1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante - Anvelope - Distantiere pentru roti - modele de Jante pentru A6 C7 - ce alegem ?

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de ThePuiu, 24 Mar 2015.

  1. RaydenA6

    RaydenA6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 190CP C7 2017
    Bun!

    Merci frumos de raspuns. Da, este adevarat sunt la inceput si masina nu este domeniul meu, eu fiind cel care sta mai mereu in spatele unui laptop. Incerc cu ajutorul acestui forum si cautand pe internet sa cunosc cat mai multe lucruri pentru a proteja masina atat de mult cat pot.

    Am citit acum ca doar pe 7.5Jx17 ET37 merg puse lanturi... deci totul se reduce la jantele mele de iarna care banuiesc ca sunt 8Jx17 ET39 si deci ma las pagubas!

    Mai revin cand mai descopar o minunatie!
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La Audi exista :

    AO - Audi Original
    AOE - Audi Original Extended
    RO1 - Audi Quattro
     
  3. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Ehehe, și eu când spuneam asta eram "arătat cu degetul". :)
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu cred ca de mine. :)
     
    borsy apreciază asta.
  5. ABC90

    ABC90 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2019
    Locație:
    Baile Herculane
    Masina:
    Audi A6 4G Avant S-line 2016, 2.0 TDI 190 CP
    Are cineva pe masina 20" x 10 J cu ET 35 ?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    ABC90 pentru ca sa nu iti fie sterse direct mesajele si fara explicatii de acum incolo daca nu modifici profilul asta se va intampla. Adica te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

    Revenind la faptul cum calculezi ET-ul citesti integral topicul dedicat din aria asta si toate link-urile din acel topic. In plus citesti integral toate topicurile din aria asta si o sa inveti imediat ce inseamna ET si cum se calculeaza.
     
  7. l0rd0fwar 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2018
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    Audi a4 b8, 3,0 tdi
    Am eu 20" x 9 J x ET 35
     
  8. stefan01 4th Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C7,1.8 TFSI - 2016
    Salut,

    Pt un facelift 2016 as vrea sa pun si un set de iarna pe 17".
    Din C.O.C vad 225/55/R17 97Y (8Jx17,ET39) si 225/55/R17 97H M+S (7.5Jx17,ET37).

    La Porsche un set complet cu Jante in 5 brate Helica + Pirelli Sotto Zero II e cam 7600ron.

    In concluzie ,daca dimensiunile sunt corecte ,ce parere aveti de astea ? Nu imi dau seama insa daca sunt Michelin sau Pirelli Sotto Zero II (ce in titlu pare sa difere de ce e in continutul anuntului)
    Se potrivesc sau e cazul de inele de centrare ,etc? Ati mai luat de la ei?

    https://www.olx.ro/oferta/roti-iarn...n-225-55-r17-IDd2E10.html#ac0403f3a6;promoted

    Mersi,
     
    Ultima editare: 6 Dec 2019
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este coleg cu noi pe forum si iti spun eu ca este foarte serios. Are jante noi (in cele mai multe cazuri) la un pret imbatabil. Te lamureste el pentru toate neclaritatile care le ai. Oricum tot ce ai intrebat privind caracteristici si daca iti trebuie inele de centrare este scris pe forum. Nu inteleg de ce nu cititi inainte sa intrebati.
     
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Revin cu un review după aprx. 9 luni de folosire și vreo 17.000 km. Dpdv al siguranței, indiferent de condițiile climatice, nu am avut ce să le reproșez, singurul minus fiind dpdv al zgomotului, un pic cam gălăgioase, mai ales la rece.

    Uzură în 17k km;

    10.000 km autostradă făcut rocada cu cele de pe spate și încă 7.000 km regim 70% urban;

    Cele montate inițial pe față mai au 5 mm iar cele de montate inițiat pe spate mai au 6 mm, decent zic eu pentru o anvelopă UHP.
     
  11. SlayeRC 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 3.0 224CP S-Line
    Dispun de un set de jante 8.5J 18" 5x112 ET29 AO, ele fiind de pe un A5 Sportback 2015.
    Am ceva sanse sa le instalez pe un A6 C7 (facelift) Motor 2,0l TFSI, 185 kW cu cauciucuri 245/45/R18 ?
     
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
  13. Stefan Ichim 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0 BiTdi 2015
    Salut,
    Pe scurt: A pus cineva roti de A6 C7 Allroad (adica dimensiunea 255/45R19, de ex., irelevanta janta) pe A6 normal? Incap sau ating pe undeva?
    Pe lung: Sa nu intram in polemici ca nu sunt in talon, ca ar arata gresit vitezometrul, etc. Stiu. Ma intereseaza fizic: Masinile in principiu sunt aceleasi ca dimensiuni. Cursa suspensiei / garda la sol nu ar trebui sa conteze (si pe un Allroad se poate duce roata in sus in aripa la o denivelare). Diferenta e de ~13mm (de la 255/40R19 la 255/45R19). In general, un 10-15mm lasa fabricantul rezerva, deci la limita probabil ca incap 255/45R19 pe A6 C7, dar atunci ar insemna ca sunt deja la limita in Allroad din fabrica, fara niciun pic de rezerva, si ma indoiesc.
    Cel mai probabil e ca (1 din 2):
    1. Allroad si A6 normal sunt identice la piesele din jurul rotii (suspensii, pasajul rotii), si practic permit aceeasi dimensiune fizic maxima, si atunci de fapt mai e rezerva mare in jurul rotilor standard de 255/40R19 (gen 20mm+) sau
    2. Allroad are ceva diferit la piesele care inconjoara rotile, si are fizic mai mult loc, si o roata care incape fizic pe Allroad (aproape de limita), atinge pe undeva pe un A6 normal.
    A incercat cineva si poate sa confirme intr-un fel sau altul?

