1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare - Lumini numar spate la A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cristi11, 11 Ian 2008.

  1. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    poate sa ars siguranta,daca nici cel vechi nu se mai aprinde.daca nu ai un aparat de masura,incearca la tabloul de sigurante.salut
     
  2. luk

    luk 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TFSI quattro
    k

    am verificat cu testerul...nu imi ajunge curent la numar....nu stiu ce are....am luat toate sigurantele la verificat...nimik.....offfffffffffff.....poate gasiti solutia....
     
  3. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    mai sunt si altii interesati, hai , gasiti solutia
     
  4. aMadeMan

    aMadeMan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F TDi 2oo6
    Revin legat de problema becurilor cu leduri (in special ptr. cei care au C6, am inteles ca la modelul asta ar fi probleme).

    @Paulica03, ai facut vreo modificare (ai pus rezistenta sau a venit becul cu o rezistenta) ori vreo setare cu vagul ca becurile cu leduri sa fie recunoscute?
    Poate reusesti sa pui o poza cu becul respectiv sa ne luminam si noi (eventual un link de unde le`ai luat, in cazul in care nu se considera a fi reclama mascata).

    Am gasit o discutie legata pe acest subiect in care cineva a pus leduri la un A4 8B, becurile par a fi niste SMD`uri cu o rezistenta pe spate; sper sa nu ma insel. Linkul e mai jos:

    http://www.audizine.com/forum/showthread.php?t=281774

    Eu am verificat sigurantele din nou, am mai reglat lamelele din spate si unul dintre ele a avut o singura licarire dupa care, oricat am mai incercat nu a mai dat nici un semn de viata. Aceleasi becuri le`am pus si in plafoniera, acolo merg in principiu fara probleme, insa o data sau de 2 ori nu au vrut sa functioneze. Acum merg fara probleme.

    Daca mai sunt pareri sau sfaturi, nu ezitati ...
    Numai bine.
     
  5. luk

    luk 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TFSI quattro
    hy

    gata...nu era nimic ars...de vina erau cele 2 lamele care nu atingeau contactul masinii.....putina chinuiala cu lamelele si se aprind :)
     
  6. aMadeMan

    aMadeMan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F TDi 2oo6
    @luk, revin cu intrebarea - becurile au o rezistententa pe ele, sau ai pus o rezistenta separat?
    Poti pune o poza cu becurile fata/spate ?
    Am inteles ca pe modelul asta de A6 fara rezistente, ledurile nu vor functiona.
    Am incercat cu 5, 6 modele si nici unele nu vor sa merga cum trebuie, inclusiv SMD`uri.

    In momentul de fata (fara rezistente) imi functioneaza fara probleme doar cu un SMD , iar celalalt bec normal. Daca pun ambele SMD`uri imi clipesc de 2 ori dupa care nu mai functioneaza.

    Multam` frumos.
     
  7. luk

    luk 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TFSI quattro
    sal

    @ pt aMadeMan@ m-am referit ca nici cu becuri nu mergea....erau de vina cele 2 lamele...nu erau stram:sm4:be cat trebuie..m-am lasat de pus leduri...am montat la loc becurile...ca nu merg leduri...CALCULATORUL NU LE ACCEPTA...MAMA LUI.....am vazut la cineva cu a8, si-a pus la bucuresti cu siguranta de 50 lei...si acum merge unul la numar in loc de amandoua lampile pt numar...DAK REUSITI VOI...ASTEPT REZOLVAREA...ciao
     
  8. Ionn 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6, 2.0L , 2005
    Problema electrica becuri numar spate A6

    Salutare,
    postez pentru prima data aici si as avea nevoie de un sfat: unul din cele 2 becuri care lumineaza numarul nu se aprinde cu toate ca are filamentul bun.
    Stie cineva care e modul de comanda al celor 2 becuri de 5W ?
    Cum se merge mai departe cu diagnosticul ?

    A6, 2005, 2.0L 140CP

    Multam
     
  9. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Ai incercat sa le schimbi intre ele sa vezi daca intradevar este bun becul :):p....citeam pe forum zilele trecute ca a patit cineva la fel, becul cu toate ca avea filamentul intreg era defect;)....sau poate e problema de contact imperfect(ceva mizerie/praf pe acolo)...bafta
     
  10. Ionn 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6, 2.0L , 2005
    Se intampla urmatorul lucru: primul bec care este pus pe pozitie functioneaza indiferent daca este pozitionat in locul din stanga sau din dreapta al doilea nu mai vrea sa se aprinda cu toate ca este bun iar in bord apare mesaj de bec ars
     
  11. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    nu este nimic stricat. Doar ca dupa ce ai montat noile becuri trebuie sa scoti contactul de la masina si sa o inchizi si deschizi ca sa se reseteze memoria calculatorului. Asta cu becuri normale cu filament. Referitor la becurile cu leduri nu se recomanda pe masina asta .
     
