1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificari exterioare A4 B8 - bara fata si spate - pachet crom - oglinzi aluminiu - eleron - praguri

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de traian si decebal, 7 Mai 2008.

  1. dragan_cosminn10

    dragan_cosminn10 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Moravita
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp Multitronic
    1. am rezolvat.
    Nimeni nimic? :(
     
  2. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    2. eleron portbajaj === eu m-am gandit la cel de la ABT 120 euro
    Am vazut pe okazii la 360 RON parca si l-am vazut montat si pe un B8 in Bacau si arata OK

    3. eleron luneta spate === nici eu nu am vazut dar nu stiu cat de bine ar arata cu asa ceva ...

    4. ornamente evacuare === la reprezentanta cu 300 lei
    De astea gasesti peste tot , nu numai la reprezentata

    5. fusta/difuzor bara spate === nu am gasit, poate ma ajutati voi (eu m-am gandit sa il foliez sau vopsesc pe cel care il am cu gri, masina mea e neagra si am vazut altele cu fusta gri si imi place)
    Fusta spate S-line, indiferent ca ai evacuarea pe o parte sau pe ambele sa stii ca arata foarte bine ;) da un search pe google si ai sa te convingi singur

    8. grila s-line === 300 euro - incearca pe Ebay ca poate o gasesti mai ieftin

    12. lumini interioare cu leduri (vreau lumina alba nu galbena cu am eu), daca se pot schimba si alea, ba chiar as vrea unele sa fie albastre( cele care se aprind cand deschid usile sau deblochez masina) ===
    Vorbeste cu Catalin1987 de pe forum ca el te poate ajuta sigur ;)

    In rest succes cu ce ti-ai propus si arata-ne si noua rezultatele :)

    PS: ce vrei tu sa faci nu se numeste tuning :)
     
    Ultima editare: 9 Noi 2011
  3. dragan_cosminn10

    dragan_cosminn10 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Moravita
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp Multitronic
    Mersi frumos.
    Mi-am dat seama ca lista mea e mult mai lungaa :))
     
  4. strumfyspm Guest

    Salut,

    Eu am o alta intre întrebare:

    Ce părere aveți de leduri after market pe A4 B8 și anume:

    Led - jante (am văzut unu în Galați, e superb, bine era S4)
    Led - sigla fata alba/spate roșie - le confecționează cineva în romania?
    Led - în schimbul pozițiilor pe A4 B8 pentru farurile fără xenon.

    Mai aveți și alte idei?
     
  5. dragan_cosminn10

    dragan_cosminn10 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Moravita
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp Multitronic
    Led- jante? arata-mi si mie
     
  6. strumfyspm Guest

  7. dragan_cosminn10

    dragan_cosminn10 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Moravita
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp Multitronic
    Si nu se ia politia de leduri?
     
  8. strumfyspm Guest

    Eu am vorbit cu baiatu, bine, el mi-a zis un pret astronomic sa le faci, dar te costa undeva la 200 lei toata afacerea.

    De ce sa se ia politia de tine? Nu deranjezi traficul....sau ma insel?
     
  9. dragan_cosminn10

    dragan_cosminn10 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Moravita
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp Multitronic
    Probabil ca deranjezi, nu stiu sigur.
    Dar e cam de fitze asta.
    Si cum le poti face?
     
  10. strumfyspm Guest

    Sincer sunt cam confunz....unii: taran, altii fitza....pff..mie imi plac la nebunie, bate bine tare la un B8.


    Simplu, dai roata jos, si intinzi o banda cu leduri (tub, furtun), pe tabla din spatele etrierului/discului, cat mai spre exterior.

    Este simplu tare. apoi un electrician auto sa o lege la un buton sau la proiectoare......daca am sa mi le fac, am sa postez poze cum si in ce fel.
     
  11. dragan_cosminn10

    dragan_cosminn10 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Moravita
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp Multitronic
    Nu conteaza ce zice unul si altul :blahblah1:, conteaza tie sa-ti placa.
    Cand crezi ca va fi terminata instalatia pe masina ta?
    Sunt curios oricum :p
     
  12. dnutz

    dnutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2010
    Locație:
    Helsinki
    Masina:
    A4 B8 1.8T 215CP ABT
    Salut,

    In sfarsit mi-a venit evacuarea de la ABT si cu eleronul pt portbagaj. Cei de la service-ul unde vreau sa le montez mi-au cerut codul de culoare a masinii. Stateam acum si ma gandeam,daca ei vopsesc folosind codul asta de culoare nu exista o sansa ca vopseaua sa nu iasa exact la fel cu cea de pe masina?In cativa ani presupun ca vopseaua de pe masina s-a mai schimbat putin si nu mai e exact ca atunci cand era noua.Ma gandeam ca determina cumva vopseaua de pe masina cu ceva system laser si apoi vopsesc treaba.

    Voi ce spuneti?

    Bafta,
    Dan
     
  13. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    Dane, asa am patit si eu cu eleronul meu... Mi-au cerut codul de culoare si li l-am dat fericit, negandindu-ma la treaba asta... Si intradevar, ai dreptate...vopseaua se invecheste/imbatraneste (daca pot sa spun asa), in mare parte din cauza razelor UV, asa am citit. Asa ca eleronul meu e o nuanta mai deschisa. De la departare nu se vede, dar pt un ochi pretentios iese in evidenta un pic...

