Va salut ! Am cercetat pe acest post inainete de a posta aici insa nu am gasit nimic. Problema este urmatoarea: se simte miros de gaze in habitaclu atunci cand pornesc incalzirea si motorul este rece. Cu cat se incalzeste motorul, cu atat scade mirosul (sau ma obisnuiesc eu cu el). Temperatura e fixata la 22*. Ma poate ajuta cineva cu o idee ce/unde sa cercetez ? Deasemeni, daca ma nimeresc in spatele unei masini "fumatoare" nu scap fara sa-i simt gazele. Chiar nu se pot filtra mai bine pe acest model ? Va multumesc.
Salut, Cred ca varianta cu gazele provenite de la masinile din fata ar fi sa iti pui un filtru cu carbon, dar ma rog , oarecum am si eu aceiasi dilema cu fumul din masina si cum ziceai in special la pornire. Am fost la mecanic , au incercat sa vada pe unde ar fi ceva scapari de gaze, am banuit prima data ca ar fi garnitura de la recirculare a gazelor la EGR, dar din pacate am schimbat-o si nu ea era problema. Am fost la cei care se ocupa cu esapamente si care mi-au si montat racordul flexibil de la evacuare, am crezut ca nu e montat bine si totusi, nu este de acolo. Incerc sa cred ca ar fi poate ceva filtru de carter, deoarece sant ceva scurgeri usoare de ulei pe ceva tubulatura in partea din fata a motorului, e chiar o conducta care e conectata la capacul superior al motorului, nu stiu cum arata acel filtru, dar eu presupun ca s-ar face o presiune de gaze la pornire si fiind rece conductele din plastic sau cauciuc se contracta si in acest caz pot fi evacuate. Tin sa mentionez ca simt acest miros de gaze si in timpul mersului din cand in cand, si numai pe aer cald, e un miros de inchis si un gaz statut. Daca stiti cumva careva ceva despre acestea, va rog sa ma ajutati si pe mine, in fiecare an cand vine iarna am aceeasi problema, doar ca acum parca e mult mai intens mirosul. Multumesc anticipat.