  12. Ionn 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6, 2.0L , 2005
    Nu numai ca am resetat contactul (am scos si borna de la baterie).Apoi am tras alte fire de la becul care functioneaza, in paralel pe soclul becului de pe partea soferului care nu functioneaza (a trebuit sa demontez aproape toata usa de la portbagaj). Rezultatul : in prima fractiune de secunda s-au aprins amandoua dupa care cel de pe partea cu soferul nu a mai vrut sa lucreze. E la fel ca la inceput.
     
  13. kadettro 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, BKM, 3.0 TDI
    Salut

    Nu au nici o treaba becurile, eu am incercat sa pun becuri cu led si nu mi-au mai functionat dupa aia nici cele cu filament normal. Singura solutie a fost sa schimb soclurile cu totul si s-a rezolvat.
     
  14. sergiusibiu

    sergiusibiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2007
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4b5 2.8 quattro
    se pot pune si becuri cu led dar nu au rezistenta electrica si calculatorul nu o recunoaste. Se rezolva foarte simplu cu o rezistenta cam de 6 omi, pe care cade 2A iar consumul va fi de 25w si nu mai este avantajul cu consumul, doar ca nu se mai incalzeste asa becu in far. Becurile se mai pot defecta si fara sa fie ars filamentul, am gasit becuri la care era ars circuitul inainte de filament.
     
    Ultima editare: 5 Aug 2010
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu pot sa cred... asta am patit si eu azi incercand sa pun leduri. Bineinteles, acum abia vad topicul asta.
    La ce socluri te referi?
    Alta varianta nu exista ca sa le fac sa mearga cu becurile lui care au fost pana azi? Am si eroare pe Centr. Conv. de bec ars dar ciudat e ca nici nu ma lasa sa o sterg. :wtf:
     
  16. sergiusibiu

    sergiusibiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2007
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4b5 2.8 quattro
    nu poti sa stergi eroarea pentru ca e o eroare permanenta, adica nu iti face contact in soclu.Incearca sa refaci contactele (tablitele care apasa pe bornele becului)
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ca sa fiu mai exact. Am pus ledauri, am vazut ca nu merge, am banuit ca mi-a taiat curentul asa ca am pus un creion de tensiune si asa am fost sigur.
    Apoi am dat cu spray contact peste tot, am luat becurile lui (care functionau) si le-am pus in suporti si le-am strans la locul lor. Acum este consum dar curentul nu vrea sa vina decat in prima secunda pe contactele suportilor.
     
  18. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    ovidiu,problema asta am intalnit-o si eu dar in interior la luminile din fata de la picioare sofer si pasager dreapta.am vrut sa pun pe led de culoare rosie(o tampenie:keule:) si nu au vrut sa se aprinda deloc.am montat la loc becurile vechi care functionau anterior si surpriza nu au vrut sa se mai aprinda nici ele.nici cu deschis usa ,pus si luat contact etc nimic!si mi-a venit in gand sa scot plusul de pe baterie pentru cateva zeci de secunde si surpriza si-au revenit becurile.nu am mai incercat sa le pun pe cele cu leduri.m-am multumit ca si-au revenit macar astea normale.nu stiu daca e o solutie dar am o banuiala ca colegul de mai sus a schimbat soclurile degeaba.cred ca in momentul in care pui led iti da eroare de bec ars.nu stiu...
     
  19. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    da ,da eroare de bec ars pe led,deoarece consuma mai putin decat bec
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Hmm, nu a fost o optiune sa scot borna de la baterie ca mi-e ca cine stie ce trebuie setat. Masina are si MMI si nu stiu cum e la astea, e cu cod sau nu... ca nu am avut C6 si sincer nici nu imi doresc unul, patania de mai sus fiind doar unul din cateva motive.
    Inca nu inteleg de ce nu ma lasa sa sterg eroarea, static, cand pozitiile sunt pe off iar becurile normale care functioneaza/nu sunt arse sunt la locul lor in socluri.
     
    Ultima editare: 1 Sep 2010

Distribuie pagina asta