1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere elemente cromate - chedere - corp oglinda cromat - grile cromate

Discuție în 'Detailing' creată de S3aMaster, 27 Iun 2007.

  1. danutz007 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2008
    Locație:
    CLUJ
    Masina:
    Audi A4 2004 1,9TDI quattro
    mda si eu am aceeasi problema cu ornamentele si intr-adevar doar partea de jos s-a matuit (da rau de tot), iar cea de deasupra geamului e ca noua.
    Sincer nu prea imi pun sperante in solutiile de genu sprayuri si alte chestii.
    Cred ca singura posibilita e inlocuirea elementelor. Intrebarea ar fi daca stie cineva cam cat ar costa operatiunea?....
     
  2. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Am cumparat la recomandarea unui amic un polish auto ( http://www.okazii.ro/catalog/35604259/METAL-POLISH-PENTRU-CROM-NICHEL.html ), iese impecabil ! Si la mine 90% erau cu depuneri masive , am sa atasez niste poze cum e inainte si dupa :) Am luat ceva tuburi sa-mi ajunga pt ca prefer sa le curat decat sa le schimb , ca pret de nou erau 130ron bucata cele drepte ,iar cele de la geamul mic 350ron bucata !
     
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Readuc in dsicutie acest subiect.
    Cum protejam elementele cromate ?
    Idei noi ?
    :)
     
  4. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    De protejat sa nu se mai matuiasca nu cred ca se poate, spuma activa din spalatorii este de vina in cea mai mare parte, dar putem sa le redam luciul din cand in cand folosind diverse polish-uri pentru suprafete cromate(pana acum asa am facut). Eu am un tub de un an si inca ma mai tine, tot uit sa vad cum se numeste, l-am achizitionat din Turcia dar sigur se gaseste si in Romania. Dupa o ora de frecat revine la normal aproape toata partea cromata din jurul geamurilor laterale, mai putin triunghiul din jurul geamului mic din spate. [​IMG]

    De curand am descoperit ceva la wurth, nu l-am folosit inca dar ma tenteaza sa il incerc la primavara(acum nu cred ca e momentul):cold:
    Sper sa nu se considere reclama, iar daca este va rog stergeti.

    Spray de curatat
     
  5. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    1Z Einszett Metal Polish Chrompflege este o solutie buna pentru a indeparta oxidarea sau matuirea de pe crom, aluminu, inox, alama, cupru, argint, sau chiar fier.

    Solutia nu numai ca curata dar si lasa un strat de protectie in urma, strat ce previne oxidarea timpurie, sau chiar matuirea elementelor( fie jante, fie accesorii cromate)

    Se poate folosi pe jante din aluminiu polishat, jante cromate, accesorii cromate, tobe de esapament(am testat personal si rezultatul este spectaculos cu foarte putin efort)

    Acest produs se aplica folosind un buretel din spuma sau cu o laveta de microfibra ori bumbac. Produsul se maseaza pe suprafata cu padul sau laveta pana ce contaminarea(oxidarea, negreala, matuirea sau chiar petele de apa) dispar. Personal am indepartat cu succes petele de apa de pe bateriile de inox din baie.

    Bafta la frecat :)
     
  6. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Nu stiu daca elementele despre care vorbim se comporta la fel ca si tobele de esapament de ex.
    De fapt nu cred ca stie cineva exact ce este cu aceste ornamente ...
    Sunt cromate, nichelate, sunt de inox .... etc
    Cred ca singura solutie este sa incerc eu personal pe Allroad-ul din 2007 unde aceste elemente arata infect.
     
  7. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Depinde foarte mult daca sunt vopsite sau efectiv metal cromat.

    Daca sunt doar vopsite, putem sa incercam cu un Einszett Plastic deep cleaner, sau eventual un polish mai soft, dar neaparat ceva pe baza de abrazive nu cu substante de umplere
     
  8. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Elementele cromate sunt de fapt plastic nichelat.
    Are cumva cineva vreun element din asta mai vechi si patat ?
    As vrea sa fac ceva "experimente" :)
     
  9. ovytt

    ovytt 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2007
    Locație:
    Rm. Valcea / Bucuresti
    Masina:
    Audi RS5
    Eu as avea nevoie de ceva sa indepartez petele de pe capacul de la rezervor care este din aluminiu. A ramas patat in urma spalarii de la spuma activa
     
  10. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Eu de obicei folosesc einszett chrompflege sau meguiars metallic polish.

