1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Just QUATTRO - A4 B6 1,9TDI AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de TTs, 11 Ian 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Ce ai pus in locul stergatorului si unde gasesc si eu asa ceva. Si la mine este neutilizat, in plus s-a slabit si arcul care il tine presat pe luneta si sta aiurea.
     
  2. danny_dny

    danny_dny 6th Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 TDi AVF 2004 + A4 b8.5 2.0 Tdi cglc -pcg 2013 s-line
    Felicitari pentru decizia de a monta bara stailizatoare! Si eu sunt foarte multumit de aceasta setare!
     
  3. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Vad ca o pregatesti intens pentru drumurile patriei!
    Spor in continuare sa ai!
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu am fost niciodata impotriva montarii unei bari antiruliu mai groase,care in final asta face,reduce ruliul :) ;am sustinut si sustin,in ciuda "balcanismelor" unora,ca o suspensie completa e din arcuri,telescoape si la final bara antiruliu ;) .fara telescoape sport,tot nu vei avea o suspensie sa-ti tina masina "teapana" ,iar in curbe se va inclina ca o barca :)

    Sa-ti raspund la intrebare cum se verifica,va trebui sa o faci fizic,sa nu ai joc in "pivotul" de care e prins bieleta de bara(vezi poza de mai jos unde am incercuit),adica trebuie sa fie "teapan".La mine era "balalau" baiatul mamei :)

    La jumatatea lui decembrie facusem "ITP-ul" si-i cerusem lu` ala sa verifice f bine toate articulatiile masinii pt ca tocmai schimbasem telescoapele care erau "varza" si ma gandeam sa nu fie si altele la fel de "varza".Nea` mecanicu` nu a gasit decat ca bucsele de cauciuc de la bieletele antiruliu fata erau uzate,dar fata a avea joc excesiv;pe alea de pe spate nu le-a mai "vazut" si imi e greu sa cred de atunci pana acum au ajuns in starea in care le-am gasit.
    Noroc ca am avut inspiratia sa le cumpar preventiv.

    Aaa,bara am schimbat-o pt ca era ruginita,altfel nu o schimbam :p

    [​IMG]


    E un dop de plastic (superior) cumparat de aici si supraevaluat :)

    http://www.ebay.co.uk/itm/Rear-Wipe...arts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43bbc7d6f3

    Merci,sa-ti fie de bine si tie :)

    Merci George,inlocuiesc doar ce e nevoie,nimic special :)

    Hai ca dau tot eu raspunsul :)

    http://www.store.ampire.de/Parking-...article&ProdNr=KCL801-NTSC&t=2901&c=138&p=138

    http://www.store.ampire.de/Parking-...icle&ProdNr=VSC-E-AU01&t=2901&c=13681&p=13681

    Eu voi merge pe prima varianta pe a avea o luminozitate uniforma a ledurilor pe nr de inmatriculare.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mai 2013
  5. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu am mai scris nimic pe aici,ca nu am mai avut ce :) ,dar revin cu...neplaceri.

    Cu ocazia asta am achizitionat bara de S4,sa vad cum am sa potrivesc grilele de s line si voi vopsi toata fata,bara,aripi si capota;partea proasta e ca va trebui sa astept pana pe 18august pt ca vopsitorul pleaca in vacanta.

    [​IMG]
     
  6. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Daca nu le potrivesti pe bara de S4, doar spune :) poate se ofera "cineva" sa le cumpere. Dar ce a patit?
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Asa am gasit-o intr-o parcare seara unde nu erau camere;nu am putut sa merg pe asigurare pt ca nu am declarat modificarile,asa ca degeaba am casco cum se numeste la noi, daca nu declari ce modificari ai(se vor pune piesele stock),caz in care iti creste pretul asigurarii.

    Eu oricum vroiam sa vopsesc tot botul si spatele,dar nu aveam in plan sa cumpar vreo bara :) ;asta e!
     
  8. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Sa cumperi alta bara in locul acesteia ? Nu se poate face .. ? Incalzita putin cu feon`ul, adusa cat de cat la " normal " , putina fibra prin interior, putina prin exterior + kit .. Vopsea , lac si .. aia e ..
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu mai iasa veac cu feonul, din cauza faptului ca sta asa sub semnalizarea farului stang. Partea din fata e floare la ureche insa, se va vedea in lateral.
    Sa nu te puna sfantu sa vinzi fusta barii.

    Nu am inteles treaba cu asigurarea. Este modificata fusta. Ori, tu ai nevoie de bara cu spalatoare care nu prezinta nici o modificare asadar, sa iti dea o bara stock - adica cea cu spalatoare...
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Ia alta bara, mai dai 100 -120 lire pe o fusta noua si gata. oricum grilele costa mai mult decat fusta.
    Pe http://shop.ahw-shop.de/e 250 euro kitul complet.
     
