1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere Jante si Anvelope -Dressing Anvelope / Curatare jante si Ceara solida pentru jante

Discuție în 'Detailing' creată de glumaretzuu, 26 Sep 2008.

  1. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Ceva soluție de îndepărtat negreala produsă de plăcuțele de frână?
    Am încercat cu soluție din comerț W5 de la Lidl dar nimic, pare 'sudată' negreala aia.
    Am mai auzit de detartrant, Nufăr, Sano Forte, etc.! Să mă risc?
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sunt produsele speciale pentru jante, dar eu prefer sa folosesc Svitol sau WD-40 ( am stoc nelimitat, gratis :)). Aceste doua poduse elimina aproape orice depunere si nu ataca vopseaua sau lacul.
     
  3. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    WD-40 am, o să încerc, deși am înțeles că e cam petardă produsul. :)
    Mersi.
     
  4. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Cauta orice solutie care face spumă și se menține. Apoi perie moale și laveta microfibra.
    Încearcă sa nu fie foarte cald sau janta încinsă.
    Eu am luat ceva de la Dr. Marcus si a tinut cam 2 spalari; am pulverizat in exces. Dar e aceeasi poșircă clasica cu multa sodă.

    PS: spor la frecat!
     
    borsy apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Serios ?! :) Chiar citesc așa ceva ?
    @borsy - Parcă mă simt ca ăla de îți scrie ție să pună ulei din Kaufland , K-classic :)

    Best calitate / preț - Sonax Full Effect ! :icon_thumright: sau Gyeon Q2M Iron
     
    smurff și borsy apreciază asta.
  6. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    Amesteca bicarbonat de sodiu, otet, apa si detergent de vase lichid intr un recipient cu pulverizator.
    Stropesti jantele, dai cu o perie apoi clatesti cu apa.
    :salute:
     
    borsy apreciază asta.
  7. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Soluția W5 a fost specială de curățat jante, dar nu a avut nici cel mai mic efect, ca și când aș fi dat cu apă!
    Spuma activă de la spălătorie iarăși 0 efect. Probabil negreala aia s-a adunat în timp.
    Cosmin, nu fi așa dur. :)
    O să revin cu rezolvarea.
    Mersi.
     
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Rezolvat cu bicarbonat de sodiu, detergent de vase, un burete de bucătărie, soluție specială de curățat jante și 4h de frecat negreală! E ok în proporție de 80%, ar mai fi trebuit încă vreo 2h să fie impecabile dar pur și simplu nu am mai avut răbdare. :)
     
    paul14 apreciază asta.
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu iti recomand tot Sonax!Se poate dilua 20-30% cu apa daca jantele sunt intretinute periodic, iar la spalare solutia este agitata cu o perie de roti.
    Odata curatate si decontaminate jantele se pot da cu 1-2 straturi de sealant special de jante sau nu.Eu am dat cu Finish Kare 1000p si la o spalare saptamanala nu am nevoie de solutie dedicata rotilor ci doar snow foam si perie.

    Solutii minune cu bicarbonat sau detartrant.....parca scriem in sectiunea Detailig[emoji850]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    borsy și Cata_ADC apreciază asta.
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salut,

    Băieți soluția de la Sonax Full Effect o folosiți și pt. interiorul jantelor ?adica am șanse sa curat mizeria de pe interior cu ea?


    Mersi
     
  11. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Aia nu-i mizerie pt Sonax. Merge si cu altceva mai light , cu Sonax numa te joci la ce mizerie ai acolo.
     
  12. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Ceva mai light cum ar fii ceva din comerț ..gen W5?
    Ma interesează mai mult sa curat partea de sus din poza..nu acolo unde scrie codul, aia știu ca se duce usor :)
     
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Aia nicidecum nu e o mizerie light, se elimina destul de greu, îți spune cineva care a curățat zeci de jante . Ai nevoie de o serie de perii light și hard iar la soluții pe lângă Sonax Full Effect , mai baga și Mafra Supermafrasol , Koch chemie Orange power și Nextzett Acrysol abia după ce bagi toate astea din artilerie te poți mândri cu niște jante curate . Sonax full effect e mai mult pentru mentenanța , pentru praful de la plăcuțe , dar pentru o murdărie persistenta ai nevoie de mult mai mult .
    La perii recomand cele de la Mothers sau Vikan .

    Spor ! :hi:
     
    Stelian99 și bobalex18 apreciază asta.
  14. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Eu nu vreau sa intru in contradictoriu , dar ce am avut eu pe jantele de iarna si ce are colegul e super light si eu le-am curatat cu solutie de la W5. Ca nu e ce vor profesionistii e cu totul altceva. Evident am agitat solutia cu o perie moale. Iar solutia o aplici pe uscat ca e W5 / SFE / sau alte solutii.
     
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Uite ceva de genul, scoase cu 3 tipuri de solutii @K3nT

    IMG_2984.JPG IMG_2993.JPG
     
    Cata_ADC și K3nT apreciază asta.
  16. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Mersi băieți, am rezolvat oarecum cu Sonax full effect, amândoi ați avut dreptate.
    Exact cum a spus colegul @TalosCosmin “ca nu este chiar ce vor profesioniștii”... dar nici eu nu caut sa o fac la nivel profi.
    Într-adevăr ce nu am reușit sa scot cu Sonax au fost punctele de bitum(unele s-au curățat) și benzile rămase de la plumbi in rest au iesit aproximativ ca in poza postata de colegul @Cosmin ZKG .
    Știind ca urmează sa le reconditionez in scurt timp nu am vrut sa investesc prea mulți bani..sunt mulțumit de rezultat mai ales ca nu am acordat mai mult de 10min/janta...și nici nu am fost pregătit cu nu știu ce perii..am folosit pe interior banala perie de sarma iar pt. exterior o perie mai moale(8 RON din Auchan)..
    Am consumat 1 recipient (mostra) întreg pt. toate 4.
    Am uitat sa fac poze după...și le-am montat deja pe masina.
     
  17. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Daca nu vroiai profii , si vroiai sa o faci acasa , iti puteam recomanda o solutie pentru casa si o rezolvai mult mai ieftin. :) Da mi-e rusine sa zic..:drag:
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Triumf ? :))
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu ma gasesc foarte bine cu acesta... tot din bucatarie vine.:)
    20180730_113007.jpg
     
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Am vrut doar sa nu îmi rup mâinile / spatele pt o obsesie a mea care durează doar 2/3 luni pana le reconditionez :) nu puteam sa le montez așa...
    Iar cum Sonax a costat doar 35 RON...a meritat din plin banii.
     
    Stelian99 apreciază asta.

Distribuie pagina asta