1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere elemente cromate - chedere - corp oglinda cromat - grile cromate

Discuție în 'Detailing' creată de S3aMaster, 27 Iun 2007.

  1. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    METAL POLISH -si inca ceva incercati cu otet din vin alb nediluat;)
     
  2. Spector 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A4 ALLROAD 3.0 TDI QUATTRO
    Ai reusit tu cu asa ceva ?
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2012
  3. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Spector otetul din vin ALB este foarte bun(incearca pe bateriile de apa de la baie sau bucatarie si ai sa vezi rezultatele) foloseste o cirpa moale pune putin si sterge pina aproape se usuca.informatia am gasito pe forum audi canada si chiar merge.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2012
  4. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Am cumparat si eu diverse paste de curatat dar nu au avut mare efect: exista o usoara imbunatatire, dar nimic spectaculos, au ramas petele "laptoase" de la solutia prea concentrata de la spalatorie.

    Pana la urma din ce sunt aceste ornamente? Citeam pe alt forum international ca nu ar fi aluminiu ci nichel, daca are vreo relevanta pentru ce solutii trebuie aplicate.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2012
  5. WBT

    WBT 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008 2.0Tdi 143CP ALB
    Partea de sus sunt absolut sigur ca este aluminiu si dupa aspectul si culoarea asemanatoare cred ca si ornamentele de jos sunt tot aluminiu. pasta cu care am curatat este Sonax si functioneaza perfect deoarece am testat pe passatul lui taicamiu model nou care dupa doare 2 luni are ornamentele patate. se curata perfect si ma refer la pete care nu se iau nici daca freci cu mana sau cu carpa uda. raman perfecte ca noi dar nu stiu daca nu cumva se fac la loc la urmatoarea spalare.
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Corect pasta de la Sonax este foarte utila pentru suprafetele cromate cat si cele din inox. E testata de mine si chiar e de nota 10 +
     
  7. coco06_70 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2007
    Masina:
    Audi A4 2003, 1.9 TDI, 131 cp
    Curatare ornamente inox

    Stie cineva cu ce se poate REDA luciul ornamentelor de inox la un audi a4 2003 ?
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Sau la cel din 2000 :) si la mine s-au facut urite de la spuma activa. Cred ca o sa ajung la inlocuire :(
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2012
  9. shobo01 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 2002, 1.6 MPI benzina 102cp
    Din 1996 parca, incoace AUDI a renuntat la materiale toxice pentru mediul inconjurator precum Pb, Chrom, Mercur, etc si le-au inlocuit (pe cit posibil) cu alte materiale mai putin toxice. Chestile cromate pe care le vezi sunt de fapt dintr-un aliaj de aluminiu care e acoperit cu un strat protector. Chestia e ca stratul asta reactioneaza cind speli masina cu spumele foarte puternic alcaline, pe baza de hidroxid de sodiu, si multe chestii tensioactive (care nu prea sunt specificate pe eticheta cu continutul produsului). Drept urmare, ti se albesc, iar cind stratul se va strapunge va fi foarte naspa. Nu are rost sa incecri sa le polishezi ca mai rau faci (subtiezi stratul), sau sa le acoperi cu cine stie ce chestii. Eu am incetat a mai spala masina cu spuma activa si te sfatuiesc sa nu mai speli nici tu. Mai bine iei un sampon romanesc fara chestii ciudate dar NU spuma activa.

    P.S. Daca cumva ajunge spuma activa (un puternic coroziv) pe la ceva contacte ... nu cred ca vrei sa stii ce va face pe acolo.

    Bafta multa si tine-ne la contact cu ce ai rezolvat.
     
  10. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    mersi mult..am renuntat la spume si alte chestii imi spal sg masina,exceptie fac cazurile de urgenta..iar de rezolvat le voi inlocui nu am alta solutie
     
  11. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    o fi buna pasta respectiva si pt. barele de pe plafon la Avant? cele pe care se prinde portbagajul. au ramas pe ele ceva pete albicioase, tot de la spalatorie.
     
  12. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Contrar celor spuse mai sus ... pasta SONAX nu a avit NICI UN rezultat pe ornamentele de aluminiu. Poti sa freci pana face gaura si explicatia este logica ...
     
  13. bta007

    bta007 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    RO
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI Quattro
    Bine bine, nu o speli cu spuma activa asa ca ....asa nu-i bun, asa nu-i bun.....in concluzie cum ai face tot rau iesi:)...am ramas in ceata in continuare. In afara de inlocuire care ramine solutia finala ca ele sa arate ca noi ???
     
  14. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Inlocuirea este dupa parerea mea singura solutie care o avem pt ca acele ornamente sa arate ok.
     
  15. bta007

    bta007 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    RO
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI Quattro
    Faza e ca asa am luat masina, cu ornamentele gata matuite :) si ma intreb acu: daca pun altele noi, se fac la fel ??? Pina acu o luna am avut passat din 2002 , cu pachet crom si acelasi tratament de cosmetizare aplicam la ea si nu am avut nici un fel de pb la ea....oare o fi alt material ???
     
  16. bta007

    bta007 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2008
    Locație:
    RO
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI Quattro
    am cumparat pasta SONAX dar nici un efect. Doar un pic de luciu atit, dar petele ramin, e buna doar cind sint noi ca sa le mentii, dar deja dupa ce au fost "patate" ... sanatate ...
     
  17. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Baieti incerc sa va dau o solutie cam intaziata ce-i drept,dar e de succes.Eu am luat o solutie pentru curatat crom,e un tub la fel cum sunt cele pentru eliminat zgarieturi,nu stiu daca exista la Sonax(produs ok).Am sa revin in weekend cu detalii,numele produsului si eventual unde se gaseste.Am incercat la mine pe masina si se curata bine.Sper sa va pot ajuta,la mine s-a rezolvat problema.Revin sambata :icon_thumright:
     
  18. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Te asteptam noi cei cu cromul avariat si ti-am multumi nespus
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2012
  19. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Readuc in discutie acest topic pt ca urmeaza sa-mi vina masina noua si chiar nu vreau sa patesc cu elementele cromate ce am patit la actuala (matuire total inestetica) :(
    Pana la urma stie cineva reteta pt protejarea acestor elemente ???????
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu stiu daca ajuta,pentru ca eu de la primele pete nu am mai spalat masina la spalatorie ce foloseste spuma activa,dar atunci cand ceruiesc masina dau si acele ornamente cu ceara.Protectie sigur ofera,pentru ca am vazut ce efect are pe vopsea,dar nu stiu daca impotriva acelei spume.Ce am observat la alte masini cu acele ornamente facute praf,este ca cele superioare nu sunt afectate deloc,pe cand cele inferioare sunt mate.Oare difera materialul?Ceara folosita de mine este de la MA-FRA si sunt foarte multumit de ea si o folosesc atat la masina cat si la jante,iar mizeria nu se mai lipeste asa rau de tabla,jantele se curata mult mai usor.
     

Distribuie pagina asta