1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificari ale elementelor interioare A3 8P - demontare si inlocuire

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paul_e88, 30 Aug 2008.

  1. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    caut de ceva timp niste ornamente de aluminiu pentru un audi a3 8p, 3 usi. dupa indelungi cautari si sfaturi primite de pe alte forumuri,postez aici , poate ma ajuta cineva. ma refer la partea cu numarul 10 din schema atasata, si anume la piesa cu nr. 8p3 867 409. stie cineva de unde pot lua asa ceva, sau macar sa-mi explice ce am gasit pe un forum german, de unde am tradus:

    Decoration borders aluminum & Aluminum brushed

    Door aluminum dazzles - > 8P3 867,409 E QQ5 on the left of 60,90€
    Door aluminum dazzles - > 8P3 867,410 E QQ5 on the right of 60,90€
    Door aluminum silver dazzles brushed - > 8P3 867,409 F 1NK on the left of 60,90€
    Door aluminum silver dazzles brushed - > 8P3 867,410 F 1NK on the right of 60,90

    Fund aluminum dazzles - > 8P3 867,419 E QQ5 on the left of 60,90€
    Fund aluminum dazzles - > 8P3 867,420 E QQ5 on the right of 60,90€
    Fund aluminum silver dazzles brushed - > 8P3 867,419 F 1NK on the right of 60,90€
    Fund aluminum silver dazzles brushed - > 8P3 867,420 F 1NK on the left of 60,90€
     
  2. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    nu pot sa editez mesajul, deci daca poate cineva sa uneasca mesajele..:p

    are cineva cum sa ma ajute cu o serie de sasiu pentru un a3, s-line probabil, care are ornamentele acelea de aluminiu pe usi? ma refer la a3 8p varianta 3 usi
     
  3. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Chiar arata bine. Eu totusi recomand sa te duci la reprezentanta si sa intrebi acolo de ele. Ei sigur au in baza de date modelul de masina pe care il cauti tu.

    P.S.:

    Sa ne arati si noua modificarea facuta :icon_thumright:
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Apr 2015
  5. ddx

    ddx 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2008
    te referi la bandoul de aluminiu de pe pragul interior care vine odata cu s-line-ul nu?
     
    Ultima editare: 17 Sep 2008
  6. ddx

    ddx 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2008
    (Scz de dublu post)am vazut acum topicurile ca pana acum nu mi-a mers externu. din cauza pachetului de ornamente de aluminiu la interior apare bandou ala. te ajuta seria de sasiu ?
     
  7. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Il ajuta seria de sasiu (i-am dat-o si eu), dar vad ca nu mai zice si ce a facut...
     
  8. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Se schimba la fel si la 8P am schimbat eu la A3-ul meu si am pus insertii de mahon si e simplu... tragi de la mijlocul cotului incet si scoti catre artea de sus dupa care cand pui noul cot de inserti incepi sa-l pui de la partea subtire in partea de sus si la sfarsit apesi pe el sus si gata there you go :) simple as that.
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Andreas tu cu ce insertii le-ai inlocuit pe cele vechi.
    Eventual sa ne pui niste poze si un pret estimativ. Ar ajuta mai mult ;)
     
  10. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Instalare Insertii Lemn S-Line Use Audi A3 8P - 2 Usi

    In graficul de interior atasat de Paul_e88 la inceputul Thread-ului, elementul 10 din grafic.

    Am avut initial insertii de plastic negre pe usi, simple, cele care vin din fabrica. Le-am schimbat cu cele de lemn, mahon de S-Line.
    Am achizitionat set-ul de pe Ebay.de din Germania si a venit prin posta. am dat pe insertii usi fata-spate, capac scrumiera si rama schimbator de viteza, 150 euro cut tot cu posta. Piesele provin din dezmembrari.

    Exemplu interior Ebay.de Click Aici

    Calitatea lor este ok nu sunt zgariate si arat foarte bine. Mai pe seara voi face niste poze si le voi atasat la acest thread precum si seriile de la ele. In weekend o sa pun un filmulet pe YouTube si ii fac link in thread ca sa va exemplific cum anume le schimbati.

    Momentan mai trebuie sa mai pun si rama de la schimbator care este foarte usor de instalat precum si invelitoarea de la scrumiera, partea de sus, numai ca nu stiu cum anume.

    Daca mai aveti intrebari, shoot...

    A daca cineva are nevoie de chestii de pe ebay.de sa-mi ziceti sa va ajut si poate va si invat cum sa le aduceti de acolo, pentru voi, si cum sa platiti prin PayPal deoarece acum, aceasta metoda este si pentru noi available, Romanii.:idea:
     
    Ultima editare: 26 Feb 2009
  11. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Insertii Mahon Usi

    Cum v-am promis aveti atasate pozele la insertiile noi de lemn pe care le-am schimbat. revin si cu filmuletul in care o sa va arat cum sa le schimbati poate ajuta pe unii. :)

    usa_stanga.JPG

    usa_dreapta.JPG
     
  12. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    da ce elemente aveai inainte sa le schimbi si ce ai facut cu ele ti`au ramas mici ?:p
     
  13. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Aveam ornamente de plastic simplu negru, ai poza mai jos, daca vrea cineva eu le dau la 120 RON pe amandoua. Sunt de plastic si sunt simple nimic fancy la ele ne-zgariate ne-lovite. :)

    Insertii Plastic Vechi
    ornamente_plastic.JPG
     
  14. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    ah ma gandeam ca le`ai avut pe alea negre lucioase din astea am si eu :drag: dar daca mai faci modificari pe la interior sau asa si iti ramn mici ce schimbi posteaza pe aicea ca poate poate
     
  15. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Trepte A3 Cromate cum se schimba?

    Mi-am luat niste trepte cromate pentru S3 8P si as dorii daca se poate sa-mi zica cineva cum le schimb sau sa-mi dea un tutorial ceva...

    Trepte cromate:
    ds.jpg

    Multam anticipat...:)
     
  16. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    vrei lemn ? ca se poate gasi... si ieftin... pana in 190 de euro si ai toate elementele: scrumiera, rama schimbator, usi fata si manere usi spate.
     
  17. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    nu nu numa lemn nu alu carbon numa lemn nu...eu ala il bag pe foc nu in masina :D
     
    rareshoy apreciază asta.
  18. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    :) :) :) da misto super tare comparatia :) oricum mie mi se pare super cool mai clasic interiorul :detective2:
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Fiecare cu gusturile lui.
    Si eu ma gandeam la un alu look ;)
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Ornamentele le gasiti la orice dealer,sau magazin de piese mai rasarit.Eu mi-am cumparat pentru A4 ornamentul de la usa soferului de la wolksparts pe baza seriei de sasiu(dupa codul ornamentului nu l-au gasit)si a costat 220 ron acum cateva luni.Ornamentele de lemn(sau ma rog,cu look de lemn ca nu stiu din ce sunt facute),pe o masina ca A3(in opinia mea,o masina cu look sport)nu se potrivesc.Lasati lemnul pentru A8,aluminiu se potiveste cel mai bine pe A3,A4,A5.Puteti incerca varianta lui Ice_2k cu,colantarea si iese bine daca se pricepe cine le colanteaza
     

Distribuie pagina asta