    Teoretic o roata poate sa atinga sau pe la protectiile rotii, sau ceva articulatie de suspensie. M-am utiat pe ETKA, la protectiile de la roata si la suspensie, si:
    - Desenele la Allroad si A6 avant normal arata identic, atat la protectii cat si la suspensie
    - Codurile de piesa pentru protectii sunt identice la puntea spate (sau cel putin acelasi cod apare la ambele masini), si difera la protectia mare rotunda la fata. Deci cel putin pe spate teoretic e la fel de mult loc. Iar pe fata diferenta de cod nu stiu daca inseamna ca e mai mult loc la Allroad sau nu.
    - La suspensii, daca e sa atinga undeva o roata prea mare e partea de sus a fuzetei (unde se prind bratele superioare) - asa se vede si in desen. Codul de la fuzeta e acelasi pe fata (deci ce nu atinge pe Allroad nu atinge nici pe A6 normal), si difera pe spate (unde nu mai e sigur).

    Nu am inca masina sa ma uit, macar sa bag niste degete in jurul sa imi dau seama cam cat spatiu in plus mai e, de-asta intreb.
    Unul din motivele pentru care sunt curios este cat din garda la sol marita de la Allroad este strict din roti mai mari (acei 13-15mm in plus).
     
    Ultima editare: 19 Ian 2020
  14. Chch

    Chch 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C7 3.0 TDI Quattro CDUC 2011
    Salut,
    In momentul de fata am pe masina jante 8.5 J x 19" cu ET 45 si doresc sa pun 9J x 20" cu ET 37, gaura de prindere 66.6 mm. Sunt in regula, afecteaza cu ceva ? Multumesc
     
  15. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Da sunt in regula și nu afecteaza cu nimic. Doar trebuie sa fie si omologate ca si tipodimensiuni pentru masina ta.
     
  16. MihaiM071976 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6, 1.8 TFSI (CYGA), 190 CP, 2017, S-Tronic VIN: WAUZZZ4G9JN035257
    Salut. Am gasit un Audi A6 C7, care ma intereseaza sa-l cumpar, si are jantele acestea, 8.5 J x19’ anvelope 255x40xR19. Imi plac cum arata, dar nu stiu cat de confortabile sunt, la drumurile din Romania. Ma gandesc daca unele pe 17 sau 18 nu ar fi mai bune, in acest caz aceste jante sunt bune (originale pe a6):
    8Jx17 ET 39, anvelope 225/55/R17
    8Jx18 ET 39, anvelope 225/50/R18 sau 245/45/R18
    Multumesc
     
    Ultima editare: 9 Feb 2020
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu cumpara masina si pe urma vezi ce jante iti montezi. Tu nici nu ai masina si intrebi niste lucruri ipotetice. Fiecare are o parere diferita despre jante si suspensie.
     
    BogdanDE apreciază asta.
  18. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    @Cristi are dreptate.
    Cumpara masina, fa-i proba, pe urma scrii pe forum parerea ta.
    Poate jantele sunt bune pentru drumurile de Romania. Sau daca nu sunt, ce vei face ?
    Nu vei cumpara masina, din cauza jantelor ?

    Ia-le cu jante de 20 si da-le la schimba pe 2 seturi de jante pe 18, celui interesat (vor fi multi in Romania).
     
  19. MihaiM071976 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6, 1.8 TFSI (CYGA), 190 CP, 2017, S-Tronic VIN: WAUZZZ4G9JN035257
    Buna. La masina am platit avansul la Audi in Germania si sper sa o iau la sfarsitul lunii. Ma interesa confortul la cele pe 19” in Romania, sa stiu daca mai bine caut acolo unele de 17 sau 18. Am vazut multi pe forum cu C7 ca merg cu jante pe 17 iarna / vara, cel mult 18 pe vara (pentru o masina de familie, cu copii, condus normal in limitele legale).
    Pe masina actuala am talon de 55 pe R16 fata de 40 pe R19 acum.
     
  20. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu am avut pe 19" dar trecerea de la setup-ul de 17", la cel pe 18", nu a avut nici un impact negativ asupra confortului. De iarnă am pe 16" dar nu îmi plac, zici că merg cu barca, bine că nu merg mulți km pe timp de iarnă.
     

Distribuie pagina asta