina:
    Audi A4 b8,cagc,2010
    As vrea sa fac si asta dar in primavara si la cineva care se si pricepe:)Am zis sa renunt la "pas-ul" asta tinand cont ca vine iarna,o sa curet zapada la greu de pe ea si inevitabil o sa apara si zgarieturi.Am tot citit pe aici despre Q2 wet coat de la gyeon ca lasa urme vizibile pe vopseaua neagra dar m-am gandit ca inainte de aplicare nu a fost pregatita suprafata cum trebuie.Imi recomanzi altceva la fel de usor de aplicat?
     
  13. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Daca citesti topicul o sa gasesti mai multe variante bune probate deja si alegi tu din ele ce vrei.
    Bafta
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Salutare !
    Ai mizat pe produse ce se găsesc prin marile centre comerciale, ori acolo aia nu prea știu cu ce se mănâncă detailingul.
    1. Prespălare - Snow foam - Autobrite Magifoam / Chemical Guys Honeydew
    2. Spălare 2BM - mănușă Lupus - Șampon Koch Chemie / Gold class Meguiars
    3. Acolo e ok Bilt Hamber dar ai grija sa fie varianta ultra fina / fina cel mult
    4. Degresare IPA
    5. Aplica o ceara solida - Best buy calitate preț - Finish Kare 1000p sealant ( Wetcoat e lichid și merge sa o întreții intre spălări )
    6. Nu mai are sens

    Mașinile închise la culoare sunt foarte greu de întreținut . Nu îți imagina că după toată ecuația asta rămâi fără zgaraieturi, doar vei avea un luciu sporit + protecție .

    Pe viitor as zice sa mergi la un detailer autorizat , îți face o corecție și tu o vei întreține urmând pașii de mai sus . Ai grija și la ștergere , o vei face numai cu produse de calitate pentru că și acolo se pot produce zgaraieturi iremediabile.
     
  15. Ursea Ciprian

    Ursea Ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    Campina
    Masina:
    Audi A4 b8,cagc,2010
    Reconfigurare cos cumparaturi:)Multumesc pentru sfaturi.
     
  16. Stelian99

    Stelian99 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2003 BMW M3 E46
    @Ursea Ciprian: pentru un pas de finish sau paint cleaner nu ai nevoie sa mergi la cineva priceput. Esti din Bucuresti? Daca da, ne putem vedea intr-un weekend la atelier si iti arat live cat de simplu este :)


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  17. Ursea Ciprian

    Ursea Ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    Campina
    Masina:
    Audi A4 b8,cagc,2010
    Sunt din Campina.Multumesc,oricum.
     
  18. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Intrebare , intrebatoare : cum spalati masinile cand gradele se apropie de 0 , poate chiar si negative? Nu am gasit pe tot youtube'ul un filmulet cu spalatu masinii iarna decat cu pregatirea inaintea iernii cand inca afara sunt +10grade.
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    In spalatoriile inchise si sterse bine. Probleme apar la manere si garniturile de pe usi... ingheata si devine o problema deschiderea. Trebuie date preventiv cu produse anti-inghet, astfel riscurile se reduc.
     
  20. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Când prinzi o zi cu 5°C sau parcare subterană, curăță chederele și apoi aplică soluție pentru hidratare și protecție.

    Dacă nu ai posibilitate de spălătorie închisă, caută una ce folosește apă caldă și apoi ștergi bine imediat.
     

Distribuie pagina asta