1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope Audi A4 B8 - ce alegem - ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de VorteXz, 31 Mar 2009.

  1. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    Pe masina ai 7.5J latimea jantelor. Ideal e sa pui tot 225/55 pe aceste jante.
    Mai mult de atat, constructorul nu a trecut in lista de anvelope pe care le "agreeaza" pt A4 8K si 205/55/R16... de unde rezulta ca nici la RAR nu este mentionata aceasta anvelopa pt masina ta. Sa presupunem prin absurd ca vei avea un accident pt care tu nu esti vinovat.. si se constata ca asupra masinii tale au fost facute modificari neagreate de RAR ...urmarea cred ca ti-o poti imagina si singur!!

    Pe de alta parte, de ce ai nevoie de o anvelopa mai ingusta pt iarna? O anvelopa mai ingusta de obicei este mai buna pt "innotat" prin zapada si sta mai prost la capitolul stabilitate, aderenta la franarea de urgenta, etc.
    Intrebare: De cate ori ai nevoie cu adevarat sa "tai" nametii iarna? Probabil ca cel mult de 3-4 ori intr-un sezon. In rest, in 99% din cazuri, tot o anvelopa mai lata este mai potrivita.
    Asa ca mitul cu anvelope mai inguste iarna nu prea tine decat daca locuiesti pe varful dealului... parerea mea!!
     
    Ultima editare: 25 Oct 2011
  2. tilu

    tilu Bronze Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A3 8V 2.0 TDI DSG
    Dimensiunea agreata de producator este 205/60/16, dar pe jante cu 7J. Pe 7,5 J cred ca 205 este cam ingusta.
    Si eu am avut aceeasi nedumerire, pana la urma am ales dimensiunea standard 225/55/16.
     
  3. Lennox

    Lennox 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI 143 CP, 2009
    Salutare, pentru sezonul de iarna ce jante si ce cauciucuri de iarna folositi/recomandati pentru Audi A4 B8 (2009). M-ar interesa atat dimensiunile cat si producatorii pe care ii agreati. Multumesc.
     
  4. xxl75 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2011
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    a4 b6
    OFF TOPIC

    Sa inteleg ca jantele de b8 nu se potrivesc pe b6 si b7?Intreb pt ca vroiam sa cumpar jante de b8 pe 17inch pt un b6:confused:
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact. Nu se potrivesc jantele. Se pot pune daca folosesti inele de centrare ca sa micsorezi diametrul unde intra pe roata/butuc.
     
  6. viorel ghe 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 b8 2008
    Va multumesc pentru sfaturi si opinii. Ideea de baza este ca eu deja am cauciucurile de iarna de 205/55/16 si sunt nou noute si ar fi pacat sa nu le pun pe masina ... insa ... sa vad cum vin pe jantele de aliaj ale masinii ca nu vreau sa dau de necaz.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Oct 2011
  7. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    De potrivit se potrivesc pe 7.5J, o sa arate bine, etc .. dar fiind jantele o idee mai late pt aceste anvelope, risti sa le atingi de bordura.
    In plus, va trebui sa tii cont de ceea ce ti-am spus mai sus.
    Incearca si o vizita la RAR (dureaza o ora - baietii se misca mai cu talent fata de acum cativa ani.. vad ca esti din Bucuresti) ..poate ti le trece in CI a masinii ca sa stai linistit.. dar nu prea cred!! Daca constructorul nu le-a pus in lista anvelopelor optionale pt aceasta masina atunci nici RAR-ul nu le are pt A4 8K.
     
  8. mircea0xm

    mircea0xm 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Mihăileşti
    Masina:
    Audi Q7 2018
    Adresez intrebarile mele aici deoarece este o platforma similara si jante similare.In primavara sunt hotarat sa schimb jantele masinii mele si cauciucurile in consecinta:)
    As dori ceva pe 18 deci:
    1. Sa aleg jante originale sau altceva de calitate? ( Oz Ultraleggera:) )
    2. Ce jante sunt mai usoare,mai potrivite? avand in vedere faptul ca nu as dori sa chinui motorul de 2 litri;)
    O seara placuta!
     
  9. mracer

    mracer 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2012
    Locație:
    Constanța / București
    Masina:
    A4 B8
    Pomenea cineava mai sus de cauciucuri 205 pe janta de 7,5 inch. Am pus eu unul de la o vulcanizare pt cateva sute de km (de urgenta) ca tocmai taiasem unul. Arata jalnic si l-am pus provizoriu pe spate. Cum te uitai la roata (din spate catre fata masinii), partea de jos arata ca un trapez cu baza mare la butuc si baza mica pe sol. Mi-era ca iese de pe janta sau se plimba stanga-dreapta pe ea.
    Nu incercati!
     
