1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante - Anvelope - Distantiere pentru roti - modele de Jante pentru A6 C7 - ce alegem ?

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de ThePuiu, 24 Mar 2015.

  1. t.mariian

    t.mariian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 2.0 2009
    Salutare,
    Dețin un A6 4g cu suspensie pneumatica, momentan am setul de jante original 8,5x19 et45. Îmi plac cele de la rotor 9jx19 et33 și as vrea sa le schimb. Întrebarea mea este dacă îmi vor atinge sau se potrivesc? Mulțumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu nu poti sa ifi faci singur calculul adica sa masori cata distanta ramasa mai ai acum pana in etrier pentru a compara cu ce vrei sa cumperi adica sa calculezi singur cata distanta iti mai ramane ? Este chiar asa de greu sa faci asta ? Iti spun eu ca ai o diferenta de 12 mm intre ET 45 si ET 33.
    De aici, vezi tu mai departe daca se potrivesc la masina ta sau nu. Adica iti masori singur distanta dintre cea mai apropiata spita, de la janta actuala, pana la etrier. Pentru ca etrierul este cea mai apropiata componenta care iti pune probleme si dupa, vine amortizorul, vin bratele, etc. ..
     
  3. Mariuspolizei 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI 177 HP 2012, CGLC Multitronic
    Salutare,
    Are cineva jantele astea pe A6 C7 ? Stiu ca sunt de A5, dar as vrea sa vad cum vin pe A6 C7 inainte sa le cumpar. Momentan am jante pe 16" care arata urat. Jantele din poza ies prea mult in afara avand in vedere ca au ET 29 ?
     
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    :lmfao: pune o poza cu jantele pe 16 pe A6 C7.
    Vin bine și jantele postate de tine.
     
    Mariuspolizei apreciază asta.
  5. Mariuspolizei 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI 177 HP 2012, CGLC Multitronic
    @TalosCosmin ai o poza ?

    Asa arata acum. Balonul e prea mare fata de janta.
     
  6. Andu333

    Andu333 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7.5 2017 3.0 TDI -CRTD- 272 CP
    Si eu tot de A5 am, cu ET 28 si ies exact cat trebuie. Pana la ET 25 poti sta linistit.
     
    Mariuspolizei apreciază asta.
  7. acemailone 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.0 Diesel 2014
    Exact acum un an am achizitionat un A6 Avant 2014 (2.0 TDI 130kW) cu 2 seturi de roti (jante+cauciucuri), vara si iarna.
    Cauciucurile de vara erau destul de uzate, dar nu le-am verificat sa vad daca uzura a depasit limita admisa. Am mai facut cu ele inca 15000 km pana am pus rotile de iarna.
    Acum am vrut sa pun iarasi rotile de vara. Am mers la un service sa fac schimbul, dar mi-au spus ca nu e indicat sa circul cu asa uzura (1.5 ... 2.5 mm). Au Dot 4317, se pare ca si-au trait traiul.
    Cand am cumparat masina nu prea stiam cum e cu dimensiunile jantelor si cauciucurilor. Acum m-am documentat un pic si am tras unele concluzii.
    In Cartea de identitate a masinii am trecute dimensiunile 225/55R17 97Y.
    Nu am inteles de ce Y, masina nu merge cu mai mult de 220km/h (declarat de producator).
    Rotile de vara sunt pe dimensiunea asta.
    In schimb, rotile de iarna sunt 225/55R16. Cand le-am pus pe masina, senzorul de monitorizare pneuri a luat-o razna. A trebuit sa-l resetez de vreo doua ori, nu stiam ce se intampla. Acum stiu.
    Chestia mai aiurea e ca se pare ca circul ilegal cu rotile astea de iarna, nefiind pe dimensiunile din CI. Probabil o sa vand jantele astea si o sa iau altele pe 17.

    Acum vreau sa cumpar niste cauciucuri de vara si nu pot sa ma decid ce sa iau.

    Anvelopa Vara 225/55R17 101Y NOKIAN Powerproof-XL - 530 RON
    Continental PremiumContact 6 225/55 R17 101Y XL - 660 RON
    Anvelopa Vara 225/55R17 97Y KUMHO Ps71 Xl - 450 RON
    Anvelopa Vara 225/55R17 101Y BARUM Bravuris 5hm-XL - 420 RON
    Anvelope vara 225/55 R17 DEBICA Presto uhp - 390 RON

    Sugestii?
    Multumesc!

    Later edit:
    Conform https://www.automobile-catalog.com/tire/2014/1588505/audi_a6_avant_2_0_tdi.html se pare ca dimensiunea standard pentru masina asta e 225/60R16 V.
    Si totusi in CI e 225/55R17.
     