    Pe de alta parte, am un verisor care a fost la Audi sa intrebe de o revopsire de aripa si cei de acolo i-au spun ca dupa vopsire exista un proces de "imbatranire" pe care il fac ei tocmai pt problema asta... Doar am auzit asta...nu stiu sigur daca se poate.

    Bafta la montat elementele! Abia astept sa vad rezultatele! Sa ne arati poze! ;)
     
  14. dnutz

    dnutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2010
    Locație:
    Helsinki
    Masina:
    A4 B8 1.8T 215CP ABT
    Salut Bogdan,

    Merci frumos de mesaj. Ceea ce mi-am propus este sa nu le dau nici un cod. Am sa ma duc la service si o sa le las masina acolo. Din cate am inteles de la altii exista un aparat care determina cumva nuanta actuala a vopselei. Ei vroiau cumva sa faca totul mai rapid ,sa vopseasca alea inainte si sa ma duc doar pentru montat. Mi s-a parut cam dubios si de asta am zis sa va intreb si pe voi. Ma costa foarte mult toata treaba si nu vreau sa platesc si sa arate aiurea:)
    Cu siguranta am sa pun poze. Mai astept pragurile si apoi zbor cu ea in service:)
    Bafta,
    Dan
     
  15. andreiionut28 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    B8 2.0tdi 2010
    Stie cineva cum modific capota stock intr-o capota cu priza aer ? Sau se cumpara capota cu priza aer separat ??
    Am pus niste poze sa va faceti o parere. Multumesc

    image.jpg
     
    Taraban și Balajel Marian apreciază asta.
  16. sunnyboy 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi quattro 2010 CAHA
    Salutare, ma poate ajuta cineva cu un cod pentru o bara fata de s'line fara senzori de parcare.
     
  17. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Modificare / Inlocuire Bara spate la A4 B8

    Explicatie pentru cei care tot intreaba daca difuzorul S-line se potriveste pe bara non S-line. In primul rand o simpla cautare pe google images v-ar raspunde la intrebare, dar n-are nimic, iau pozele de acolo si le pun aici. Prima e cu bara non S, a doua cu bara S.

    Strict din poze, uitandu-ne repede observam:
    1. bara de S are o evazare deasupra liniei difuzorului pe care bara de non S nu o are (fix sub capacelul unde se baga carligul)
    2. difuzorul de S e mai inalt, daca va uitati la distanta dintre acel capacel rotund unde se baga carligul si difuzorul efectiv, se observa ca cel de S este mai aproape de acel capacel
    3. in laterale difuzorul de S iese putin mai mult, se observa uitandu-ne sub senzorii de parcare de pe laterale

    Deci pentru potrivire pe bara de non S, ar trebui taiat din bara si chiar daca s-ar face sa se potriveasca, tot lipseste acea evazare pentru a delimita frumos difuzorul. Deci eu zic ca nu merita si ar fi foarte greu de realizat ceva frumos.
     
    Andrei9 apreciază asta.
  18. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    KUL- sunt de acord cu tine,eu am patit-o pe propria piele,n-am ascultat de sfaturile de pe forum si mi-am pus ambitia si mi-am cumparat difuzorul s-line sa ma conving singur si sa vezi surpriza cand am ajuns acasa :( difuzorul era prea lung in capete,norocul meu a fost ca am reusit s-o dau inapoi la reprezentanta si sa platesc ceva in plus pentru pedalele rs4.Cred ca totusi s-ar putea monta cumva dar ar trebui decupat din difuzor sau din bara si deja ii strici tot aspectul.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2014
  19. CataL 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2013
    Locație:
    TGV
    Masina:
    Audi A4 B8/ 2009/ 2.0TDI/ QUATTRO/ 200 CP
    Avand 2.0TDI si implicit doua evacuari pe o parte, m-ar interesa sa modific spatele (inclusiv pragurile de S4) pentru a monta evacuarea de S4 cu 4 iesiri. As dori ceva de genul asta :

    a.jpg

    - ce mi-ar trebui ptr aceasta schimbare?
    - unde as putea sa gasesc codurile aferente acestor piese?
    - se potriveste pe masina mea sau trebuie modificata bara?
    - de unde as putea sa le achizitionez?
    - e cineva care a facut aceasta modificare? Dpdv finaciar la ce sa ma astept? Imi poate recomanda cineva un service bun ptr modificat, montat si vopsit elementele necesare? (se poate si pe PM daca este interzis pe public ).

    Orice sfat sau recomandare e binevenita. Evacuarea as vrea sa o modific de la intermediara deoarece nu vreau un sunet f sportiv. Ma gandesc la cei de la TOPGEAR, vad ca si Cristi i-a recomandat.
     
  20. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Daca vrei sa iti arate masina ca in poza aia trebuie sa cheltui aproximativ 1000 de euro ;)
    Eu am facut modificarea respectiva dar am ales varianta de 3.0 TDI Sline in loc sa merg pe varianta de S4 ... Daca o sa te uiti pe pagina de prezentare a masinii mele o sa vezi detalii complete si poze de la montaj ...
    Iti va trebui :
    - bara noua Sline/S4 cu sau fara locuri pentru senzori de parcare : 1500-1700 RON
    - vopsit bara : 400 RON
    - difuzor S4 + ornament S4 : 700-800 RON
    - evacuare 3.0 TDI : 500-800 RON SH ( in functie de noroc ) VS evacuare S4 SH : 1000 RON minim
    - piese necesare evacuare : 200 RON la care se adauga manopera pentru montaj : 150-500 RON
    Preturile pot sa difere putin in functie de unde le gasesti ...
     

Distribuie pagina asta