  10. mircea0xm

    mircea0xm 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Mihăileşti
    Masina:
    Audi Q7 2018
    Salut; Ce j si ce et ar trebui sa aiba jantele pe care le voi alege pentru vara: BBS CH pe 18 ?
    O seara placuta.
     
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mircea alege originale nu replici
    Pt A5 cele de 19 sunt potrivite insa trebuie alergat cu grija
    Daca alegi 18 atunci 8,5 J cu ET 35 pe anvelope de 245 cu 40.
    Iti recomand cu incredere BBS sunt in opinia mea cel mai frumos model
     
  12. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Cine imi poate spune mai multe despre jantele din pozele de mai jos ?
    Sunt OEM sau fake-uri ? Daca sunt OEM imi puteti da mai multe detalii ?

    LE: din cate se observa in a doua poza jantele sunt pe 17" ... dar pe 17 stiam doar 3 modele de jante originale ...
     
    Ultima editare: 12 Ian 2012
  13. tilu

    tilu Bronze Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A3 8V 2.0 TDI DSG
    Eu cred ca sunt originale, poate te ajutahttp://www.original-felgen.com/audi/a4/b8/
     
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    George modelul este cred acesta : Alufelge 5-Speichen-stern-Design
    Pe site-ul postat de tilu gasesti mai multe informatii despre jantele oem.
    Din poze nu iti poti da seama daca e fake sau oem, sunt replcici atat de bine realizate incat nu faci diferenta decat in timp prin exploatare
    Pt B8 cauti sau B7 ?
     
  15. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Daca va uitati putin jantele din poze sunt pe 17'' iar modelul OEM care echipeaza B8-ul este minim pe 18''.
    Cred totusi ca sunt niste fake-uri f bine facute.

    @Catalin : prioritar este acum B8-ul dar daca voi reusi sa mai "scap" de niste jante care stau degeaba prin garaj cred ca trec si la B7 pe 17''
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    In poze nu prea poti distinge marimea lor.
    Totusi poate iti faci curaj si mergi spre unele de 18...
    Pt A3 18 pare cam mult insa la a4 sunt perfecte. ;)
    Alege ceva oem si nu vei avea probleme
     
  17. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Eu din contra... nu sfatuiesc jante pe 18 pe a4. Jantele din poza respectiva seamana cu jantele mele de iarna care sunt tot pe 17, si da..sunt originale audi, insa capacelele la ale mele nu acopera decat gaura centrala. Astea par a fi noua generatie. Jantele pe 18 ingreuneaza directia (daca nu ai servotronic si este cea standard), iar daca ai suspensie s-line sau sport(ca la cea normala nu stiu cum e), iti vibreaza si cheia in contact ca sa folosesc aceeasi expresie ca pe un alt thread. Pe 17 totul e frumos, iar diferenta de "look" este minima...

    PS: dintr-un alt site american, jantele respective pe codul 8k0601025d8z8, sunt pe 18 inch....

    http://www.alloywheelsdirect.net/au...loon_avant_alloys/18_audi_5_spoke_wheel_2161#
     
    Ultima editare: 13 Ian 2012
  18. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Astazi am fost la reprezentanta si jantele respective vin doar pe 18.
    Cum cele din poze sunt pe 17 e clar ca sunt niste fake-uri reusite ;)

    @Catalin : in vara asta cred ca voi trece si eu la jante pe 17'' dar mai sus de atat sigur nu voi merge.
     
  19. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Eu am suspensia sport(garda e coborata cu 20 mm, la S line e cu 30 mm),jante 17' si Audi Drive Select si chiar cu setarea pe confort a suspensiei e mai rigida decat un A4 cu suspensie stock. Depinde acum si termenul de comparatie; lui Catalin de exemplu i s-a parut destul de confortabila suspensia la mine, fiind o comparatie intre A3 cu jante pe 18' si A4 cu jante pe 17',iar acest lucru e normal sa fie asa. Talonul la jantele pe 17' e ~ acelasi ca la un Golf V pe 16' ceea ce e ok.
     
  20. mircea0xm

    mircea0xm 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Mihăileşti
    Masina:
    Audi Q7 2018
    Stie cineva ceva despre jantele Team Dynamics?
    O seara buna.
     

Distribuie pagina asta