1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare - Lumini numar spate la A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cristi11, 11 Ian 2008.

  1. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Pentru că este mai elegant să mergi pe original la o masina ce costă atatia bani decât să cumperi un kitch care pe deasupra te bâzâie cu eroare de bec ars când ți-e lumea mai dragă. Și pe deasupra nu este nici exagerat de scumpă lampa OEM.
     
  2. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Eu le-am luat cu 100ron de pe fauve.ro, acum vad ca sunt 120.
     
  3. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Cred ca ai glumit in postul tau Cata. Pai lampa aia pe care ai cumparat o tu, e aceeasi lampa doar ca are bec cu LED uri in ea. Lampa pe care o am eu acum pe masina e cea originala, eu doar i am pus LED ul pe care l-ai tu in lampa ta. Daca ti se arde un bec in bord, schimbi tot bordul masinii ? Ce kitch ? Ce sa ma bazaie ? Ce eroare ? Si nu e vorba ca e exagerat de scumpa, dar daca aceeasi treaba o pot faci cu 5 Ron mai ieftina de ce nu ? Sa imi bat singur joc de banii mei ? Cand schimbi un far, da, il iei pe cel original ca e de o alta calitate dar aci e vorba de un bec. Daca mi se ardea becul original al masinii, schimbam doar becul, nu? Nu schimbam cu tot cu lampa ca ar fi fost funny ca sa nu zic altfel.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Mar 2013
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Paul de ce faci atat divagatie din motivele alegerii si optiunii care o doresc anumiti colegi sa o faca pentru masinile lor ?. Catalin a avut dreptate. Ai Audi si pui bec de 5 lei la masina. Bravo tie, este alegerea ta si noi o respecatam cu toate ca mie de exemplu nu mi se pare o alegere normala.
    Noi preferam OEM. Ai ceva impotriva, ai ceva impotriva alegerii care dorim sa o facem ?. Hai sa incheiem aici discutia in cotradictoriu. Multumesc.
     
  5. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Off..eu vorbeam la subiect! Nu aveam nimic cu alegerea lui, ci doar intrebam de ce as schimba ceva de pe masina fara rost. Asta era ideea pe care vad ca nu ai inteles o nici tu. Lampa pe care o are fiecare pe masina e OEM, de ce as schimba o? Lampa aia pe care a dat el 100RON are acelasi LED pe care l gasesti pe toate drumurile..de ce sa schimb o lampa OEM cu alta OEM? Sa inteleg ca de fiecare data cand se arde un LED de la numar, el il schimba cu tot cu lampa? Mie cand mi se arde un bec in far, schimb doar becul nu si farul..asa fac eu, nu stiu cum fac altii.
    Asta nu inteleg eu! Ideea forumului e sa iti ofere sfaturi si variante cat mai bune!
     
  6. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Am vrut sa imi inlocuiesc becurile oem cu leduri. M-am chinuit o groaza sa desfac plasticele, am facut praf suruburile. In final am facut rost de suruburi bune am pus ledurile si le-am inchis. Problema e ca garnitura nu a etansat bine si plasticul a ruginit pe interior. Acum cand deschid masina din telecomanda licare becul din dreapta de 2 ori si apoi nimic. Nu se mai aprind si imi bord imi da eroare de bec. Sa nu se mai aprinda din cauza ca s-a pus rugina pe urechiusele unde sunt prinse?. O sa le desfac(sper sa reusesc) sa curat acolo si sa dau cu mastic ca sa le etansez. Acum, intre urechiusi si bec pot sa dau cu ceva care sa conduca curentul si sa impiedice rugina?

    PS: Am vazut pe un site blocurile alea cu totul cu leduri foarte puternice, dar pretul era undeva la aprox 100e
     
  7. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Acum da, in situatia ta e recomandat sa schimbi cu tot cu lampa sa nu risti altceva! Becul oem..si Audi cumpara becurile pt.numar cum le cumparam si noi cand le schimbam, doar ca e la alt nivel, eu am pus problema babeste..asta pt.cei cu care discutam mai sus!
     
