1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere elemente cromate - chedere - corp oglinda cromat - grile cromate

Discuție în 'Detailing' creată de S3aMaster, 27 Iun 2007.

  1. Horațiu Julean

    Horațiu Julean 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A5 2.0 TDI Sportback , 2014, 150 CP, CJCD
    Salutare.
    Apropo de link-ul de mai sus cu vopsire elemente cromate direct pe mașină...
    Prin comparație ce e mai ușor din punctul de vedere al celor care au mai făcut-o? Să faci ca în prezentarea de mai sus sau să le demontezi și să le vopsești separat?
    Ce intervenții presupune demontarea de pe caroserie? Din punctul meu de vedere, păstrând proporțiile relative la timpii de lucru ... pregătire 95%/ vopsire 5%.
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Depinde de modelul de masina si de tipul ornamentului.
    Punctual am vopsit 100% din ornamente la A4B6 demontand totul in cel mai mic detaliu:
    -contur grile : La B6 grilele se dau jos fara demontarea barilor.Conturul este prins in cleme si pregatirea a constat in : slefuire, primer, vopsea+ lac.
    -ornamente contur geam : cele de pe usi sunt prinse in nit-uri de plastic reutilizabile si se demonteaza usor doar dupa ce dai rama de geam jos.Triunghiul din spate de la geamul mic este prins in cleme, iar partea de deasupra usilor este prinsa in nit-uri metalice ce se gauresc cu bormasina si apoi se inlocuiesc cu unele similare.
    -cercurile de pe spate sunt lipite cu banda si se “taie” cu guta de pescuit.
    Ca si complexitate a lucrarii: daca faci doar elementele astea nu merita munca!Eu am vopsit masina integral si nu m-am impiedicat de 2-3h in plus de munca la demontare/montare.
    Dupa 1 an de la vopsire, doar conturul grilei fata avea mici zone umflate.

    Concluzia mea dupa ce am testat colantare si vopsire : diferenta vizuala exista, insa nu este suficient de mare incat sa compenseze munca.Alege un colant de calitate si un montator priceput si vei avea un aspect aproape perfect.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    gutza25 apreciază asta.

Distribuie pagina asta