    Avand in vedere insa raportul pret calitate merg de obicei pe chrompflege.

    rezultatele sunt excelente am reusit sa restaurez jante din aluminiu polishat, deci practic capacul tau de la rezervor ar trebui sa iasa la lumina in maximum 15 minute.


    Iti sugerez sa folosesti un buretel mai dur ca sa iti usureze munca.

    De cumparat cauta pe google si o sa il gasesti la un pret bun in RO

    Bafta
     
  11. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Citesc pe forumul corespondent german (motor-talk.de) ca elementele de la geam ar fi de fapt aluminiu anodizat.

    Vestea buna:
    S-au incercat tot felul de solutii, pana la urma una din ele pare sa dea rezultate - Este vorba de produse Autosol:
    Autosol ® anodized aluminum polish 75 ml 001920 3.71 €
    Autosol ® M1 cleaning polish for chrome-plated plastic 75 ml 001910 3.75 €

    Subtotal 6,27 €
    Shipping & handling € 3.73
    Tax € 1.45
    Total € 11.45

    Comandate pe autosol.de sau reinigermarkt.de
    https://www.autosol.de/cgibin/dc-sh...ch=ALL&start=1&dif=5&c=m1&Suche.x=0&Suche.y=0

    Vedeti in pozele atasate cum arata ornamentele inainte si dupa tratare.

    Vestea proasta:
    Nu la toti care au incercat produsele au avut si efect...
    Detalii pe http://translate.google.ro/translat...alk.de/forum/audi-a6-4f-b309.html&sl=de&tl=en
     
  12. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Din experienta iti spun ca majoritatea ornamentelor de audi nu raspund la tratamentul cu produse de tipul autosol,

    Cel mai bun raspuns l-am avut cu un burete de compounding impreuna cu polish mai agresiv, folosind o masina Makita de tip rotativa.

    Unele ornamente raspund bine la tratament ( foarte rare cei drept), dar majoritatea nu pot fi curatate semnificativ.

    Multumesc
     
  13. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Eu cred ca faceti o confuzie :)
    Nu ai cum sa cureti acele elemente pt ca pata nu este un adaos ce poate fi inlaturat.
    Este o degradare a suprafetei :)
    Parerea mea ...
     
  14. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Da, insa daca este din aluminiu, acel ornament, teoretic putem indeparta incet incet straturi pana ce pata dispare, insa..........cel putin in cazul meu pe un a6.....nu am reusit.

    Pacat.......:(
     
  15. nookie 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Cluj - Bistrita
    Masina:
    A6 2.5TDI AYM
    la mithbusters au curatat elementele de inox/crom cu Coca Cola, si au facut o treaba destul de buna

    si eu trebuie sa imi curat bara de inox de la portbagaj, sa vad cu se comporta, o sa va tin la curent
     
  16. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Chiar sunt curios daca se ridica la nivelul unei substante profi cum este Einszett ChromPflege

    Abia astept sa vad poze before and after.

    P.S: Vad ca substanta profi o folosesc si colegii de pe audiworld http://forums.audiworld.com/showthread.php?t=2237371
     
  17. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    M-as mira.
    Am mai auzit povesti ref la cat de polivalenta este Cola :))
    La un moment dat cineva, tot pe forum daca nu ma insel, ridica in slavi otetul ... s-a dovedit insa a fi un fiasco.
     
  18. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Daca mai esti interesat de experimente tocmai am inlocuit aceste ornamente, le donez bucuros poate gasim o solutie viabila in afara de otet si cola bineinteles.
     
  19. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Colin ... te oferi ?
     
  20. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Dap, Logic :).

    Gasim ceva pe la mine prin studio sa experimentam si sa vedem daca le putem scoate fata.

    Colegul vad ca e prin Buc, daca are drum prin Zona Vitan Barzesti le accept cu placere si promit sa postez rezultatele si eventual sa ajut si pe altii daca imi iese
     

Distribuie pagina asta