1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificari - Codari - Setari si Adaptari cu VCDS - OBDeleven - VAS-PC - ODIS pentru Audi Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de Cristi, 6 Dec 2020.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deoarece am observat cu surprindere ca nu exista acest topic dedicat Audi Q5 se deschide unul dar cu anumite conditii:

    1. Fara nici un fel de intrebari in topic. Se ataseaza/scriu doar codari, cu VCDS - OBDeleven - VAS-PC - ODIS pe care are le faceti pe propria raspundere si atat.
    2. Aici in acest topic atasam doar mesaje, fisiere sau filmulete, existente deja cu informatia relevanta si existenta fara sa intrebam cum facem acea codare prezentata sau cum procedam.
    3. Nu intrebam cum facem asta, cum codam, cereri de ajutor pentru codari sau mai stiu eu ce alte intrebari.

    Mesajele care nu respecta cerintele mentionate mai sus, sunt sterse direct si fara explicatii.

    Atentionare:

    Tineti cont de ce am tot scris pe forum: daca nu va pricepeti si pentru cei care nu stapaniti VCDS = diagnoza si faceti asta fara sa cunoasteti cum se procedeaza cu diagnoza mai ales pe partea de codari, adaptari, modificari si parametrizari, va sfatuiesc sa apelati la profesionisti care doar cu asta se ocupa (indiferent de cati km trebuie sa parcurgeti pentru a ajunge la ei) pentru ca voi sa nu va transformati masinile in niste caramizi nefunctionale, cu erori permanente sau si mai grav sa dati peste cap codarile, facute pentru masina din fabrica, asta din cauza nestiintei voastre.

    Atasez (a mai fost mentionat pe forum), pentru cei care nu sunt in stare sa caute singuri si/sau nu stiu, un site: https://www.stemei.de/pages/coding.php care este, poate, cel mai complet catalog pentru codari in grupul VAG. Folositi Google Translate si folositi obligatoriu / de preferat interfata originala nu clona mizerie chinezeasca.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  2. MATEDU 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2021
    Locație:
    Italy
    Masina:
    Audi Q5 FY,2018 ,140 KW 190CV,DET,CUTIE AUTOMATA,VIRTUAL COCKPIT
    Am si eu cateva, de fapt sunt multe codari numai ca sunt in italiana adica sunt preluate de pe forum Italia AUDI Q5 (8R)

    ATTENZIONE!

    NON CI ASSUMIAMO ALCUNA RESPONSABILITA'!!
    PERTANTO SE PROSEGUITE CON LA LETTURA O ESEGUITE LE SEGUENTI OPERAZIONI SULLA VOSTRA AUTO, ESCLUDERETE IL NOSTRO PERSONALE DA QUALUNQUE TIPO DI RESPONSABILITA'!!
    non tutte le codifiche potrebbero funzionare sulla propria auto

    TEST LANCETTE CONTACHILOMETRI:
    (all'avvio del motore, le lancette effettuano un giro completo e tornano a 0)
    Selezionare il modulo 17 [Instruments]
    [Coding - 07] --> [Long Coding Helper]
    Selezionare il byte 01 --> spuntare il bit 0 (Gauge test/needle sweep active)
    Cliccare su [Do it!]

    ATTIVAZIONE LAP TIMER E TERMOMETRO OLIO:
    (attivazione del cronometro e della temperatura dell'olio nel FIS)
    Selezionare il modulo 17 [Instruments]
    [Coding - 07] --> [Long Coding Helper]
    Selezionare il byte 01 --> spuntare il bit 3 (Lap timer active)
    Cliccare su [Do it!]

    Mai multe aici: https://forum.audirsclub.it/showthread.php?56829-CODIFICHE-VARIE-VAG-COM-AUDI-Q5-8R
     
  3. MATEDU 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2021
    Locație:
    Italy
    Masina:
    Audi Q5 FY,2018 ,140 KW 190CV,DET,CUTIE AUTOMATA,VIRTUAL COCKPIT
    Secretariat și pronet apreciază asta.

Distribuie pagina asta