  11. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Imi pare rau pentru incident!
    Treaba cu casco care iti da piesele originale nu vad de ce nu te aranjeaza? De banii aia vorbesti cu service-ul si iti cumperi ce cod de piesa ai nevoie! Ce bara si se spoiler ai tu nevoie. Daca nu te incadrezi in bani mai pui... Oricum iesi si cu revopsire platita pe minim doua elemente...
    Sau asiguratorul iti pune piesele in brate si tu te descurci, caz in care e mai greu intr-adevar.

    Stai ca is cu capu....tu zici ca pozele la casco sunt cu spoilerul vechi si ei vor comenta la cel nou....

    Legat de potrivirea grilelor pe bara de S4, din pacate nu se potrivesc. Sunt diferite toate 3.
     
    Ultima editare: 24 Iul 2013
  12. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Sunt nevoit sa explic cum sta treaba cu asigurarea :) ;deci vine nenea reprezentatul de la asigurari cu o alta masina care mi-o va lasa pana o repara pe a mea,face constatare la stricaciuni si duce masina la servisul cu care lucreaza ei.Cand masina e gata,predau masina lasata si o i-au pe a mea.

    Aici se pot ivi niste...probleme :) ;constatatorul se poate prinde ca masina nu e...tocmai stock,asta daca are habar;sa zic ca nu are si masina pleaca in servise.Ce se intampla cand se va comanda spoilerul dupa vin-ul masinii si se va vedea ca nu se pupa deloc cu fusta :) ;si ca e si un intercooler frontal care nu trebuia sa fie acolo...

    Spoilerul de S4 a fost cumparat si lasat la vopsitor,dar pt ca nu am putut sa ne sincronizam cu timpul,masina va fi vopsita dupa 18august cand va veni acesta din vacanta,asa ca pana atunci,merg asa.

    Cat priveste grilele,stiu ca prinderile sunt diferite,dar romanul este inventiv,sper sa pot improviza ceva placut ochiului :)

    Razvan,nu am inteles pt ce mi-ai pus link-ul cu fusta si grilele,ale mele sunt intregi :)

    Ovi,vrei fusta?,o ai moca,sa vedem cum facem cu transportul...
     
  13. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Pai bine ca ai explicat cum sta treaba :)
    Ce sa iti fac daca stai intr-o tara civilizata!? La noi la tara e mult mai simplu.... Ai de alergat si de stat pe la usile tuturor cateva saptamani bune daca nu spre luna sau cu ghinion treci linistit si de aceasta perioada.... In acest timp trebuie sa dai in stanga si in dreapta cu bani... vorba cantecului: Baga bani, baga bani...:)

    Grilele din pacate au si alta forma dar astept cu interes new mod!

    Spor!
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am uitat ca si bara are modificari ca sa incapa fmic-ul.
    Iti dai seama ca o vreau. Dar asta numai cand esti sigur ca nu o mai pui la tine. Pai tu nu mai vii in tara?
    Daca te incurca, vezi care e cea mai ok varianta de curierat si o trimiti asa.
     
  15. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Cam asa arata masina azi;bineinteles ca spoilerul de S4 nu se potriveste de nici o culoare.....,asa ca ne intoarcem inapoi la S line :)

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu se potriveste din cauza FMIC-ului?
    Daca tot ii desfacuta asa, zi-mi codul de la vasul tau de lichid parbriz ca nu e vizibil in poza 2.
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu e vb de fmic,grilele de s line sunt prea mici,capacelele spalatoarelor de faruri si proiectoarele sunt diferite,asa ca ar fi trebuit sa cumpar toate astea.
    Iti spun maine ce cod are,ca nici eu nu vad.
     
  18. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Cornel, acum ca tot ai dat jos aripile, am si eu o rugaminte la tine. Cand le pui inapoi (daca o faci tu), uita-te sa vezi daca aripa are stantata pe undeva sigla audi (banuiesc ca ai aripile din fabrica si le pastrezi) si daca da, in ce loc. Mersi si spor la asamblat ;)
     
  19. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ovi: 8E9 955 451 AH

    Din pacate nu mai am aripile,au fost aruncate din cauza ruginii(e o problema majora in UK la VAG si nu numai datorita umiditatii excesive chiar si la masini de 6-7ani),eu am cumparat AM care vor fi tratate pt protectia la rugina.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mersi, eu ma lupt cu vasul ala pentru ca idiotii de la Audi au facut mai mult ca sigur o greseala de design si au 3 tipuri de vase, complet diferite, cand puteau face unul singur cu sau fara orificiu pentru pompa auxiliara.

    Gabi, m-am uitat eu azi pe una din aripile benzinarului, nu are cod niciunde. O sa ma uit si la diesel ca urmeaza sa il mai desfac.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta