1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere Jante si Anvelope -Dressing Anvelope / Curatare jante si Ceara solida pentru jante

Discuție în 'Detailing' creată de glumaretzuu, 26 Sep 2008.

  1. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    audi66 apreciază asta.
  2. Muale 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat 2.0tdi
    as folosi triumf / nufar doar in cazuri extreme si nu (cum e titlul topicului) pt intretinere.
    poate doar pt o curatare initiala si apoi solutii mai blande.
    Triumf poate sa pateze jantele de aliaj, nu aplicati pe suprafata fierbinte si nu lasati sa se usuce.
    clatiti din abundenta la final.

    cei care aplicati ceara, folositi ceva cu rezistenta la temperatura; desi...orice ceara solida are temperatura de topire mai mica decat ajunge o janta vara care coboara Transfagarasanul de exemplu.
    pt protectie, mergeti spre un sealant (aplicat mai des) sau protectie ceramica.

    protejate, praful de placute se va curata mai usor dar doar cu intretinere regulata. Nu va asteptati sa mergeti 2 ani si apoi janta sa ramana curata de la o ploaie.
     
    Stelian99 apreciază asta.
  3. razvan07 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    a4 2.7 tdi 2009
    Salut colegii.

    Recent mi-am achizitionat un A5, de culoare white glacier. Am atasat o poza, a mea e cea din dreapta[​IMG]

    Ce carpa si solutie imi recomandati pentru indepartarea mizeriei de la frane ce se depune pe jante ? Poate ceva care sa aiba rol protector ca data viitoare cand o spal sa se indeparteze mai usor de exemplu. Cel mai mult circul cu ea doar in oras, dar cum plec de la spalatorie se depune praful pe jante in 5 min.

    Va multumesc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Muale 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat 2.0tdi
    Salut,
    Ca sa nu se depuna praf asa repede, pune discuri/placute mai dure.
    Dar mai bine praf decat frane galagioase sau care nu prind bine, nu?
    Foloseste un detergend special de jante de genul Sonax Full Effect sau orice iron remover (Iron X , Korrosol) pe care il pulverizezi cu 3 minute inainte de a spala masina.
    Solutia reactioneaza cu particulele feroase (isi schimba culoarea) si ajuta la indepartarea lor de multe ori fara frecare.
    Ulterior poti alege o protectie (ceara, sealant sau ceramica - depinde de preferinte si buget) pentru jante care ajuta la curatarea mai rapida, ulterioara.
     
    razvan07 apreciază asta.
  5. razvan07 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    a4 2.7 tdi 2009
    Salut @Muale ,

    Multumesc mult pentru raspunsul tau, de mare ajutor! Ai vreo experienta personala sau stii din experienta altcuiva, un produs de jante care se pulverizeaza inainte de / dupa spalare care chiar e eficient si nu distruge lacul de pe jante? Imi poti spune si un produs de protectie pentru jante ce chiar ajuta si nu afecteaza jantele?

    Intreb ca nu as vrea sa imi bat joc de jante.
     
  6. Muale 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat 2.0tdi
    Daca eviti produsele acide/caustice (cum scriam mai sus de Triumf), nu afectezi jantele.
    Sonax Full Effect este disponibil usor la noi ( chiar si in benzinarie l-am vazut/cumparat ultima data) si este safe pe jante si chiar si tabla . Doar mirosul este neplacut...
    Protectie...cati bani dai si cat timp?
    Poti aplica o ceara naturala sau sintetica / Finnish Kare 1000p, Soft99 Wheel Dust Blocker / sau protectii ceramice / Nanolex, Carpro /.
    Dar daca speli masina regulat , mizeria se va curata usor de pe fata. Pe butucul interior este mai greu de spalat si acolo, protectia va ajuta sa cureti mai usor.
     