  8. iuliano_smen2006

    iuliano_smen2006 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2005
  9. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Sa vedem ce parere au colegii de forum, daca sunt destul de OEM sau nu, daca sunt demne de un Audi! :)
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Mar 2013
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Paul tu nu ai inteles nimic, cred. Lampa pentru iluminat numarul cu LED OEM nu este aceeasi lampa in care se monteza un bec sau in care se poate inlocui becul. Acea lampa este etansa din fabrica si are 2 leduri cu lupa atasata si care lumineaza cu totul altfel decat lampile la care le pui/schimbi becul cu altul de tip LED. Acum ai inteles ?
    Lasa limbajul la ''misto'' pe forum, ca de exemplu scris mai sus, ca sa nu incep sa-ti sterg mesajele si tu pe urma sa te superi. Bafta
     
  11. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Am inteles, am inteles! :D
    Nu vorbesc la misto, era sub forma de gluma, tocmai de asta am pus ":)" la urma, sa se inteleaga ca nu s serios! :)
    Nu ma supar eu atat de repede incat sa mi iau jucariile si sa plec.
    Si daca mi spun parerea, o spun sub forma de sfat..fiecare are dreptul sa aleaga ce si cum face. Peace!
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Mar 2013
  12. AudiA4B6

    AudiA4B6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a4, 1.6,2002
    70 lei pe comanda de la un magazin piese auto ambele lampi cu tot cu suruburi
     
  13. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Deja e altceva..as avea si eu nevoie de 2suruburi. Cele pe care le am pe masina pot sa le numesc nituri in momentul de fata! :D
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    VdTAFAN, daca nu te asiguri ca orice pui acolo e etans respectiv suruburile sunt stranse bine, vei pati de 100 ori aceeasi treaba.
    Personal am pus si eu leduri in genul celor din link-ul de mai sus, insa a trebuit sa le maresc gaura unde se ingroapa capul surubului pentru ca am observat ca nu era strans pana la capat. Nu imi intra apa, nu se aburesc si fac o lumina foarte mare asadar eu sunt multumit. Costul meu a fost 150 ron.

    P.S. Numai un idiot de inginer de la Audi a putut sa schimbe un sistem de prindere si de conectare foarte bine gandit (A4 B5) cu unul mai prost din 3 puncte de vedere, asa cum este si cel de A4 B6/B7 respectiv A6 C6. Solutia e sa le desfaci din cand in cand si sa le lubrifiezi ca sa nu se oxideze.
     
    Ultima editare: 25 Mar 2013
  15. ciuvete 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi 1998
  16. giurgeaflorin

    giurgeaflorin 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2012
    Locație:
    tecuci/italia
    Masina:
    fiat doblo 1.6 m jet 2011
    Sunt de acord cu tine ovidiu in privinta inginerului,f. mare idiot,eu a trebuit sa mutilez o lampa pt ai schimba becul,noroc ca nu imi da eroare pt luminile de la numar.
    Pauloo,eu am folosit doua surubele tip autofiletante pt dibluri,chiar si pt lemn sau rigips,au filetul rar si taios si se infileteaza bine chiar daca gaura e mai mica,isi fac singure filet,doar ca daca sunt mai lungi trebuie sa le tai. Eu asa am facut si nu am avut probleme.
     
    Sorin Ivan apreciază asta.
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    ciuvete exact acelea costa in jur de 150 lei setul si nu mai ai nevoie sa le desfaci ani de zile pentru ca nu se strica si nu are ce apa sa intre acolo pentru ca sunt etanse.
     
  18. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    haideti sa va dau si eu un pont care va va scoate din beleaua cu suruburile intr-adevar f prost gandite. Solutia e mai simpla decat s-ar astepta multi, pur si simplu inlocuiti surubul cu cap in cruce cu unul cu cap torx de aceleasi dimensiuni. Astfel nu veti fi nevioti sa taiati, nituiti sau largiti gauri. Controlul de forta si precizie asupra strangerii unui surub cu cap torx in comparatie cu unul in cruce sau philips, cum doriti sa il nimiti, difera colosal. Se castiga de departe la capitolul calitate, etanseitate, fiabilitate, s.a.m.d. Sustin si eu lampile OEM cu LED, sunt convins ca difera calitativ de restul lumii astfel ca de curand mi-am montat si eu pe masina. Atasez si o foto de pe masina proprie cu rezumatul a tot ceea ce am vorbit pana acum.
     
  19. ciuvete 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi 1998
    Intradevar de mare efect. Mi-am comandat si eu maine le astept.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Mar 2013
  20. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    De unde le-ai comandat? Multumesc!
     

Distribuie pagina asta