1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare Exterior - schimbare - demontare Bara fata/spate - Grila fata - praguri - la A6 C6 (4F)

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de ovypsg1000, 6 Mar 2008.

  1. dan_msk 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2015
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A6,2,7 tdi,2010
    salut!
    Poate sa ma ajute si pe mine cineva spunandu-mi unde pot gasi bara spate RS pentru un audi A6 C6 facelift 2009?
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu se potriveste, o cauti degeaba.
     
  3. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Nu mai deschid alt topic, asa ca intreb aici.
    Am ridicat putin mocheta din portbagaj si m-am uitat dedesubt. Ce se vede in fata e roata e roata de rezerva, iar ce se vede cu albastru inchis, e panoul spate, care e sub portbagaj. Poate cineva sa-mi spuna daca umflatura aia asa e din fabrica? Cineva cu ETKA sau care are acces la o poza cu acel panou spate, sa-l vad si eu complet, cum arata. M-am bagat putin si pe dedesubt, si are mici locuri unde e "infundat".. tind sa cred ca acolo asa e el de felul lui.
    Multumesc.
     
  4. blling

    blling 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2014
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A6 4f
    Vă salut, știți cumva dacă grila centrala de pe bara de facelift normala se potrivește pe bara de S-line nonfacelift?
     
  5. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Grilele centrale potrivesc toate de la masina la alta, indiferent ca sunt A6 Sline, S6, RS6, A6 normal, facelift sau nu.
    Cele de Allroad nu sunt compatibile cu restul in schimb.
     
  6. blling

    blling 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2014
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A6 4f
    Mulțumesc frumos pentru informație.
     
  7. Gabriel Alexandroaie

    Gabriel Alexandroaie 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 2800 fsi 2008
    Salutare! Ma poate ajuta cineva va rog cu un cod pentru capacelul de tractare de la spoiler fata de S6 4f sau cu o serie sasiu audi S6.nu gasesc sa comand acel capacel. Multumesc!
     
  8. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Presupun ca iti trebuie pentru bara de S6 2008, atunci ai nevoie de 4F0807441B .
     
  9. Gabriel Alexandroaie

    Gabriel Alexandroaie 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 2800 fsi 2008
  10. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Va rog sa-mi dati un "tutorial" cu demontare a barii din spate. In orice varinta, numai s-o inteleg.
    Pe youtube nu am gasit ceva explicit.
    Maine trebuie sa dau bara jos, pe la service-uri nu m-am putut lipi, pentru ca ori sunt foarte ocupati, ori efectiv nu vor sa piarda timpul cu astfel de operatie. :banghead:
    Multumesc. :anbet:
     
  11. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Deci, sunt cate 3 suruburi in pasajele rotilor (ca la bara fata), cate doua care se dau jos pe la stopuri (prin portbagaj) si doua pe partea unde se inchide capacul portbagajului (tot prin interior).
    Bara este prinsa pe lateral, cu aleasi fel de "clipsuri", ca la bara din fata.
    Ce e pe sub masina de desfacut, inca nu stiu, dar nu cred ca e complicat.
    Mi-a scapat ceva ?
    Ceva concret nu am vazut pe net, este un filmulet, dar e facut aiurea, accent punandu-se pe montarea unui carlig de remorcare.
     
  12. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    G@briel uite un pdf care sa te ajute.
    La pasajul rotilor sunt 3 cum ai spus, practic sunt 2 randuri de cate 3, tu le desfaci pe cele din exterior.
    Sub masina, la diffuser ai 3 suruburi.
    In spate la stopuri ai cate 2 pe care trebuie sa le desfaci (nu trebuie sa desfaci stopurile ca sa dai bara jos).
    In partea centrala ai 2. Ca sa ajungi la ele trebuie sa slabesti 2 suruburi hexagonale din compartimentul rotii de rezerva ca apoi sa poti trage in sus de plasticul acela negru din zona centrala a portbagajului. Apoi trebuie sa desfaci cele 2 agatatoare din spate pentru bagaje si mai apoi trebuie sa declipsezi tapiteria atat pe stanga cat si pe dreapta, nu mult, cat sa ai acces cu cheia la suruburile centrale.
     