  7. razvan07 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    a4 2.7 tdi 2009
    Am inteles. Mersi mult. Sanatate.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Adaug si eu un mic feedback al produselor pe care le folosesc pentru protectia anvelope:

    Koch nano plast magic care

    Produsul este super usor de aplicat si chiar rezista la multe spalari (tot cu produse Koch ). Are efect hidrofob foarte bun. Chiar si pe anvelope, rezista super ok intre spalari iar aspectul este foarte placut.
    Nota 10

    Finish Kate 108 top kote

    Usor de aplicat, efectul sau fiind foarte fain, similar cu cel al lui Koch nano plast dar nu rezista chiar atat de bine intre spalari ... am impresia ca se duce prea usor.
    Nota 9

    Sonax Xtreme Tyre Gloss

    Nu o sa insist foarte mult aspura lui pentru ca nu sunt fanul aspectului lucios al anvelopei dar trebuie precizat faptul ca dupa prima spalare luciul excesiv dispare si ramane un fenomen foarte interesant ... anvelopa ramane curata curata curata curata. Masina poate sa fie facuta terci de mizerie dar anvelopele raman curate si cu aspect de negru intens.
    Din punctul meu de vedere merita nota 8 pentru faptul ca anvelopele raman curate, doar ca la prima aplicare ... este prea lucios pentru gusturile mele.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  9. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Hai ca nu s-a mai discutat de mult pe aici, iar jantele noastre se tot murdaresc :D
    S-a tot discutat de diverse solutii pentru curatat si intretinere jante, dar intrebarea mea este ce perie folositi la jante. Am nevoie de o perie ingusta, am jantele din poza si cea pe care o am acum e prea groasa. Pe de alta parte, nu vreau ceva dur sa zgarie lacul, dar si ceva destul de lung ca sa pot ajunge pe partea cealalata, latimea e de 8.5...
    In alta ordine de idei, o sa revin cu pareri despre Valet Pro Maximum Shine Tyre Gel, are reviewuri bune iar eu caut de ceva vreme o solutie de innegrit anvelopele care sa tina mai mult de o spalare.
     
  10. Muale 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat 2.0tdi
    eu pe fata jantei folosesc o perie cu fire despicate, curata bine si nu zgarie.
    In oala rotii iti trebuie o perie cilindrica, spre deosebire de mine tu ai acces mai usor acolo.
    periile folosite impreuna cu un sampon ceva lubrifiant.
    Ar ajuta sa le cureti bine (demontate) si sa aplici o protectie rezistenta, se vor curata mai usor.

    Pentru dressing anvelope ai variante. Eu sunt multumit de Mafra Fast&Black si Carpro Perl. Urmeaza sa iau Meguyar's Endrurance Tyre gel.
    Ca sa tina mult, curata bine anvelopa cu un detergent si o perie dura pana spuma ramane alba.
     
    bx3m apreciază asta.
  11. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Pe fata accesul pe interior e de plans, chiar si pe 19 jantele, etrierul e foarte mare, si impreuna cu tabla aia de jur imprejur e de vis ... urat. Pe spate intr-adevar, am acces facil.
    Cu toate astea, spitele alea sunt apropiate si trebuie neaparat sa imi iau o perie moale-medie. Nu mai pun la socoteala si interiorul jantei, acolo unde vin spitele, e un colt dificil de atins. Am cautat niste variante in unghi, vad ce aleg.
    Da, vreau neaparat sa le dau jos si sa le pun o protectie, doar ca aici nu prea stiu ce sa aleg. De incins, mai ales acum de cand s-a incalzit putin te bufneste caldura de cand cobori din masina, slabe sanse sa existe vreo ceara care sa tina. Poate un sealant special de jante sa tina cat de cat, ma mai uitam si la un spray de la Armor All, am vazut si niste reviewuri destul de bune. Oricum, deocamdata nu pot sa fac nimic, weekendul asta se anunta ploaie, weekendul viitor sunt plecat. Dar macar tin din scurt mizeria aia si spal jantele cat pot de bine cand prind 20 de minute libere. Mi-e mila de ele, la cat praf lasa placutele alea. :3sadwalk:
     
  12. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare dragilor,
    Hai, incepe sezonul :) Eu m-am mobilizat mai greu. Pentru jante, inca oscilez intre Gyeon Wheelbrush large si speckLESS Ironshine. Ma mai uitam si la EZ Detail Daytona Speed Master 45 cm, dar mi se pare destul de scumpa. Pentru protectie jante am incercat vara trecuta sprayul ala de la Armor All, am fost destul de multumit de el, iar pentru jante am luat Valet Pro Tyre Gel - super tare, tine fara aplicari ulterioare 4-5 spalari. Daca dai la prima aplicare 2 straturi, apoi la 2 spalari cate un strat ai anvelopele ca noi.
    Voi ?
     

Distribuie pagina asta