  8. rbestea

    rbestea 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Avant, 2002, 1.9 TDI, AVF, 131 PS, 6+1; A6 Avant, 2014, 2.0 TDI, 177 PS, 6+1
    Salutare. Cand am cumparat Audiul A6 Avant din 2014, 2.0 TDI 177 cai, cutie manuala 6+1, tractiune fata, am primit 2 seturi de roti (jante+cauciucuri): 19 inch vara si 17 inch iarna.
    Rotile de iarna sunt cele standard si la cauciucuri si la jante: 225/55/17 cu 7.5j si et 37 si evident nu au probleme.
    In schimb cele de vara au talon diferit fata de ce se pune de obicei pe A6: sunt 255/45/19 (talon 45 in loc de 40 cum apare in catalogul cu dimensiuni compatibile) dar si 9.0j si et 33 la janta...
    Din cate am gasit eu pe internet, cred ca sunt de pe un A8...
    Cresc putin consumul dar ofera si franare mai buna. Nu ating pe niciunde caroseria sau contra-aripa si ofera si mai multa precizie in directie si stabilitate, fara sa modifice semnificativ confortul. Per total imi plac.
    In schimb, daca brachez total, dupa 50-70 de cm de mers bracat, masina se "opinteste" putin si scoate un cloncanit metalic asemanator unui diferential blocat cu care incerci sa iei curba.
    Am banuiala ca nu este de neglijat comportamentul si incerc sa nu brachez total cand este posibil, insa vreau sa rezolv problema inainte sa apara cine stie ce probleme.
    Oare doar dimeniunea talonului este de vina sau si diferenta de j si et?
    Adica scap de problema daca pe jantele acestea pun cauciucuri cu dimensiunea corecta, 255/40/19, sau chiar mai subtiri 235 sau 245 dupa cum vad in catalog:
    https://www.automobile-catalog.com/tire/2014/1588505/audi_a6_avant_2_0_tdi.html
    sau trebuie schimbata si janta?
    Multumesc anticipat!
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai scris aiurea si inutil un roman. Te raportezi la C.O.C. iar daca NU ai C.O.C. te raportezi ca si tipodimensiuni pentru jante si anvelope conform cum scrie aici = conform pozei atasate:

    https://www.wheel-size.com/size/audi/a6/2014/#trim-c7-2011-2018-20tdi--174

    Ce este scris cu litere ingrosate (bold) sunt jantele cu anvelopele pe care le-a avut masina ta din fabrica. Restul le poti monta pe masina ta in conditiile in care le ai trecute si in Cartea de Identitate a Vehiculului (C.I.V.) pentru ca la un eventual control in trafic din partea R.A.R. ei verifica (daca vor pentru ca au acces in baza de date) omologarea de tip pentru jante si anvelope la tipul si modelul tau de Audi si trebuie sa le ai trecute obligatoriu in C.I.V.

    In concluzie NU mai scrieti mesaje fara sa va ajutati singuri si fara sa cititi ce am scris (multi dintre noi) pe forum pentru ca nu se admit mesaje ce se repeta.
    Nu este nevoie de nicio replica ci doar sa aplici ce ti-am mentionat eu. O seara buna.

    Untitled.png
     
  10. razvan2dor

    razvan2dor 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2020
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4
    Salutare,
    ET-ul acesta se potriveste la A6 C7 an 2014 ?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    TU la masina ai C.O.C. ? Daca DA este greu sa te uiti ce scrie in C.O.C ? Ai voie sa montezi doar ce scrie in C.O.C.

    Le poti monta doar cu distantiere de 3-5 mm minim pentru a le aduce la dimensiunile unui ET conform cu ce a iesit din fabrica si daca ai si anvelope conforme cu ET-ul pe care il vrei si latimea jantei (impropriu spus adica J-ul) este ok. Sigur NU iti poate raspunde nimeni pentru ca difera rotile in functie de multe aspecte, dotari, motor, greutate autovehicul, caroserie, suspensie, etc., etc.
    Fiecare masina in functie de dotari, motor, greutate autovehicul, caroserie, suspensie si asa mai departe are roti specifice (jante si anvelope).
    Niciun model de Audi NU este identic la roti chiar daca tu crezi asta pentru ca difera jantele si anvelopele in functie de ce ti-am spus anterior.
    Pui niste intrebari care au deja raspuns pe forum in zeci de topicuri. Acest topic l-ai citit integral si nu ai aflat raspunsul ?

    De ce NU inveti singur sa iti calculezi ET-ul si J-ul potrivit pentru tine conform cu ce vrei sa montezi ? Exista sute de calculatoare pe internetul asta infinit pentru a afla singur si fara ajutor ce te intereseaza.

    Este greu sa citesti exact un mesaj mai sus (adica ce am scris eu) si sa introduci acolo datele masinii pe care o ai si sa vezi ce ai voie si ce nu ai voie sa montezi ?

    Citeste toate topicurile despre jante si anvelope existente aici in aria asta pentru ca sa inveti (chiar daca nu au legatura cu modelul tau de Audi)

    Inca ceva: pentru ca sa nu iti fie sterse mesajele direct si fara explicatii te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  12. razvan2dor

    razvan2dor 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2020
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4
    Ok.Multumesc!
     
  13. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Falken Azenis FK510 made in Japan: chiar dacă au fost înlocuite cu fk520, tot pun o opinie personală. Groaznice în primele 10k km, sanie pur și simplu pe ploaie, de acvaplanare nu are rost să vorbim. Pe ploaie nu am putut merge cu mai mult de 80 km/h pe autostradă, te aruncă în parapet. După 10-15k km, cu totul alte anvelope, sigure, se lipesc de asfalt. Comparație cu Kumho Ecsta ps71, cam la același nivel ambele. Mult mai bune Kumho în prima parte a uzurii și oarecum o exploatare mai liniară, dar cu un plus pentru Falken la km parcurși, duc cu vreo 30% în plus.
    Toate bune.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am Kumho-urile mentionate de tine de vreo 15.000km si sunt foarte multumit de ele.
     

Distribuie pagina asta