  13. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Merci Andrei…
    Chiar miercuri, de dimineata am fost la demontat. Cum toti de acolo aveau altceva de facut si-mi spuneau ca pe la pranz o sa se apuce, imitial in joaca, apoi din ce in ce mai serios, am inceput sa desfac suruburi.
    Intr-adevar, am stat un pic la analizat cum ajung la suruburile de sub tapiterie, dar in final am reusit sa le dau jos.
    Cu ocazia asta am vazut ca sub agatatoarea din stanga, imi lipseste acea "garnitura" metalica. Sau asa o fi la toate ? Bateria e pe dreapta, dar nu cred ca au vreo legatura una cu alta. Cred ca vreodata cineva a uitat s-o puna la loc.
    In felul asta, am pus bara in masina si dus am fost, nu am mai platit nimic.
    La pus, intr-o jumatate de ora a fost gata, tot in "regie proprie".
    M-a ajutat mult, ca model, demontarea barei din fata. Se aseamana, iti poti face o idee de cum au gandit proiectantii.
     
  14. 30mil 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Londra
    Masina:
    audi a6 c6 2.0 tdi 2014 CHNA
    Salut știe cineva dacă se poate demonta respectiv monta cromul de pe lângă geamuri la un a6 c6 avant deoarece al meu este fără acel chrom mi se pare mult mai frumos cel cu chrom .
    Multumesc anticipat
     
  15. bogdan_b

    bogdan_b 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6, 2.0 TDI 136CP, 2010
    Salut 30mil,

    Da, se poate demonta, insa e o operatiune ceva mai complicata. Un exemplu aici:

    .

    Stiu ca nu are nici o relevanta ca e de Mercedes, dar ca idee :p
    Revenind la trim-urile cromate nu stiu daca pot sa ti le recomand, eu le am acum cromate, si iti pot spune ca se intretin super greu. Dupa 2-3 spalari cu spuna activa se depunde o pelicula alba care se duce foarte greu cu polish de metal. Si eu ma gandeam sa le schimb cu unele noi, dar cand am vazut ca pretul pentru o singura portiera e undeva la 100-150E m-am razgandit :banghead:
     
  16. 30mil 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Locație:
    Londra
    Masina:
    audi a6 c6 2.0 tdi 2014 CHNA
    bogdan_b Multumesc. Problema e ca al meu e Avant și nu-mi dau seama cum iese la geamurile din spate.
     
  17. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Cam asa zice "cartea" ca se face... Este acelasi lucru atat pentru avant, cat si pentru sedan.
     
  18. zaahoo 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2015
    Locație:
    -
    Masina:
    A4 B6
    Salutare, am nevoie de un cod culoare pentru difuzor s-line.

    Am atasat o poza mai jos sa va faceti o idee ce culoare ma intereseaza.

    Multumesc.

    difuzor-spoiler-bara-spate-audi-a6-c6-4f-facelift-fc1fb2b6cdf28274c4-0-0-0-0-0.jpg
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauta cod pe Google dupa "Platinum Grey" dar nu sunt sigur ca vei gasi ceva.
    Difusser-ul ala nu este vopsit, aia e culoarea plasticului din fabrica.
    Au fost multe discutii pe tema asta, inca nu stiu pe nimeni care a reusit sa reproduca culoarea 100% pe tenta mata.
     
  20. roon3y09

    roon3y09 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2015
    Locație:
    Targu ocna , Bacau
    Masina:
    Audi A6 4G 2012 3.0 TDI Quattro 245hp CDUC
    Salut colegi , vreau sa fac si eu o modificare la A6 cel din semnatura , as dori sa schimb difuzorul de la bara din spate non s-line cu unul de s line special adaptat pentru bara non s-line !

    Cer ajutorul lui eKKoMan82 si il rog sa masoare difuzorul lui de la bara s-line din teava de esapament in teava de espament sa vad daca are aceleasi dimensiuni cu difozorul non s-line al meu ! Multumesc anticipat


    P.s am atasat poze cu bara mea si difuzorul care il am acum si cu difuzorul de s line care urmeaza sa il achizitionez si e special adaptat pentru bara non s line !
     

Distribuie pagina asta